Manapság szinte minden élelmiszer „magas fehérjetartalmú” címkét kap, a müzlitől kezdve a péksüteményeken át a fagylaltig. De vajon tényleg ennyire fontos a fehérjepótlás, vagy csak egy újabb diétás marketingfogás áldozatai vagyunk? Szakértők szerint a fehérje túladagolás nemcsak felesleges lehet, hanem akár ártalmas is.
Néhány éve még csak a testépítők és a fitneszőrültek figyeltek oda a napi fehérjebevitelre, de ma már minden második termék fehérjedús változatban is kapható. A legjobb példa talán az egyik gabonapehely, ami sokak szerint az őrület csúcsa. A fehérje túladagolás könnyen megy, viszont rendkívül káros.

„Már eleve egészséges, nincs szükség extra fehérjére”
– mondja Clare Thornton-Wood, a Brit Dietetikus Szövetség szóvivője. A „zsírmentes” korszak után kellett egy új hívószó, ami eladja a termékeket.
„Ahogy a 2000-es években a zsírmentes volt a varázsszó, most a fehérje az”
– mondja Kiti Soininen, a Mintel élelmiszerpiaci szakértője. Az adatok őt igazolják: 2024-ben a brit boltokban eladott élelmiszerek 7%-a tartalmazott valamilyen „magas fehérjetartalmú” élelmiszert, míg ez az arány 2023-ban még csak 5% volt.
Túl sok fehérje, ez a mennyiség már káros
Szakértők szerint a legtöbben már így is bőven elég fehérjét visznek be a szervezetükbe. Egy átlagos felnőttnek napi 0,75 g fehérjére van szüksége testsúlykilogrammonként, ami egy 70 kg-os embernél kb. 52-56 g fehérjét jelent naponta. Ehhez képest a brit férfiak átlagosan 85 g-ot, a nők pedig 67 g-ot fogyasztanak – vagyis jóval az ajánlott szint fölött vannak.
„Rendkívül könnyű beszerezni a szükséges fehérjét egy normál étrendből”
– mondja Dr. Garth Davis, a Proteinaholic című könyv szerzője. Ha pedig nem edzel intenzíven, a felesleges fehérje egyszerűen nem csinál semmit. Sőt, túlzott fogyasztása akár káros is lehet.
Fehérje túladagolás következménye
„A felesleges fehérje feldolgozása plusz terhet róhat a vesékre, és vesekő kialakulásához is vezethet”
– figyelmeztet Thornton-Wood.
Ráadásul a legtöbb „fehérjedús” élelmiszer tele van felesleges adalékanyagokkal, cukorral és zsírral. Például egy népszerű protein szelet több kalóriát tartalmaz, mint egy csoki. Így ahelyett, hogy egészségesebb alternatíva lenne, sok esetben inkább árt, mint használ.
Izmosabbak leszünk?
Sokan azt gondolják, hogy minél több fehérjét fogyasztanak, annál izmosabbak lesznek. De a tudomány ezt nem igazolja egyértelműen. Stuart Phillips professzor kutatásai szerint csak azok tapasztalnak valódi változást, akik heti négy-öt alkalommal intenzíven edzenek. Az átlagember számára a fehérjeturmixok és protein szeletek szinte semmit sem jelentenek.
„A fehérje minden szövetünkben megtalálható. Ha több fehérjét eszel, nem jelenti azt, hogy több izmod lesz”
– magyarázza Dr. Davis. A közösségi médiában látott testépítők sokszor szteroidokat használnak, de ezt nem reklámozzák – helyette a fehérjeporokat népszerűsítik.
„Az Instagramra föltett, agyon photoshopolt, izmos ember, aki proteinturmixot tart, komolyan befolyásolhatja az embereket”
– figyelmeztet Dr. Davis.
A megoldás a változatos, kiegyensúlyozott étrend. Egy átlagos napi menüvel könnyen beviheted a szükséges fehérjét anélkül, hogy drága és feldolgozott termékeket vennél. Zabkása tejjel, egy tonhalas szendvics, csirkemell körettel és egy marék dió – ennyi bőven elég egy napra, és még így is meghaladja a napi ajánlott bevitelt.
(via)
Itt arról olvashatsz: a kazein módszer segít kitörni a körforgásból.