Ragazze Hősnője pályázat – A Karrierváltás kategória 3. helyezettje: Dr. Tamás Gitta, BorSzínpad

A Ragazze.hu online női magazinunk megújulásával egyidőben hirdettük meg a Ragazze Hősnője pályázatot. Öt kategóriában (Karrierváltás, Segítségnyújtás, Közösségépítés, Életmódváltás és Kiút a krízisből) vártuk a jelentkezőket. Mély, őszinte, motiváló, sokszor szívszorító történetek érkeztek be lapunkhoz. Az írások azt üzenték, amiért pályázatunkat is elindítottuk: az igazi hősnők köztünk élnek. A személyes, olykor fájdalmas élettörténetek megosztása már önmagában nehéz folyamat, így minden pályázót hatalmas elismerés illet. Az őszinte, inspiráló történetek feldolgozása után szavazott a zsűri a győztes pályázatokról. A döntés nem volt könnyű, hiszen minden pályamunka mögött egy-egy rendkívüli női történet áll.

A Karrierváltás kategória 3. helyezettje: Dr. Tamás Gitta, BorSzínpad

Alább olvasható díjnyertes pályázata.

Köszöntöm a Ragazze Hősnője Pályázat Olvasóit és Zsűritagjait, fogadjátok szeretettel a történetemet, melyet a karrierváltás témakörben hoztam el nektek:

Gyerekkorom óta vonzott a könyvek illata. Amikor megismerkedtem az olvasás tudományával, már a lapokon kirajzolódó történetek is érdekelni kezdtek. Ellenállhatatlanul vonzódtam az irodalomhoz, a kultúrához és nyelvünk sokszínűsége gyakran – és azóta is – rabul ejtett. A könyvek által teremtett kis álomvilágban éltem, amiben a történetek hősei – még ha csak az olvasás idejére is, de – a barátaimmá váltak. A kíváncsiságomnak jó környezetet biztosított a szüleim több ezres kötetszámot szolgáló házi könyvtára, így érdeklődésem folyamatosan inspirálódhatott.

A Szegedi Tudomány Egyetem magyar nyelv és irodalom képzése eleinte jó választásnak tűnt, a távlati céljaim eléréshez azonban hamar elég kevésnek bizonyult. Ezt felismerve további tanulásba fogtam, s bár már munka és család mellett, meg sem álltam, amíg négy diplomám mellé egy doktori fokozatot be nem szereztem. Ez már bőven elegendő volt ahhoz, hogy jól fizető állások közül válogassak, így a következő 15 évre az önkéntes száműzetést választottam, azaz multinacionális cégeknél dolgoztam projekt menedzserként. Mondhatnánk, hogy eladtam a lelkem, pedig csak kölcsönadtam. A multilét számos értékes mozzanatot tartogatott számomra, sok tudással, tapasztalattal és értékes – baráti – kapcsolatokkal lettem gazdagabb. Megtanultam gazdálkodni pénzzel, idővel, szabályokat- folyamatokat alkotni, hatékonyan működni, elsajátítottam tárgyalási és kommunikációs technikákat.

A munkám több ezer munkavállaló biztonságának- és egészségének megőrzését és fejlesztését szolgálta, a kollégáim, vezetőim és üzleti partnereim körében megbecsült volt mind a munkám, mind a személyem. Bár mindez segítő, támogató és jól fizető feladatkör volt, évről évre több energiámat emésztette fel, hogy a kellő motivációmat megőrizzem, a lelkesedésemet fenntartsam. 2020 óta egyre erősödött bennem a késztetés, hogy visszatérjek ahhoz a kihíváshoz, amit gyerekkorom óta dédelgettem: a kultúra szolgálatába állni.

