Ragazze Hősnője pályázat – A Karrierváltás kategória fődíjasa: Szalai Renáta, Anyaegészség

A Ragazze.hu online női magazinunk megújulásával egyidőben hirdettük meg a Ragazze Hősnője pályázatot. Öt kategóriában (Karrierváltás, Segítségnyújtás, Közösségépítés, Életmódváltás és Kiút a krízisből) vártuk a jelentkezőket. Mély, őszinte, motiváló, sokszor szívszorító történetek érkeztek be lapunkhoz. Az írások azt üzenték, amiért pályázatunkat is elindítottuk: az igazi hősnők köztünk élnek. A személyes, olykor fájdalmas élettörténetek megosztása már önmagában nehéz folyamat, így minden pályázót hatalmas elismerés illet. Az őszinte, inspiráló történetek feldolgozása után szavazott a zsűri a győztes pályázatokról. A döntés nem volt könnyű, hiszen minden pályamunka mögött egy-egy rendkívüli női történet áll.

A Karrierváltás kategória fődíjasa: Szalai Renáta, Anyaegészség

Alább olvasható díjnyertes pályázata.

Szalai Renáta vagyok, jelenleg Pre- és Posztnatális Fitnesz Specialista, kétgyermekes édesanya, női vállalkozó, örök megújuló, fejlődő és új utakat kereső.

Amikor először olvastam a Ragazze pályázat kiírását, őszintén elgondolkodtam, vajon melyik kategóriába is illene leginkább az én történetem. Karrierváltás? Segítségnyújtás? Közösségépítés? Életmódváltás? Kiút a krízisből? Mindegyik magában hordoz egy szeletet abból az útról, amit eddig bejártam – és talán éppen ez adja az egész történet lényegét: hogy nem egyetlen címkébe illeszkedik, hanem egy folytonos fejlődésről, önismeretről, újrakezdésről, és mások támogatásáról szóló útról van szó.

Már a születésemkor eldőlt, hogy újra és újra képes leszek felállni, újrakezdeni, és egy teljesebb önmagammá válni. A nevem is ezt tükrözi – Renáta, azaz „újjászületett”, hiszen háromszor kezdtem újra az életet. Kiskoromban szívbetegséggel és látássérüléssel küzdöttem, és csak külföldi műtéteknek köszönhetem, hogy ma teljes életet élhetek. Tízévesen dőlt el, hogy a testem határai nem véglegesek. Akkor még zeneművészeti pályára készültem, de az orvosi beavatkozások után új irányt vett az életem. A zene helyett a test és a lélek egysége, a mozgás és az emberi kapcsolatok kezdtek érdekelni – még ha akkoriban ez utóbbiak még komoly nehézséget is jelentettek számomra.

Fiatal felnőttként rettenetesen féltem a nyilvánosságtól. Az egyetemi évek alatt képtelen voltam megszólalni idegenek előtt – még a büfébe is félve mentem le, hogy elkerüljem a beszédhelyzeteket. Egyik oktatóm egyszer azt mondta nekem: „Renáta, maga ne foglalkozzon emberekkel.” Ez a mondat mélyen elgondolkodtatott, és motivált, célt adott. Eldöntöttem, hogy nem hagyom, hogy bárki is korlátot szabjon nekem. Innentől tudatosan kezdtem fejleszteni a kommunikációs készségeimet: tréningeken vettem részt, sokat olvastam és gyakoroltam, és újra és újra kiléptem a komfortzónámból.

Két diplomát szereztem – környezetmérnökként és közgazdászként –, de még mindig úgy éreztem, nem találtam meg az igazi hivatásomat.

Ekkor már évek óta jelen volt a sport az életemben, a Taekwon-do versenyszinten is elkísért, és mély meggyőződésem lett, hogy a mozgás nem csupán a test, hanem a lélek formálásának is egyik legerősebb eszköze.

Munkaerő-kölcsönző cég HR-eseként dolgoztam, és bár szerettem, mindig ott motoszkált bennem egy gondolat: ez nem az én utam. A munka során egyre többször kerültem olyan helyzetekbe, ahol emberekkel kellett dolgoznom – interjúkat vezettem, ügyfelekkel egyeztettem, más irodákba jártam át betanítani az új kollégákat. Ma már tudom, hogy ezek a kihívások segítettek leküzdeni a félénkségemet, és felépíteni az önbizalmamat.

