Szabadulj meg a ruhakáosztól! Ennyi és ilyen ruhákat érdemes tartani a szekrényben – Építs tudatos ruhatárat!

Kapszulagardrób. Ez jelentheti a megoldást a folyamatos vásárlási kényszerünkre. Ideális esetben egy szezonális kapszulagardrób 20-40 ruhadarabból és/vagy kiegészítőből áll. Ha ezt megszorozzuk néggyel – hiszen négy évszak van –, akkor egy kb. 80-120 darabos, jól variálható ruhatárat kapunk. Fontos alapszabály, hogy egy szetten belül soha ne viselj háromnál több színt egyszerre. A megfelelő kapszulagardrób kialakításával azonban jócskán megkönnyítheted az életed.

Te is csupán 20%-át hordod a ruháidnak? Azaz tele a szekrényed, de úgy érzed még sincs semmid, amit felvehetnél? Eleged van a félresikerült ruhavásárlásokból és a felesleges pénzköltésekből? Szeretnéd gyorsabbá és stresszmentessé tenni a reggeli készülődéseket? Fontos számodra a fenntarthatóság és a környezetvédelem? Ha ezek közül legalább egyre igennel válaszoltál, akkor számodra is érdekes lehet a kapszulagardrób koncepciója.

Mi az a kapszulagardrób?

A kapszulagardrób egy olyan ruhatárat jelent, amely időtlen klasszikusokat tartalmaz, minőségi darabokból áll, környezetkímélő, pénztárcabarát, fenntartható. Ezen kívül kevés, de annál jobban kombinálható darabokat találunk benne, teljes mértékben a viselőjét és annak egyéniségét tükrözi. Stresszmentessé teszi az öltözködést, megkönnyíti és felgyorsítja a reggeli készülődést, kis helyen is elfér és nem utolsó sorban minden egyes darabját szereti és előszeretettel viseli is a tulajdonosa.

Ha az öltözködésedet egyszerűbbé és stresszmentesebbé akarod tenni, kezdj el tudatosan válogatni a darabok között. A kevesebb több – de csak akkor, ha azok a darabok tényleg hozzád passzolnak. Egy jól felépített ruhatárral nemcsak időt, energiát és pénzt spórolhatsz meg, hanem segít abban is, hogy mindennap önazonosan, magabiztosan öltözködhess.

Sokan a „minimalista” ruhatár szó hallatán egy fekete-fehér, unalmas, néhány darabból álló gardróbra gondolnak, de Puhala Emese szerint ez nem feltétlenül ezt jelenti. A StyledbyMeshy tulajdonosa, Kapszulagardrób Coach most az olvasókat is bevezeti a helyes ruhaválasztás rejtelmeibe.

A megfelelő kapszulagardrób kialakítása nagyon fontos.
Fotó: 123rf.com

Kapszulagardrób: mi a minimalista ruhatár?

„A minimalista elnevezés ebben a szókapcsolatban nem egy öltözködési stílust takar, hanem egy olyan ruhatárat jelent, amiben pont annyi és olyan darabok vannak, amire a tulajdonosának szüksége van. Se több, se kevesebb! Egy ilyen ruhatár viszont csakis akkor tud hosszútávon működni, ha az teljes mértékben személyre szabott – azaz megfelel a természetes adottságainknak, személyiségünknek, életvitelünknek, valamint egyéb speciális igényeinknek”

-mondta a tudatos/önazonos ruhatárak specialistája.

Emese szerint az egyik legnagyobb hiba, amit sokan elkövetnek, hogy divatból vagy impulzusból vásárolnak, és nem gondolják végig, hogy az adott ruhadarab illik-e a jelenlegi ruháikhoz, és tényleg jól érzik-e magukat benne.