2020-2023-as éveket a céljaim konkretizálására és a saját képzésemre fordítottam. Mivel az irodalom mellett a magyar borok rejtelmes világa is magába szippantott, és hamar világossá vált előttem e két téma szoros összefüggése és egymásra hatása, így megformálódott bennem a későbbi BorSzínpad gondolata, mely hónapról hónapra egyre részletgazdagabb projektként rajzolódott ki bennem. Ebben az időszakban mind a boros témában, mind az előadói technikák terén sokat fordítottam a saját fejlődésemre: sommelier tanfolyamot, felszolgálói ismereteket szereztem, 2022-ben kb. 1000 különböző bort kóstoltam meg, és több, mint 500-ról jegyzeteket is készítettem, jártam a magyar pincefalukat és a budapesti sétáló kóstolókat egyaránt. Ezek mellett tanultam beszéd- és színpadtechnikát, kipróbáltam magam amatőr színtársulatban és kommunikációs tréningeket végeztem.

Napi gyakorlatban a tudásomat az etyeki Optimus Winery-nél mélyítettem el, ahol jelenleg is dolgozok borpincérként, valamint az előadói képességek fejlesztését a Spirit Színház keretein belül erősítem.

A BorSzínpad projektet 2024 őszén indítottam útjára. A multi világban szerzett projekt menedzseri tapasztalataimat felhasználva gondoltam át, terveztem meg és vágtam bele a „teszt-üzemmódba”. Bár a mai napig tart a BorSzínpad finomhangolása, ma már számos sikeres rendezvényt tudok magam mögött. Az apróbb fejlesztések szinte folyamatosak, melyeket mindig kész vagyok megtenni a lehető legtökéletesebb vendég élményért. Miről is szól valójában a projekt? A BorSzínpad célja (elsősorban a magyar) borkultúra és a kortárs magyar irodalom népszerűsítése. Ennek eszköze egy esemény, mely egy irodalmi felolvasóest és egy borkóstoló ötvözése, minden este egy-egy előre definiált témakörre épül (pl. női szerepek, Advent, kutya-ember kapcsolata, városi elmagányosodás, társadalmi sokszínűség stb). Az események a vendégek a közvetítésemmel „jutnak hozzá” a borokhoz és az irodalmi bonbonokhoz.

A történetek minden esetben szórakoztatóak, de mégis tartalmaznak mélyebb gondolatokat és tanulságokat. Az esemény során közelebb kerülünk nemcsak a borokhoz és az irodalmi alkotásokhoz, hanem egymáshoz is, az este végére egy igazi kis közösséget alkotunk.

A BorSzínpad projektben találtam meg önmagam, úgy gondolom, hogy sikerének titka az, hogy valóban elkötelezett vagyok az iránt, amit közvetítek, valóban hiszek abban, hogy a kortárs irodalmi- és borkultúra hozzájárul a minőségi életvitelhez azzal, hogy megtöri a mindennapokat olyan élményekkel, amelyek továbblendítenek a nehézségeken. Élvezem, amit csinálok és ez magával ragadja a vendégeimet is. Az előadások során a kultúrával való találkozás kiszakítja a vendégeimet a hétköznapokból, lehetővé teszi a felhőtlen, de kulturált szórakozást, gyakran tapasztalom, hogy az események hozzájárulnak különböző élethelyzetek feldolgozásához vagy boldog pillanatok újraéléséhez.

A jelenleg már megalkotott és színpadra vitt 8-10 téma előadáson felül jelenleg is dolgozok további 4-5 forgatókönyvön, melyek további aktuális, hétköznapi témákat fognak feldolgozni. A BorSzínpadot addig fogom működtetni, amíg meg tudom őrizni a lelkesedésemet és a motivációmat, ameddig vannak új tematika ötleteim és amíg látom az elégedettséget és a mosolyt a közönségem arcán.

2025. február elsejével kiléptem a multinacionális létből, hogy teljes egészében a BorSzínpadnak tudjak élni és még több odafigyeléssel tudjak készülni az előadásaimra. Bár az anyagi elismertsége a jelenlegi tevékenységemnek jelentősen alacsonyabb, mint a korábbi irodai munkámé, értékteremtő energiája nem marad el a korábbi munkám mögött.

