Rend a lelke mindennek – Így varázsold igazán békés otthonná a lakásod!

Gondolkodtunk már azon, milyen egy igazán békés otthon? Sok múlik a renden, valamint a megfelelő hangulat megteremtésén, melynek több eszköze is van. Íme néhány ötlet.

Egy békés otthonra mindenkinek szüksége van, hiszen muszáj valahol kiereszteni a gőzt a nap végén, felfrissülni valahol, ahol kellemesen érezzük magunkat. Ehhez egy nyugodt, komfortos hely kell, amely kellően szolgálja a pihenésünket.

Nemcsak a hangulatos megoldások, de a kiegészítők és fények, összességében az egyszerűség és a minimalizmus is számos helyet nyugodtabbá, komfortosabbá varázsolhat. Íme néhány jó ötlet a békés otthon, a nyugodt környezet megteremtéséhez.

Rend a lelke mindennek – és a békés otthon kulcsa

A békés otthon kialakításához szükségünk lehet a lakás leegyszerűsítésére, azaz minden olyan dolog módosítására, ami felesleges rendetlenséget okoz. Ami már nem kell vagy jobban éreznénk magunkat nélküle, attól a tárgytól nyugodtan váljunk meg.

A túl sok holmi gyakorta igényel rendezkedést, takarítást, tologatást – ezt az időt és energiát más dolgokra fordíthatjuk.

Nem véletlen, hogy a rend a békés otthon egyik előfeltétele: tanulmányok is kimutatták, hogy a rendetlenség elterelheti a figyelmet, emeli a stressz-szintet és nehezebb a koncentráció is.

Tehát ha csökkentjük a rendetlenséget, nyugodtabb, békésebb otthoni környezetet teremthetünk.

A békés otthon kialakításához szükségünk lehet a lakás leegyszerűsítésére
Fotó: 123rf.com

Legyen meg mindennek a helye

A békés otthon könnyen megteremthető azzal is, ha mindennek, amit használunk, megvan a maga helye. És mindent, amit éppen nem használunk, oda vissza is pakolunk. Ez vonatkozik a főzéshez használt edényekre, tálakra is, valamint az éppen nem használt kabátokra, cipőkre, táskákra.

Sőt, a gyermekek játékai kapcsán is bevezethetjük ezt a szabályt. Amivel épp nem játszanak, azt rakják el a szekrénybe vagy a polcra, ahol a helye van.

Érdemes a lurkókat arra biztatni, hogy játszanak gyakran odakint, ha erre van lehetőség. Nagyobb esélyünk van a békés otthon megteremtésére, ha „ki tudják tombolni” magukat a friss levegőn.

Békés otthon zökkenőmentes háztartási rutinnal

A háztartási teendők minden héten várnak ránk. Azonban ha teszünk azért, hogy ezek ne halmozódjanak fel, nagyobb esélyünk van a rendre és a békés otthonra.

Alakítsunk ki rutint, hogy a háztartásunk zökkenőmentesen működjön, minimális erőfeszítéssel.

Például, osszuk be a tennivalókat a hét több napjára és apránként végezzük el mindet – így sosem lesznek halomban álló edények és mosnivaló, amelyek jelentősen rontják a képet – és a hangulatot.

Vegyük körül magunkat olyasmikkel, amiket szeretünk

Az otthonunk olyan hely, ahol kifejezhetjük magunkat, körülvehetjük magunkat olyasmivel, amit szeretünk, ami nekünk tetszik. Kedvenc tárgyaink, utazási emlékeink, egy-egy kedves fotónk mind közszemlére tehetők – érdemes őket nagy gonddal kiválasztani, hogy valóban érvényesüljenek, kellemes hangulatot teremtsünk és kerüljük a rendetlenséget, zűrzavart az otthon megjelenésében.

Szín szerinti rendezés

Békés otthont, megnyugtató hangulatot érhetünk el azzal is, ha a polcokra rakott tárgyakat, könyveket szín szerint rendezzük. Így nem lesz kaotikus érzetünk a lakásban, minden nyugalmasabbnak tűnik.

A békés otthon kialakításához szükségünk lehet a lakás leegyszerűsítésére
Fotó: 123rf.com

A színeket és mintákat gondosan válasszuk ki

A békés otthon és légkör megteremtésének nagyszerű módja, ha olyan színeket és dekorstílusokat válasszunk, amelyek igazán hozzánk szólnak, s körükben nyugodtnak, mégis energikusnak érezhetjük magunkat.

Érdemes tudni, hogy a nagy minták, az élénk, merész színek lefoglalják a szemet és az agyat. Vagyis, egy békésebb hangulathoz a nyugodtabb, tompább és semleges tónusokat érdemes választani, kisebb, kiemelő árnyalatokkal. A minta helyett próbáljuk ki a textúrát, ha némi variációt és kontrasztot adnánk a hangulathoz.

Alkalmazzunk helyes világítást

Ha békés otthont, megnyugtató légkört szeretnénk, fontos odafigyelnünk a megfelelő világításra is. Ahogyan nem segítenek az ellazulásban vagy olvasás közben a csillogó fényű mennyezeti lámpák, úgy  halvány fények sem jók, ha éppen vacsorát készítünk vagy a gép előtt ülünk.

A fényeket aszerint kell megválasztani, hogy mit csinálunk az adott helyiségben. Vigyünk be lehetőség szerint minél több természetes napfényt, s módosítsuk esetleg a világítást, hogy az megfeleljen a szezonális fényszintnek – például, mert télen korábban sötétedik.

Fontosak az üres terek – a megnyugváshoz is

Ne feledjük, az üres teret nem kell mindenáron betölteni! Legyen szó falról, padlóról, polcról vagy asztallapról, a tér kimondottan jót tesz, különösen egy olyan lakásban, ahol a békés atmoszféra megteremtése a cél.

A kellő mennyiségű térrel ugyanis helyet adunk olyan tevékenységeknek is, amelyek segítenek ellazulni, csökkenteni a stresszt és emlékeztetnek bennünket a nyugalomra és a jelenlétre. Ilyen a hangulatos olvasósarok, egy meditációs sarok, tér jógához, vagy a kézműves hobbink, művészi alkotásunk számára fenntartott hely a lakásban.

(via)

Betöltés...