„Egy tudatos ruhatár összeállítása veled kezdődik és ér véget. Ahhoz, hogy pontosan tudd milyen ruhadarabokra van szükséged, elengedhetetlen az önismeret, de szorosan ide tartozik az önelfogadás, és önszeretet is. Ha ezeket tükrözi a ruhatárad, és mindemellett sikerül jó minőségű darabokat beszerezned, akkor ezeket hosszú-hosszú éveken keresztül viselni fogod. Azaz jó eséllyel meg fog szűnni benned az állandó vásárlási kényszer is. Ez esetben pedig új ruhadarabokat már tényleg csak akkor kell beszerezned, amikor az valóban indokolt. Ha például nem jó már a farmered mérete; vagy tönkrement a szeretett pólód (kikopott, kilyukadt, kinyúlt); vagy a várttal ellentétben mégsem kényelmes a cipő stb.”

-véli a szakértő.

A megfelelő kapszulagardrób kialakítása nagyon fontos.
Fotó: 123rf.com

Hány darab ruha kell egy jól működő ruhatárhoz?

Adódik ilyenkor a kérdés, hogy ha minimalista ruhatár, akkor mégis hány darab ruhát képzeljünk el?!

„Teljesen változó, hogy kinek mennyire van szüksége. De ha mindenképpen egy számot keresünk, akkor annyit tudok mondani, hogy az ügyfeleimnek tervezett, (személyre szabott) szezonális ruhatárak átlagosan 20-40 ruhadarabot és/vagy kiegészítőt szoktak tartalmazni. Ezt néggyel megszorozva (mert 4 évszakunk van) kb. 80-120 darabot kapunk, ami bőven lefed egy teljes évet. De még egyszer hangsúlyozom: a szám nem mérvadó!”

Az alapdarabokat illetően Emese szerint nem léteznek mindenki számára egyaránt megfelelő, általánosított alapdarabok. Ennek az az oka, hogy például más egy irodában dolgozó hölgynek az alapdarab-gyűjteménye, nála például lesz egy kosztüm a ruhatárában, vele szemben viszont egy GYES-en lévő, kisgyereket nevelő anyukának teljesen más lesz az igénye. Nagy általánosságban véve az alapdarab: egy farmer, egy fehér póló/ing, egy fehér sportcipő, egy farmerdzseki, egy bőrdzseki. Azonban az nagyon nem mindegy, hogy pontosan milyen árnyalatúak és milyen fazonúak ezek a darabok.

Színek, anyagok, kombináció – így lesz harmonikus a ruhatárad

A ruhatár összeállításának az egyik legfontosabb szempontja a színek és anyagok tudatos kombinációja.

„A képlet nagyon egyszerű: az ember akkor viseli szívesen a ruháit, ha azok minden lehetséges szempontból passzolnak hozzá. Ehhez pedig elengedhetetlen az önismeret. Egy komplett szín- és stílustanácsadás ebben fog neked segíteni. Ennek során megismerkedhetsz a természetes adottságaiddal, és megtanulhatod azt is, hogyan hozhatod ki magadból a legtöbbet (természetes úton, vagyis mindenféle művi beavatkozás nélkül). De ha erre nincs lehetőséged, akkor legalább figyelj oda a szettjeid harmóniájára!”

Ennyi színkombináció áll jól

Fő szabály, amire mindig érdemes odafigyelni, hogy egyszerre háromnál több színt soha ne viseljünk! Az a régi elv sem helytálló már, miszerint a táska-cipő-öv hármasnak azonos színűnek kell lennie. Azonban fontos, hogy maradjunk a három színen belül! Lényeges az is, hogy ne keverjük a hideg színeket a melegekkel, a világos színeket a sötétekkel vagy az élénkeket a pasztellszínekkel. Ezek a hibák szinte garantáltan agyonütnek egy szettet.

„Ne cseréld össze a tipikusan téli és nyári anyagokat sem! A vastagabb, nehezebb, merevebb vagy melegebb anyagokat inkább télen viseld! Pl. bőrt, a kordbársonyt, gyapjút, kötötteket stb. A könnyebb, vékonyabb, lengébb anyagokat viszont melegebb időre tartogasd! Pl. selyem, len, pamut, vászon, chiffon stb”

-szögezte le Emese.

A megfelelő kapszulagardrób kialakítása nagyon fontos.
Fotó: Puhala Emese – StyledbyMeshy

 

Betöltés...