Ódorné Angyal Zsuzsanna: „Vezetőként is meg kell élni a nőiességet”

Hogyan mutassa meg egy nő azt, hogy képes eljutni a ranglétra legfelső fokára? Milyen egy jó női vezető? Miért esszenciális megőrizni a nőiességet is a vezetői szerepben? Ódorné Angyal Zsuzsanna, a Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. gazdasági vezérigazgató-helyettese szerint a siker kulcsa a hitelesség, a szakértelem és az önazonosság megőrzése. Zsuzsanna azt vallja, hogy nem kell férfias vezetői stílust, viselkedést felvenni ahhoz, hogy sikeres vezetővé váljon egy nő. Azonban a nőiesség megélése, az érzelmi intelligencia és az empátia a javára válhat egy nőnek.

A Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. gazdasági vezérigazgató-helyettese úgy véli, kardinális kérdés, hogy a női vezetők ne csak a szakmai tudásukra építsenek, hanem bízzanak is saját képességeikben. A női vezetés titkairól, erősségeiről, és arról, hogyan és miért érdemes a nőiességünket is megőrizni és megélni a vezetői szerepben, Ódorné Angyal Zsuzsanna felsővezetővel beszélgetett a Ragazze.

Nagyon sok területet ölel fel a munkája, mi a legnagyobb erőssége vezetőként?

Egy ilyen, sok különböző területet felölelő feladatkörben a legnagyobb kihívás az együttműködés, amelynek az előmozdítása egyben az erősségem is, valamint az, hogy képes vagyok felelősséget adni és bizalmat szavazni a kollégáknak.

Számomra a bizalom kulcsfontosságú egy munkahelyi közegben, ha az megvan, akkor a kommunikáció sokkal nyíltabb a kollégák között.

A bizalom és a csapatjáték által sokkal hatékonyabb a problémamegoldás és a konfliktuskezelés, így gyorsabban elérhetjük a konszenzust, és a csapat, a cég haladni tud a kitűzött stratégiai célok mentén.

Felsővezetőként hogy látja, mi a kulcsa annak, hogy egy nő jó vezetővé váljon?

Az én meggyőződésem az, hogy egy női és egy férfi vezető is hasonló dolgok miatt lehet jó abban, amit csinál. A kulcs talán az, hogy egy vezető ne próbáljon meg más szerepet játszani vezetőként, mint amilyen ő valójában, ne hasonuljon meg, hiszen hiteles csakis akkor tud lenni, ha a saját személyiségét viszi bele a vezetői munkakörbe is.

Nőként milyen vezetői stílust érdemes alkalmazni, és mennyire nehéz egy női vezető dolga?

Vallom, hogy a munkahelyünkön vezetőként is meg kell élni a nőiességünket, akárcsak a magánéletünkben. Személy szerint én ezt a munkám során pozitív módon és eredményesen tudom alkalmazni. Úgy vélem, hogy nőként sokkal inkább képesek vagyunk az érzelmi intelligenciánkra ráhangolódni, és azt használni a munkánk során. Az értő figyelem, a szavak mögötti okok és okozatok érzékelése talán könnyebben megy nőként, fogékonyabbak vagyunk ezekre. De elengedhetetlen hangsúlyozni azt is, hogy mindezek éppúgy igazak lehetnek egy férfi vezetőre is. Nagyon sok olyan férfi kollégám van, aki hasonló vezetői stílust alkalmaz, mint én, és náluk is működnek ezek. A legfontosabb, hogy senki ne próbáljon meg más lenni, mint amilyen valójában.

Sok női vezetőn van egyfajta nyomás, hogy egy erőteljesebb, határozottabb, férfiasabb viselkedést kell felvennie ahhoz, hogy meggyőzze a kollégáit, és elérje, hogy őt is komolyan vegyék. Mit tanácsolna azoknak a nőknek, akik most lépkednek felfelé a ranglétrán? Egy női vezetőnek is oda kell néha csapi határozottan az asztalra?

