Az új szokások rögzüléséhez időt kell hagyni a szervezetünknek – Nade mennyit?

Sokan hiszik, hogy három hét alatt rögzülnek az új szokások kialakítása, de egy idegtudós szerint ez hatalmas tévedés. Valójában nem három, hanem kilenc hét kell ahhoz, hogy az agyunk valóban alkalmazkodjon egy új rutinhoz.

Ha valaha is próbáltál bevezetni egy új szokást, biztosan találkoztál azzal a népszerű elmélettel, hogy mindössze 21 nap elég ahhoz, hogy egy viselkedés automatikus váljon. Az önfejlesztő könyvek, a motivációs előadók és a közösségi médiában terjedő inspiráló posztok mind ezt hangoztatják. A valóság azonban ennél sokkal árnyaltabb, és egy idegtudós szerint az új szokások kialakítása sokkal tovább tart, mint azt eddig hittük.

Új szokások kialakításához 42 napra van szükségünk
Új szokások kialakításához 42 napra van szükségünk/Fotó: 123rf.com

Miért nem működik a 21 napos szabály?

A 21 napos elméletet még az 1960-as években népszerűsítette dr. Maxwell Malz. Az amerikai plasztikai sebész megfigyelte, hogy három hét alatt szoktak új külsejükhöz az emberek a műtét után. Azóta ez az elmélet szinte megkérdőjelezhetetlen igazsággá vált, pedig a tudományos kutatások nem igazolják.

Dr. Caroline Leaf idegtudós a „mindbodygreen” podcastban világított rá arra, hogy egy új szokás beépülése ennél jóval hosszabb folyamatban.

„Kilenc hét alatt alakulnak ki. A három hét alatt valóban fontos szakasz, de csak egy kezdeti lépés”

– magyarázta. Az agy ugyanis nem úgy működik, hogy egyik napról a másikra átáll egy új rutinra. A változás folyamata inkább olyan, mint a tenger hullámzása: kezdetben apró mozgások indulnak el, de idő kell ahhoz, hogy valódi átalakulás történjen.

„Ahhoz, hogy ezek a hullámok megváltoztassák a viselkedésünket, további 42 napra van szükség”

– tette hozzá a kutató. Ez azt jelenti, hogy ha valaki például reggeli meditációt szeretne építeni az életébe, az első három hét után még messze nincs kész. Az igazi változás csak akkor következik be, ha legalább két hónapon át következetesen gyakorolja.

Így rögzülnek az új szokások kialakítása az agyban

A tudomány szerint az új szokások kialakítása nemcsak akarat kérdése, hanem az agyunk struktúráinak átalakulásával is együtt jár. Az idegeink képesek új kapcsolatokat létrehozni, de ehhez időre és ismétlésre van szükség.

„Lehet, hogy nem észleljük azonnal a változásokat, ha a gondolatainkkal és a gondolkodásmódunkkal dolgozunk. A kutatások azt mutatják, hogy a tudatalatti és a testünk ezt előbb érzékeli, mint mi”

– mondta Leaf. Akkor ha úgy érzed, hogy egy új szokás még nem épült be az életedbe három hét után, az teljesen normális. Az agyad még mindig dolgozik a változáson, és ha kitartasz, kilenc hét elteltével a folyamat sokkal stabilabbá válik.

Ezt a tudományos felismerést szorongásos zavarokkal küzdő emberek tapasztalatai is alátámasztják. A kutatások szerint azok, akik dolgoztak a gondolkodásmódjukon, három hét után még csak minimális javulást észleltek. De amikor folytatták a gyakorlást, kilenc hét elteltével sokkal határozottabb pozitív változásokat tapasztaltak.

Az új szokások kialakítása türelmet igényelnek

A legtöbben gyors megoldásokat keresünk. Ha elhatározzuk, hogy minden reggel korán kelünk, rendszeresen edzünk, vagy leszokunk egy rossz szokásunkról, azt szeretnénk, ha minél előbb rögzülne. A valóság azonban az, hogy türelem és kitartás nélkül nem fog működni.

Dr. Caroline Leaf szerint ha valódi, hosszú távú változást akarunk, legalább kilencig kell dolgoznunk rajta. Ez az időszak elég ahhoz, hogy az agyunk valóban alkalmazkodjon és az új rutin természetes váljon.

A 21 napos szabály tehát nem teljesen téves, de félrevezető. Három hét elegendő arra, hogy elkezdjük egy szokás kialakítását, de ha tényleg be akarjuk építeni az életünkbe, akkor hosszabb távra kell terveznünk. Legyen szó egészséges táplálkozásról, produktívabb munkavégzésről vagy mentális fejlődésről, a siker titka az állandóságról szól.

(via)

Itt arról olvashatsz: családi hagyományok. Így teremtsük meg, hogy mindenki boldog legyen.

Betöltés...