A vagus ideg testünk titkos főnöke – Trükkök a stimulálásához, segíthet a szorongás és a stressz leküzdésében

A vagus ideg ma már nemcsak az orvostanhallgatók jegyzeteiben bukkan fel, hanem wellnessvideókban, TikTokon és jógastúdiókban is. Ez a testünk egyik legizgalmasabb idege, amelynek stimulálása állítólag segíthet a stressz, a szorongás és az emésztési problémák enyhítésében.

A vagus ideg: tested csillagtérképének fő vonala

A vagus ideg az egyik legnagyobb „nagyfőnök” az idegrendszeredben, mégis sokáig alig esett szó róla. Latinul „vagari” annyit tesz: kóborolni – és ez az ideg valóban bejárja tested szinte minden szegletét. Az agytörzsedből indul, átvág a nyakadon, áthalad a mellkasodon, majd lejut egészen a gyomorig, májadig, belekig. Közben egy csomó létfontosságú feladatot irányít: szabályozza a szívritmust, segít az emésztésben, csökkenti a gyulladásokat, és a kedvedre is hatással van.

Nem csoda, hogy a tudósok az utóbbi években elkezdték újra felfedezni. Kutatások szerint a vagus ideg kulcsszereplő az agy és a bél közötti „telefonvonalban” – ez az ún. agy-bél tengely, ami azt jelenti, hogy a hasadban zajló dolgok simán hatnak a gondolataidra, és fordítva. Tehát nem képzeled: amikor ideges vagy, a gyomrod tényleg összeugrik.

Ami viszont igazán izgalmas, hogy ezt az ideget lehet „stimulatálni”, vagyis rá lehet bírni arra, hogy kicsit jobban végezze a dolgát. És nem kell hozzá se műtét, se orvosi rendelő – elég egy pohár hideg víz vagy pár tudatos lélegzetvétel.

Vagus ideg – a stressz ellenszere?

Képzeld el, hogy benned van egy gomb, amit ha megnyomsz, az egész tested relaxálni kezd. Ezt tudja a vagus ideg, ha megfelelően működik. A stressz általában a szimpatikus idegrendszert aktiválja – ez az, ami miatt pörögsz, felhúzod magad, izzadsz, gyorsabban ver a szíved. Ez szuper, ha egy mamut elől kell menekülni, de nem túl hasznos, ha csak épp egy meetingen késel el.

Na, itt jön képbe a paraszimpatikus idegrendszer, aminek fő karmestere a vagus ideg. Ez felelős a „pihenj és eméssz” üzemmódért. Ha sikerül stimulálnod, a tested átáll relaxáló, regeneráló állapotba. Ilyenkor lelassul a szívverésed, mélyebben lélegzel, az emésztésed hatékonyabbá válik, sőt, jobban alszol és kevésbé vagy szorongós.

A módszerek pedig elsőre meglepően egyszerűnek hangzanak, de tudományosan is alátámasztottak. Például a hideg zuhany aktiválja a vagus ideget, mert hirtelen szenzoros ingert ad. Kezdheted napi 30 másodperccel, és figyelheted, hogyan reagál a tested.

A gurgulázás is hatásos: amikor a torok izmai dolgoznak, az ingerli a vagus ideget, ami ezáltal beindítja az emésztést. És ugyanilyen hatékonyak lehetnek a mély, rekeszizmos légzések, amelyek során a hasad is fel-le mozog – ezek fokozzák a vérnyomás-érzékelők érzékenységét.

A vagus ideg befolyásolja a kedvünket
A vagus ideg befolyásolja a kedvünket, például hideg vizes fürdővel stimulálhatjuk/Fotó: 123rf.com

Meditáció, böjt, rágás – trükkök a vagus ideg aktiválásához

A meditáció nem csak lelki békét hoz, hanem fiziológiailag is hat a testedre – méghozzá úgy, hogy növeli a vagális tónust. Ez azt jelenti, hogy az ideged gyorsabban és hatékonyabban reagál a testben zajló változásokra, így stabilabb lesz a szívverésed és csökken a szorongásod. Különösen hatékonyak az ún. „szerető kedvesség” meditációk vagy a vezetett mindfulness gyakorlások. Ha még ezt is kombinálod egy kis „Om”-zengetéssel, akkor duplán nyertél.

De nem csak a spirituális gyakorlatok játszanak a vagus ideg javára. A szakaszos böjt bizonyítottan fokozza a paraszimpatikus aktivitást. Ilyenkor az ideg érzékeli, hogy csökken a vércukor, és ennek megfelelően lassítja az anyagcserét.

Az akupunktúra is pozitív hatással lehet, főleg a fül körüli pontokon keresztül, amelyek közvetlen kapcsolatban állnak a vagus ideggel. És ne feledkezzünk meg az egyik legegyszerűbb dologról: az alapos rágásról. Ha időt szánsz arra, hogy minden falatot tényleg megőrölj a szádban, az már önmagában is aktiválja az emésztőrendszert, amit a vagus ideg vezényel.

Nem utolsósorban: egyél nyugodt környezetben. Kapkodva bekapni egy szendvicset a gép előtt nemcsak emésztési gondokat okoz, hanem a tested sem tud rendesen pihenni tőle. A nyugalom, a tudatosság és a jelenlét nem csak spirituális lózung – tényleg segít abban, hogy jobban működj.

Miért éri meg törődni a vagus ideggel?

Mert nem elég, hogy segít lenyugodni egy húzós nap után, de hosszú távon támogatja az immunrendszert, csökkenti a gyulladást, és még a hangulatodra is pozitívan hat. Egyfajta belső irányítópultként működik, és ha megtanulod jól kezelni, az egész életed harmonikusabbá válhat.

Itt arról olvashatsz: klímaváltozás terhesség. Hogyan befolyásolja?

Betöltés...