Elfogadást és tiszteletet nem csak férfias vezetéssel lehet kivívni. Egyébként a női és férfi vezetők eszköztárában nincs nagy különbség, a kérdés inkább az, miket húznak elő ezekből egy adott helyzetben. Lényeges, hogy ki mit hozott magával a gyerekkorából, a neveltetéséből, és mennyire tudja ezeket a számára is adott eszközöket jól és tudatosan használni. Női vezetőként én azt vallom, hogy nekünk, nőknek nem kell férfiasan viselkednünk ahhoz, hogy top vezető váljon belőlünk. Első sorban a szakértelem, a szakmaiság, az értékteremtés az, ami a legfontosabb egy pozíció elnyerésénél. Azonban az, hogy valóban sikeres vezetővé váljunk, már annak a függvénye, hogy meg tudjuk-e valósítani a vezetői elképzeléseinket, hogyan tudjuk bevonni ebbe a kollégákat, hogyan tudjuk inspirálni őket a kihívásokban a megoldások felé: legyen az szakmai vagy akár emberi megpróbáltatás.

Egy a lényeg, semmiképp ne hunyászkodjunk meg egy éles szakmai vitában csak amiatt, mert nők vagyunk.

Támasszuk alá tényekkel, adatokkal, szakmailag megalapozott érveléssel a problémás eseteket. A határozott szakmai kiállás mellett mindeközben arra buzdítom a nőket, hogy a ranglétra legfelső fokán is éljék meg a nőiességüket, mert így valóban a saját energiájukat tudják használni.

Mikor alakult ki ez a fajta tudatos önazonosság a vezetői működésében?

Ami a vezetői stílust illeti, én soha nem alkalmaztam azt a fajta „asztalra csapást”, amit sokan férfias vezetői stílusként emlegetnek. A férfiak kommunikációja gyakran direkt, de én azt tapasztaltam, hogy a „kérem” és a „köszönöm” szavak sokat tudnak segíteni. Az udvariasság csodákra képes, hegyeket tud megmozgatni. Az én stílusom, vezetői működésem sokkal inkább a partnerségen és a kedvességen alapul, ami sokkal többet ér, mint bárminemű követelés. A követelések ellenállást szülnek, míg a partneri viszonyok kialakítása sokkal eredményesebb.

Miért van az, hogy sok nőben van egy önmaga által generált belső gát vagy félelem, ami miatt nem mernek vezetővé válni? Ott van a tudás, a tapasztalat, a szakértelem, de mégsem lépik ezt meg. Mi lehet ennek az oka?

Nők esetében kardinális kérdés az életük során, hogy mikor, milyen döntéseket hoznak meg a család, a gyermekvállalás és a munka kapcsán. Nagyon fontos, hogy ne vegyük el a választási lehetőséget a nőktől, hogy mikor melyiket tartják fontosnak az életükben. Én például elég korán vállaltam gyerekeket, szinte már kirepültek. Amikor már nem volt szükséges a napi életükben teljes mértékben szerepet vállalnom, akkor tudtam erőteljesebben a munkámra koncentrálni, ami aztán a vezetővé válásom felé vitt. Biztos vagyok benne, hogy egy stabil vezetői léthez elengedhetetlen egy megbízható, támogató családi háttér.

Fontos, hogy egy nőnek ne legyen lelkiismeret-furdalása azért, hogy az anyai szerepben a vezetői szerep mellett nem tud teljes mértékben megfelelni.

A nőnek kell eldönteni, hogy mikor jön el számára az az idő, amikor a munka, a karrier is prioritás lesz számára. Amikor viszont meghozza ezt a nagy döntést, elengedhetetlen, hogy higgyen magában, legyen határozott, eltökélt és biztosan tudja, hogy képes arra, amit vállalt.

Az üvegplafon jelenség kapcsán felmerül a kérdés, hogyan alakul itthon a női vezetők helyzete?

