A menopauza késleltetése lehetséges – Előnyökkel és hátrányokkal is járhat

A menopauza természetes folyamat, de a tudomány fejlődésével felmerült a kérdés: vajon késleltethető-e? Kutatók szerint léteznek módszerek, amelyekkel a petefészek működése meghosszabbítható, de a menopauza késleltetése kockázatokkal is járhat.

Minden nő életében eljön a menopauza, de vajon lehet-e késleltetni? Egyes tudósok szerint igen, méghozzá olyan módszerekkel, amelyek az egészséget is javíthatják. Késleltetése kockázatos.

A menopauza késleltetése kockázatokkal járhat
A menopauza késleltetése kockázatokkal járhat/Fotó: 123rf.com

A menopauza késleltetése: valós lehetőség vagy ábránd?

A női szervezet teljesen természetes folyamata a menopauza, amely a petefészek működésének leállásával és az ösztrogénszint csökkenésével jár. Egyes nők számára megkönnyebbülést jelent, hogy megszabadulnak a menstruációs ciklusuk kellemetlenségeitől, mások viszont tartanak a klimaxszal járó tünetektől, mint a hőhullámok, hangulatingadozások vagy az éjszakai izzadás.

Egyes tudósok szerint a menopauza késleltetése nem csupán a kellemetlen tünetek elodázása lehet, hanem az életminőség javításának egyik kulcsa is.

„A petefészek gyorsabban öregszik, mint sok más szerv, és gyakran gyorsabban is, mint maga a nő”

– mondja Dr. Zev Williams, a Columbia Egyetem Termékenységi Központjának igazgatója. Ezért a kutatók egyre több módszert vizsgálnak annak érdekében, hogy meghosszabbíthassák a petefészek működését.

Biotechnológia a menopauza késleltetése érdekében

Az egyik legizgalmasabb terület a petefészek-szövetek lefagyasztása és újratelepítése. Az American Journal of Obstetrics & Gynecology egy friss tanulmánya szerint a 40 éves kor alatt elvégzett petefészekszövet-fagyasztás évtizedekkel is késleltetheti a menopauza kezdetét. A módszert jelenleg elsősorban daganatos betegek termékenység-megőrzésére alkalmazzák, de egyes kutatók szerint egészséges nőknél is alkalmazható lehetne.

Egy másik ígéretes megközelítés a rapamicin nevű immunszuppresszív szer alkalmazása, amely az állatkísérletek szerint lassíthatja a petefészek öregedését. A Columbia Egyetem kutatói jelenleg is vizsgálják, hogy embereknél is hasonló hatással járhat-e.

Milyen veszélyekkel járhat a késleltetése?

Bár a menopauza késleltetése kecsegtető lehetőségnek tűnik, nem minden szakértő osztja ezt a lelkesedést.

„Nincs bizonyíték arra, hogy ez a fiatalság forrása lenne”

– figyelmeztet Dr. Stephanie Faubion, a Menopause Society orvosi igazgatója. Szerinte a menopauza kitolása nem feltétlenül jelent hosszabb életet vagy jobb egészséget.

A lehetséges előnyök mellett az orvosok azt is hangsúlyozzák, hogy a menopauza mesterséges kitolása megnövelheti bizonyos daganatos megbetegedések, köztük a mell- és méhrák kockázatát. Emellett nem minden nő szeretné meghosszabbítani a menstruációs ciklusát, hiszen sokaknál a menopauza hoz megkönnyebbülést a menstruációval járó kellemetlenségektől.

Egyelőre tehát a menopauza késleltetése még csak a kutatások kezdeti szakaszában tart. Az biztos, hogy a téma továbbra is heves vitákat gerjeszt az orvosi körökben, és a kérdés megválaszolásához további kutatásokra van szükség.

(via)

Itt arról olvashatsz: a társkereső alkalmazások a digitális szerelem csapdái.

Betöltés...