A társkereső alkalmazások a digitális szerelem csapdái

A társkereső alkalmazások bevezetésével egy új korszak nyílt meg az ismerkedés terén. Csupán az a kérdés: megkönnyítik-e vagy inkább ellehetetlenítik a valódi kötődéseket. A digitális világ előnyei mellett is ne feledjük, hogy az igazi kapcsolatok építése még mindig a mi feladatunk.

A társkereső alkalmazások nyilvánvalóan megkönnyítik az ismerkedést. Felmerül azonban a kérdés, milyen hatással vannak a nemi szerepekre és a kapcsolatok mélységére? Az online randi világának árnyoldalai többet mondanak, mint hinnéd.

Soha senki nem elég jó a társkeresőn

Emlékszel még, mikor utoljára valaki az utcán megszólított, hogy randira hívjon? Ma már szinte az egész ismerkedési folyamat a telefonunk kijelzőjére korlátozódik. A társkereső alkalmazások, mint a Tinder, Bumble vagy Hinge, olyan érzetet keltenek, mintha mindenki ott lenne a következő sarkon. Csakhogy ez a „végtelen választék” ellentmondások sorát hozta el.

Dr. Johanna Degen szociálpszichológus szerint ezek az applikációk valójában felszínesek.

„A felhasználók többsége egyfajta gazdaságos logikát követ. Nem elég egy személyt alaposan megismerni, inkább gyorsan továbblépnek a következő lehetőségre”

– mondta a szakértő. A bökkenő ott van, hogy ez a felszínesség komoly kihatással lehet a kapcsolatok minőségére, hiszen sokan elveszítik a képességet, hogy valós mélységekben kapcsolódjanak.

A társkereső alkalmazások bevezetésével egy új korszak nyílt meg az ismerkedés terén.
Fotó: 123rf.com

Társkereső alkalmazások: az érzelmi pánikgomb

A társkereső alkalmazásokkal nem csak a randi lett egyszerűbb, de a visszalépés is. Rosszul sikerült egy beszélgetés? Sebaj! Újrakezded egy másik személlyel. Csakhogy ez a „könnyű kiszállás” egyre több embernél vezet érzelmi elhidegüléshez.

Anna, egy 29 éves marketinges, elmesélte tapasztalatait:

„Eleinte szórakoztató volt. Sokkal több emberrel beszélgettem, mint korábban valaha. De idővel azt vettem észre, hogy egyre több beszélgetést zártam le anélkül, hogy igazán megismertem volna a másikat. Valahogy minden felszínesnek tűnt”

– vallotta be. A gyorsan változó lehetőségek és az állandó új arcok tévhite azt az érzetet kelti, hogy „mindig jön egy jobb”, így sokan soha nem elégedtek meg azzal, amit valójában találtak.

A társkereső alkalmazások bevezetésével egy új korszak nyílt meg az ismerkedés terén.
Fotó: 123rf.com

Bizalmatlanság, féltékenység, vajon még fönt van az oldalon?

A bizalmatlanság és féltékenység a társkereső alkalmazásokkal elérte a csúcspontját. Nem ritka, hogy egy kapcsolatban az egyik fél gyanakodni kezd, vajon a másik továbbra is aktív-e valamelyik applikációban. Ez a „digitális paranoia” komoly feszültséget okozhat, és akár szakításhoz is vezethet.

Josh Cohen pszichoanalitikus szerint az online társkeresés kétszínű természete miatt sokan nem érzik biztonságban magukat egy kapcsolatban.

„Az emberek előbb értesülnek egy applikáció frissítéséről, mint arról, hogy a partnerük mit érez”

– fogalmazott.

A modern párkapcsolatok egyik új kihívása, hogy a felek hogyan alakítsanak ki valódi bizalmat egy olyan korban, amikor az alternatívák mindig csak egy kattintásra vannak.

(via)

 

Betöltés...