Előzd meg a burnoutot – Ne a nyaralás mentse meg az idegrendszered, készülj tudatosan a szabadságra

A szabadság gondolata sokunk számára a megváltást jelenti. Végre kiszakadunk a munka körforgásából, pihenhetünk, töltődhetünk, és visszatalálhatunk önmagunkhoz. Csakhogy ha kimerülten, kapkodva, félbehagyott feladatokkal és le nem zárt levelekkel esünk be a szabadságba, nemhogy feltöltődésre, de napokig tartó mentális „lecsatolásra” lesz szükségünk. A burnout megelőzése nem ott kezdődik, hogy megnyomod az „out of office” gombot – hanem hetekkel előbb, tudatos lezárással és kommunikációval.

A nyári burnout-csapda

A nyári burnout sajátos jelenség: sokan úgy érzik, a szabadságukra mentik át az utolsó energiatartalékaikat. Ez azonban kétélű megoldás. Ha a szabadság lesz a „minden vagy semmi” pihenési lehetőség, akkor túl nagy nyomás nehezedik rá. Nehéz valóban feltöltődni, ha előtte kiégtünk – és még nehezebb, ha közben folyamatosan azt érezzük: lemaradunk, vagy minden összeomlik, amíg távol vagyunk. A jó hír: lehet ezt másképp csinálni.

A burnout megelőzése a tervezésen múlik

Ahogy a fontos projektekre vagy prezentációkra is felkészülsz, úgy a szabadságodra is érdemes előre gondolni. A mentális lezárás kulcsa a tudatos előkészület – nemcsak praktikus szempontból, hanem érzelmileg is.

Vázold fel a következő hetek munkáit
Ne csak a szabadság előtti utolsó hétben kapkodj. Legalább három héttel korábban készíts egy egyszerű, áttekinthető tervet arról, milyen ügyeket kell elintézned, és melyeket lehet áthelyezni a szabadságod utáni időszakra. A határok meghúzása itt kezdődik.

Kommunikálj időben
Az ügyfeleknek, kollégáknak, vezetőknek is segítesz azzal, ha időben jelzed, mikor leszel elérhetetlen. Így mindenki fel tud készülni, és nem az utolsó pillanatban próbálnak majd rád zúdítani mindent.

Delegálj, ahol tudsz
Nem kell (és nem is lehet) mindent te egyedül kézben tartani. Gondold végig, mely feladatokat tudsz átadni másnak átmenetileg – akár részben is. Fontos, hogy világosan kommunikáld az elvárásokat, határidőket, és hagyj segítséget (pl. dokumentumokat, kontaktokat), ha valaki helyettesít.

burnout megelőzése
Fotó: 123rf.com

Lélekben is zárd le

A fizikai távollét nem egyenlő a mentális szabadsággal. Sokan akkor is nehezen kapcsolnak ki, ha technikailag már szabadságon vannak – folyamatosan ellenőrzik a levelezést, gondolatban a projekteken jár az eszük.

Tudd, hogy elég volt
Ha úgy érzed, hogy nem sikerült mindent befejezni, emlékeztesd magad: mindig lesz újabb feladat, és a világ nem áll meg, ha pihensz. Egy jól meghúzott határvonal nem hanyagság – hanem önvédelem.

Kapcsolj át rituálékkal
Az átmenethez segíthet egy szimbolikus lezárás: például a munkanap végén egy sétával, naplózással, vagy akár csak egy „kilépési” listával, amin kipipálod, amit elvégeztél, és elengeded, ami várhat.

Tarts digitális szünetet
Ha meg tudod oldani, hagyd otthon a céges mobilt, vagy legalább kapcsold ki az e-mail értesítéseket. Az igazi pihenés nem fér össze a folyamatos elérhetőséggel.

Az igazán szabad szabaság vezet a burnout megelőzése felé

Nem az a cél, hogy tökéletesen rendben legyen minden, mielőtt elmész – hanem hogy el tudd engedni, ami nem égetően sürgős. Ha a saját jóllétedet nem tartod prioritásként, más sem fogja. És ha a szabadságod után újult erővel tudsz visszatérni, az hosszú távon a munkádnak is jót tesz.

A burnout megelőzése nem drága wellnesshétvégéken múlik, hanem azokon az apró döntéseken, amelyeket nap mint nap meghozol magadért. Egy jó nyári pihenés kezdőpontja az, hogy nemet mondasz a túlvállalásra – és igent mondasz önmagadra.

Betöltés...