Lehet bármilyen menő az iroda, tele ingyen kávéval, pingpongasztallal és heti jógaórákkal – ha a kollégák között nincs valódi munkahelyi kapcsolat, a munka könnyen fásult robotpilóta-üzemmóddá válik. Esther Perel, világhírű pszichoterapeuta szerint a munkahelyi kapcsolatok ma már nemcsak a jóllét, hanem a siker kulcsai is. És van hét kérdés, ami meglepően gyorsan képes megnyitni az embereket – akár egy bejelentkezős megbeszélésen, akár egy kávé mellett.
A jó munkahelyi kapcsolat kihozza belőled a legjobbat
Ez a kérdés nemcsak kedves, de stratégiai is: ha tudod, mi inspirálja a másikat, azt is tudni fogod, hogyan kommunikálj vele, hogyan adj visszajelzést, és mi motiválja igazán. Ez a bizalom alapja – és az elismerés kulcsa.
Sokan rejtett tehetségekkel rendelkeznek, amit a napi rutin sosem hoz felszínre. Ez a kérdés lehetőséget ad arra, hogy valaki új oldalát mutassa meg – és talán egy fontos hiányosságot is betöltsön a csapatban.
Mikor nehéz segítséget kérned?
Nem mindenki mer gyengeséget mutatni. Ez a kérdés mély önreflexióra ösztönöz, és segíthet ledönteni a „mindent bírok egyedül” típusú védekező falakat. Egy nyitottabb, együttműködő kultúra itt kezdődik.
A belső hang, ami folyton piszkál – „nem vagy elég jó”, „elrontottad” – mindenkinek mást súg. Erről beszélni sebezhetőség, de egyben esély is az empátia mélyítésére. Főleg, ha egy vezető is megosztja saját küzdelmeit.

Milyen személyes tárgyat tartasz magadnál munka közben?
Ez a kérdés finoman visszahozza a személyességet a munkatérbe, különösen a home office világában. Egy bögre, egy kép vagy egy kő a tengerpartról – mind árulkodó és emberi részlet.
Az elismerés nem csak dícséret. Az, hogy valaki lát, figyel rád, észreveszi, ha nehéz napod van – ez teremti meg az összetartozás érzését. És egy olyan munkahelyi kultúrát, ahová jó tartozni.
Mi volt az az időszak, amikor büszke voltál arra, hogy itt dolgozol?
A büszkeség mélyebb, mint az elégedettség. Azt mutatja, hogy számít, amit csinálsz – és az is, kikkel csinálod. Ha valaki erre a kérdésre nem tud válaszolni, az komoly figyelmeztető jel lehet a vezetőségnek.
Esther Perel szerint ezek a kérdések messze túlmutatnak a tipikus „jégtörő” játékokon. Segítségükkel valódi beszélgetések indulhatnak el – és talán pont ezek fogják megmenteni a kapcsolatokat ott, ahol az e-mailek és Teams-értekezletek már kudarcot vallottak.