Az igazi fordulópont azonban a gyermekeim születése volt. Már várandósként is éreztem, hogy az eddigi életem most új pályára áll. Az irodai munkába való visszatérés helyett inkább a sport és az édesanyák támogatása felé fordultam. Először az edzői képzésen, majd speciálisabb tréningeken vettem részt. A Kangatraining tanfolyamért Bécsbe utaztam, Budapesten tanultam kiegészítő módszereket, és távoktatásban végeztem el az amerikai Pre- és Posztnatális Fitnesz Specialista képzést – abban az időben ez még egyáltalán nem volt elérhető Magyarországon.

Fél évvel később már a Kangatraining Magyarország országos vezetője lettem, majd Dr. Kerekes Tímea szülész-nőgyógyász és pszichológus doktornővel közösen kidolgoztuk az RTM – Rectus Training Módszert, amely célzottan a szülés utáni regenerációt segíti. Az RTM mára országos programmá nőtte ki magát. A COVID-időszak alatt pedig megszületett az Anyaegészség Mentorprogram ötlete, amely 2024-ben végre valóra vált: egy online edukációs, közösségi és mozgásprogram édesanyáknak, ami az otthonukban támogatja őket a regeneráció és életmódváltás útján.

Számomra az egyik legfontosabb küldetés az edukáció.

Hogy eljuttassam az anyákhoz az üzenetet: a testi változások bár természetesek, de a megfelelő mozgással a legtöbb probléma orvosolható.

A regeneráció nem luxus, hanem alap. És a nem megfelelő tornák nem csak haszontalanok, de károsak is lehetnek. A családoknak meg kell érteni, hogy az ANYA egészsége és boldogsága nem másodrendű, elhanyagolható dolog. A boldog és egészséges anya erősíti a kapcsolatokat, a gyermekei biztonságérzetét és a saját önbecsülését.

Közösségeket építek – online és személyesen is. A velem tornázó anyukák közösséget alkotnak, bátorítják egymást, és követendő példákat mutatnak. Emellett működtetek több Facebook-csoportot, ahol a nők bátran kérdezhetnek, tapasztalatot cserélhetnek, és nem érzik magukat egyedül. Ezek a csoportok: Anyaegészség, Női Egészség illetve a Szétnyílt hasizom – szülés utáni regeneráció – Szalai Renáta csoportja. Mind azt a célt szolgálják, hogy az anyák információhoz jussanak, motivációt kapjanak, kérdezhessenek.

Az életmódváltás sokaknál azzal kezdődik, hogy eljönnek hozzám egyetlen tornára. Aztán észrevétlenül szokássá válik a mozgás, a tudatosság, az odafigyelés önmagukra. A legnagyobb büszkeségem, ha olyan anyákat tanítok meg a testedzés fontosságára és a tudatos, „okos” edzésre, akinek korábban nem volt az élete része a sport. Ha tudom, hogy beépült a heti rutinjukba a testedzés, és ezzel jó példát mutatnak a gyermekeiknek is. Mert ők azok, akik a legnagyobb átalakuláson mennek keresztül – testileg, lelkileg, önértékelésben.

És igen, a kiút a krízisből része lett az én történetemnek is. Egy válás, egy teljes újrakezdés, egy időszak, amikor minden bizonytalan volt körülöttem – csak az erőm és az elhivatottságom nem. Ez a mélypont megtanított arra, hogy képes vagyok bármire. Nemcsak túlélni, hanem újjáépíteni magam – erősebben, tudatosabban, céltudatosabban, mint valaha.

Most már a jó úton járok, megtaláltam önmagam, a hivatásom, az életcélom. Bár kacskaringós, sokszor göröngyös volt az út, néha el is tévedtem, de sosem adtam fel. Minden lépésem megerősített abban, hogy az újrakezdés nem vereség, hanem lehetőség.

Hiszem, hogy minden nőben ott él az a belső erő, ami képes hegyeket mozgatni – csak néha kell valaki, aki emlékezteti erre. Ha az én történetem bátorítást, erőt vagy akár csak egy kis reményt ad valakinek, akkor már örülök, hogy megírhattam.

Köszönöm, hogy megoszthattam.

Szalai Renáta

Elérhetőségek:
Egészségtudatos ANYÁK közössége

kangatraining.hu | Kanga-tréning, baba-mama torna az Édesanya egészségéért, a baba nyugalmáért.

RTM – Rectus Training Módszer Magyarország | Facebook

Szalai Renáta – Anyaegészség, Női egészség mentor | Facebook

A Ragazze Hősnője pályázat támogatója: Sencor Magyarország, Omorovicza Budapest, Blue Colibri (Connect Konferencia), Játékszín, Női váltóAgnes Silka

Betöltés...