Dolgozz nyáron máshonnan – A workation trend előnyei és buktatói

A „workation” (a work és vacation szavak összevonásából) nem más, mint a munka és a pihenés kreatív ötvözése. Egyre többen választják, hogy a nyári hónapokat nem egy irodában vagy megszokott home office környezetben töltik, hanem vízparton, hegyek között vagy épp egy inspiráló európai városban. A trend nem új keletű, de a pandémia utáni digitális életmód és a hibrid munkavégzés elterjedése robbanásszerűen megnövelte a népszerűségét. A kérdés már csak az: tényleg olyan idilli, mint amilyennek tűnik?

A szabadság új formája – előnyök, amiket nehéz nem szeretni

Az egyik legnagyobb előnye a workationnek, hogy friss perspektívákat hoz. A környezetváltozás segíthet kiszakadni a rutinszerű gondolkodásból, javíthatja a kreativitást, és akár a munkahelyi kiégés megelőzésében is hatékony lehet. Egy teraszon eltöltött Zoom meeting, háttérben a tenger morajlásával, nem csupán hangulatos, de sokszor produktívabbá is tesz – különösen, ha elkerüljük a napi ingázással járó stresszt.

További előny, hogy a workation lehetőséget ad az utazásra akkor is, ha nincs szabadságod. Ez különösen vonzó lehet azok számára, akik nehezen választják szét a munkát és a pihenést – így legalább némi napfény és élmény is befér a naptárba.

Nem minden napfény és mojito – a workation buktatói

A romantikus elképzelésekkel ellentétben a workation nem mindig zökkenőmentes. Először is: a munka ugyanúgy jelen van, csak másik helyszínen. Ha nem húzunk tudatos határokat, könnyen abba a csapdába eshetünk, hogy sem igazán dolgozni, sem igazán pihenni nem tudunk. Ez különösen akkor fordulhat elő, ha több fővel utazunk, és a környezetünk elvárja, hogy „nyaraljunk”, miközben mi határidőket próbálunk tartani.

A stabil internetkapcsolat hiánya is komoly kihívás lehet. Egy városi Airbnb-ben talán még megbízható a Wi-Fi, de egy erdei faházban vagy tengerparti villában már könnyen problémába ütközhetünk. A munkaeszközök (laptop, töltő, headset) biztonságos használata és a megfelelő munkakörnyezet hiánya szintén stresszforrás lehet.

workation
Fotó: 123rf.com

Workation, de okosan

Ahhoz, hogy a workation valóban előnyöket hozzon, érdemes tudatosan megtervezni. Először is fontos, hogy a munkáltatóval előre egyeztessünk, és világos kereteket szabjunk: mikor vagyunk elérhetők, és mikor nem. Ne utazzunk csak azért, mert jól hangzik – válasszunk olyan helyet, ahol biztosított a stabil munkavégzéshez szükséges infrastruktúra. Legyen munkasarkunk, időbeosztásunk, és pihenőidőnk is.

Ha lehet, időzítsünk úgy, hogy az utazás elején vagy végén legalább néhány napot kizárólag a pihenésre szánjunk. Így valóban feltöltődhetünk, és nem csupán „dolgozó turistaként” térünk haza.

Neked való a workation?

A workation nem mindenkinek való – és ez rendben van. Azok, akik szeretnek rendszerezett, zavartalan környezetben dolgozni, vagy akiknek munkája gyakori személyes jelenlétet kíván, talán kevésbé tudják kihasználni ezt a lehetőséget. De ha szeretsz új helyekről dolgozni, nyitott vagy a változásra, és képes vagy hatékonyan menedzselni a figyelmedet, akkor a workation új lendületet hozhat a nyárba – és akár az egész karrieredbe.

Betöltés...