Nagyon sok sikeres női vezető van itthon, de inkább a középvezetői szinten, a top vezetők között talán kevesebb a nő. Egy felsővezető ugyanis nem a klasszikus 8 órás munkaidőben dolgozik. Sokszor például hazafelé vezetve telefonokat bonyolít vagy épp éjjel is a stratégiáján dolgozik. A nők számára viszont a karrierépítés mellett ott van egy másik meghatározó, családi szerepkör is, ami miatt nem minden nő vállalja, vagy nem meri vállalni azt, hogy top vezető legyen. Ugyanakkor középvezetői szinten már jobbak az arányok, ott több női vezető van, akár egy adott vállalaton belül is. Ez azért lehetséges, mert a női vezetők nagyon precízek, jól tudnak együttműködni, és az érzelmi intelligenciájuknak köszönhetően képesek balanszot kialakítani a szervezeten, vállalaton belül. Ezt nemcsak nálunk, a Hungarikum Alkusznál, hanem más cégeknél is így látom.

A Hungarikum Alkusznál milyen arányok vannak a vezetőségben a férfiak és nők között?

Tekintettel arra, hogy a női munkavállalói létszám nálunk magasabb, a női vezetők is nagyobb számban vannak, mint a férfiak. Viszont fontos hangsúlyozni, hogy nem teszünk különbséget semmiben sem – ahogy a bérezésben sem – a férfi és a női munkatársak között. Egy kolléga, egy közép- vagy topvezető kiválasztása csakis a kompetenciák, a szakmai tapasztalat, a felelősségi körök és a vezetői képesség alapján történik. De fontos, hogy a vezetői stábunk ne egymástól elszigetelten, hanem egy partneri kapcsolatban dolgozzon együtt.

A Hungarikum Alkusz teljes mellszélességgel odaállt a Tudatos Nők Napja kezdeményezés mellé, ahol a pénzügyi tudatosság fejlesztéséről is szó volt, különösen a nők, női vezetők és női vállalkozók körében. Miért volt lényeges a cég számára, hogy képviselje magát ezen a rendezvényen immáron második alkalommal?

Mivel a cégünkben nagyon sok nő dolgozik, elengedhetetlen számunkra, hogy támogassuk azokat a kezdeményezéseket, amelyek a nők sikerességét, magabiztosságát és kiállását erősítik. Ezért döntöttünk úgy, hogy teljes mellszélességgel odaállunk a rendezvény mögé. A tudatosság eleve nagyon fontos a Hungarikum Alkusz számára, hiszen a biztosítási piac egy hosszú távú tudatosságra épül. Általánosan elmondható, hogy a családban legtöbbször a nők azok, akik nagyobb figyelmet fordítanak a tervezésre. A Tudatos Nők Napján két kolléganőm is részt vett a pénzügyi tudatosságról szóló beszélgetésen. A visszajelzések alapján az körvonalazódott ki, hogy az edukáció terén vannak elmaradások. Sokan nem tudják, hogy pontosan mit is jelent a biztosítás, és milyen értékeket tud adni egy család pénzügyi működésében. Az edukáció egyébként is kiemelt misszió a Hungarikum Alkusz számára, és úgy látjuk, hogy ezt már a gyermekeknél el kell kezdeni.

Nagyon sok terület tartozik a gazdasági divízióhoz, amelyet vezet. Melyek a legnagyobb nehézségek, feladatok, és mi a célja a következő évekre?

A személyes kihívás számomra, hogy ezeken a támogatói területeken (így a pénzügy, kontrolling, HR, jog, beszerzés, IT, jutalékszámfejtés) a lehető legjobban kiaknázzuk a digitális lehetőségeket, hogy az üzleti területet minél gyorsabb reagálással és naprakészen támogathassuk. Célunk, hogy a digitális megoldásokkal (mint az online biztosításkötési lehetőségek) még inkább az ügyfelek szolgálatába álljunk. Mindezt úgy szeretnénk elérni, hogy közben megőrizzük az ügyfelekkel a személyes kontaktust is, ami elengedhetetlen egyes biztosítási termékek értékesítésénél. Lényeges, hogy ügyfeleink érezzék, hogy fontosak számunkra, de ugyanakkor lépést tartsunk a korral, a generációs elvárásokkal és a digitális fejlődéssel is. Ez most a legnagyobb kihívás számomra, minden nap ezen dolgozom kollégáimmal.

 

Betöltés...