A könnyen tetten érhető változásokon felül történt két aprónak tűnő, szerintem mégis jelentős fejlemény, melyeket azóta vettem észre magamon, hogy kiléptem a mókuskerékből. Nagyjából két héttel azután, hogy megszakítottam azt a tevékenységemet, amelyben már nem leltem örömömet, azt vettem észre magamon, hogy sokkal jobban tudok figyelni a környezetemben élőkre, legyen az akár a családom, akár a barátaim, akár csak idegenek a boltan, vagy az utcán. Nem volt többé megerőltetés és fáradtság, hogy apró szívességeket tegyek vagy pár kedves szót szóljak, nyitottabbá váltam a környezetemben élőkre és nem éreztem tehernek, ha hozzám fordulnak segítségért, tanácsért.

A másik változást körülbelül egy hónappal azután vettem észre magamon, hogy már teljes vállszélességgel a BorSzínpad felé fordultam. Ez pedig az, hogy az összes teendőmet sikerül fejben tartanom, nem felejtek el semmit és ehhez nincs szükségem emlékeztetőkre vagy to-do listákra. Ez nemcsak annak köszönhető, hogy kevesebb lett a tennivalóm – azaz most lett racionális mennyiségű – hanem annak is, hogy már csak olyan feladataim vannak, amelyekhez van belső motivációm, így teljesen természetes, hogy nem felejtem el őket. Bár 15 év kellett ahhoz, hogy megteremtsem a külső és belső feltételeit annak, hogy most azzal foglalkozzak, amit szeretek és igazán értékesnek tartok, mégis úgy gondolom, hogy megérte várni a megfelelő pillanatra: az est végén, a közönséggel való beszélgetés során számos visszajelzést kaptam arra vonatkozóan, hogy hogyan járult hozzá a BorSzínpad ahhoz, hogy átlendüljenek egy mindennapos problémán, vagy éppen szembenézzenek egy régóta halogatott feladattal, vagy csak egész egyszerűen felhőtlenül jól érezzék magukat.

A multinál töltött 15 évre nem elvesztegetett időként, hanem befeketésként tekintek: ez a korszak kellett ahhoz, hogy megérjek arra, hogy létrehozzam a BorSzínpadot. Tudom, hogy az elmúlt évek tapasztalatai nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy minden nap jó döntéseket hozzak. A tapasztalataimon túl támaszkodok a közönségem visszajelzéseire, maximálisan figyelembe veszem a projektet támogató szakmai és baráti kapcsolataimat és a pénzügyi döntésekben az azonnali megtérülés helyett a távlati célok elérését helyezem.

Végezetül megosztok Veletek néhány visszajelzést, amelyeket a vendégeimtől kaptam:

„Szuper borválogatás, irodalmi idézetek… A felolvasás inkább színészi előadás, ami rengeteg élményt felidéz… Egy kis mediterrán életérzés a télben! Nagyon gazdag program, és gondolatébresztő szövegek, köszönjük!”

„Nem tudom, hogy mit is vártam, de ez annál SOKKAL jobb volt!”

„Szuper előadás és varázslatos hangulat volt, várunk vissza: Magdika”

„Kedves Gitta! Szuper ötlet a bor és az irodalom összekapcsolása, melyet személyiséged és az előadásod még megfűszerez! Köszönjük szépen, tovább sok sikert! Rita és Szilvia”

„Olyan jól éreztem magam! Csordultig telt a szívem, igazi művészi élmény volt! Hála és köszönet!”

„Kedves Gitta! Nagyszerű este volt egy hajtós héten. Feltöltődtünk (nem csak borral!) és így picit minden könnyebb lesz egy darabig… Jövünk még! Imola és Zoli”

„Drága Gitta! Régóta vártam, hogy részt vehessek a bor-esteden, nem hiába! Köszönöm az élményt, a fantasztikus előadást, csodás ízeket, remek helyszínt és a társaságot. Még sok ilyen estét kívánok magunknak! Csók: Enikő”

Köszönöm, hogy megoszthattam Veletek a történetemet, remélem, hogy bátorságot, erőt és motivációt tudtok meríteni belőle az álmaitok megvalósításához!
Szeretettel üdvözöl:
Gitta

Facebook link: Facebook
Insta link: instagram.com/borkalandor2024

A Ragazze Hősnője pályázat támogatója: Sencor Magyarország, Omorovicza Budapest, Blue Colibri (Connect Konferencia), Játékszín, Női váltóAgnes Silka

Betöltés...