A napi tízezer lépéssel kapcsolatban egy fontos dolgot tudnunk kell – A kívánt hatást a tempóval érhetjük el

Tízezer lépés megtétele a legtöbb ember számára egyet jelent az egészséges életmóddal, de vajon tényleg ez a titok? Kutatások szerint nem csak a lépések száma, hanem a tempó is számít, így a mozgás mennyisége és minősége közötti egyensúly a kulcs a kívánt hatások eléréséhez.

Tízezer lépés megtétele – sokak számára ez lett az egészséges élet egyik szent grálja. De vajon tényleg ennyi kell hozzá, vagy kevesebb is elég a kívánt hatáshoz? Kutatások szerint a napi 7000-8000 lépés is remek eredményeket hozhat, de ha kicsit gyorsabb tempóra kapcsolsz, nagyobb előnyökre tehetsz szert. A titok a mozgás mennyisége és minősége közötti egyensúlyban rejlik.

Nem elég a tízezer lépés megtétele, a tempó is fontos

A Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports című folyóiratban megjelent tanulmány szerint nemcsak az számít, hogy hány lépést teszel meg, hanem az is, milyen intenzitással. A kutatás öt fontos kockázati tényezőt emel ki, amit a mozgás javíthat. Ilyen a megemelkedett derékbőség, magas trigliceridszint, alacsony HDL-koleszterinszint, magas vérnyomás és vércukorszint.

„Az elemzés szerint pusztán testmozgással is elérhetsz eredményeket, de még jobb, ha ezt nagyobb intenzitással kombinálod. A mennyiség és a minőség kombinációja az, amely a legjobb hasznot hozza”

– mondja Dr. Elroy Aguiar, a kutatás vezetője. Vagyis nemcsak az a fontos, hogy elérd a tízezer lépést, hanem az is, hogy legalább egy részét gyorsabb tempóban teljesítsd. Már egy kis plusz lendület a napi sétáidban javíthatja az egészségi állapotot.

A napi tízezer lépés megtétele nem mindegy, hogy milyen tempóban történik
A napi tízezer lépés megtétele nem mindegy, hogy milyen tempóban történik/Fotó: 123rf.com

Tízezer lépés megtétele: így érd el a maximumot

Ha úgy érzed, hogy nincs időd extra edzésekre, van egy jó hírünk. A sétáid minőségének javítása nem jelenti azt, hogy kőkemény edzésekre kell beiratkoznod. Egy gyorsabb tempójú séta is megteszi.

„Ha a nap folyamán sok lépést teszel meg, majd minimum 30 percet tempósabb gyaloglásra vagy kocogásra szánsz, az egyik módja annak, hogy csökkentsd a kockázati tényezőket”

– magyarázza Dr. Aguiar.

De nemcsak a hosszabb intenzívebb mozgás számít. A kutatás szerint már egyetlen percnyi magasabb intenzitású aktivitás is érezhető előnyökkel járhat. Ha a sétáid során néhány perc erejéig gyorsítasz, vagy mondjuk a lépcsőt választod a lift helyett, máris nagyot léptél az egészséged felé.

A mozgás minősége és mennyisége együtt hozza a legjobb eredményt

A jobb edzésminőség és -mennyiség határozott előnyökkel jár: segít csökkenteni a hasi zsírt és a nyomást, valamint stabilizálni a vércukorszintet.

„A testmozgás a fogyás egyik legfontosabb eszköz, amely csökkenti a zsigeri zsírosodást. Tudjuk, hogy a has körül felhalmozódó zsír veszélyesebb, mint a test más részein lévő. Ha túl sok zsigeri zsír rakódik le, az módosíthatja a szervek működését”

– mondja Dr. Aguiar.

„A testmozgás már rövid távon is érezteti a hatását. Egy gyors séta után már 15-20 perccel csökken a nyomás”

– magyarázza Dr. Aguiar. Sőt, egy lendületes gyaloglás akár 24 órára csökkentheti a nyomást, míg a vércukorszint akár 48 órán át stabilabb maradhat.

A kulcs tehát a rendszeresség. Ha minden nap törekszel a tízezer lépés megtételére, és ezt a változatos tempóban teszed, hosszú távon óriási előnyöket élvezhetsz.

Így építsd be a mindennapjaidba a hatékony mozgást

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint heti legalább 150 perc közepes intenzitású vagy 75 perc intenzív mozgásra van szükség az optimális egészséghez.

„Vannak, akik a hétvégi intenzív edzésre esküsznek, mások inkább a napi kisebb mozgásokat választják. Minden mozdulat számít”

– mondja Dr. Aguiar.

Egy rövid, tempósabb séta az autódig, a lépcső választása a lift helyett, vagy akár egy kis tánc a kedvenc zenédre is jót tesz.

„Mindannyian mozgunk napközben – az irodából a konyháig, a buszmegállóig vagy a kávézóig. Ha ezeket a mozdulatokat egy kicsit intenzívebben teszed, máris sokat tettél a vércukorszintedért és a lerakódott zsírréteg eltávolításáért.”

 – mondja Dr. Aguiar.

(via)

Itt arról olvashatsz: kaizen módszer segít kitörni a körforgásból.

 

Betöltés...