A Ragazze.hu online női magazinunk megújulásával egyidőben hirdettük meg a Ragazze Hősnője pályázatot. Öt kategóriában (Karrierváltás, Segítségnyújtás, Közösségépítés, Életmódváltás és Kiút a krízisből) vártuk a jelentkezőket. Mély, őszinte, motiváló, sokszor szívszorító történetek érkeztek be lapunkhoz. Az írások azt üzenték, amiért pályázatunkat is elindítottuk: az igazi hősnők köztünk élnek. A személyes, olykor fájdalmas élettörténetek megosztása már önmagában nehéz folyamat, így minden pályázót hatalmas elismerés illet. Az őszinte, inspiráló történetek feldolgozása után szavazott a zsűri a győztes pályázatokról. A döntés nem volt könnyű, hiszen minden pályamunka mögött egy-egy rendkívüli női történet áll.
A Segítségnyújtás kategória fődíjasa: Andula Zsuzsanna
Alább olvasható díjnyertes pályázata.
Felhőn Szállók Program
Úgy tartják, az választ segítő szakmát, aki a saját életében lévő problémákra keresi a választ. Részben így van, még ha ez nem is tudatos. Ha visszaemlékszem arra a pillanatra, amikor eldöntöttem milyen utat választok, egy cél lebegett a szemem előtt: jó ember szeretnék lenni. Amilyen egyszerűen hangzik, olyan nehéz ezt megvalósítani. Főleg egy olyan batyuval, ami generációkon átívelő, megbecsülést, elismerést és felismerést nélkülöző családi diszfunkcióval tarkított. Szerető, normális családi légkörben nőttem fel. Fiatal felnőttként azonban szembesültem azzal, hogy rossz kötődési mintákkal rendelkezem és gondjaim vannak az érzelemszabályozással is, melyek a rosszul megválasztott baráti és párkapcsolataimban jelentkeztek elsősorban. Ám ahogy a családom, úgy a tanáraim is jó irányba tereltek. Kiváló érzékkel kapcsolódtam olyan mentorokhoz, akik életem egy-egy nehezebb szakaszán átsegítettek, új nézőpontból világítottak rá egyes problémákra és kínáltak megoldási lehetőségeket. Nem is sejtettem, hogy mennyi ártalmas gyermekkori élményt vettem magamra az évek során.
Az elmúlt 5 évben elvesztettem a családomat: a nővérem, édesanyám és édesapám is elhunytak. Több egymás utáni családi tragédia után létezésem újraértelmezésére volt szükség a túléléshez. Fájdalommal és sajátélményű krízissel hitelesen segítő foglalkozást végezni, azt mondják, lehetetlen. Közben öngyógyító folyamat is.
A bennem munkálkodó gyász, az állandó, visszatérő veszteség erőforrássá alakult, és létrejött a Felhőn Szállók Program, mely kulturális védőhálót jelent a fiatalok mentális egészségének javulásához. 2022/2023 tanévben készítettem el az ártalmas gyermekkori élmények (ACE) felmérését középiskolás diákok körében.* Ez adta az alapját egy középiskolában alkalmazható módszertannak, ami csoportmunkában tárja fel az egyén traumáit vagy pl. az otthonról hozott diszfunkcionális működést. A feltáráson kívül megoldást is kínál.
A program sikerét a gyakorlati tapasztalok rendszeres felülvizsgálata és hatásmérése alapozza meg. Célom, hogy a pszichológusok és mentálhigiénés segítők mellett a szociális területen dolgozó szakemberek is felkerüljenek a hiteles segítők térképére.
Az Újpesti Bródy Imre Gimnázium drámatagozatos diákjaival összefogva olyan önálló színházi produkciókat hoztunk létre, melyek unikális edukációt jelentenek kortársaiknak, hiszen a saját hangjukon szólítják meg őket. A kulturális élményt is jelentő előadások feldolgozása már a bemutató előtt elkezdődik a kísérő tanárok részére összeállított témavázlattal, majd szakemberekkel folytatott személyes interjú lehetőségével zárul. Számomra hatalmas teljesítmény, hogy olyan fiatalok is kérnek segítséget problémáik megoldásában, akik a saját traumáikat azonosítani sem tudták korábban.
A Család-és Gyermekjóléti Központban lévő szakemberek látókörébe nem kerülnek be ezek a fiatalok és családjaik, mert a köztudatban még midig stigmatizáló és félelemkeltő a gyermekvédelem jelenlegi intézményrendszere alapellátás és szakellátás szintjén egyaránt. A médiának ebben hatalmas szerepe van, így jelenleg minden erőmmel azon vagyok, hogy minél szélesebb körben hírét vigyem a programnak, hogy ne csak a szakmában tevékenykedő kollégák, hanem mindenki tudjon róla, akinek a közelében olyan gyermek él, aki érintett lehet.
Küldetésem lett, hogy a fiatalok és segítőik számára mentális elsősegély hálózatot hozzak létre szociális szakemberek rejtett tartalékainak kiaknázásával, hogy ne anyagi akadálya legyen az önállóan segítséget kérő fiatalok ellátásának.
Folyamatban van 3 fővárosi kerületben egy friss kutatás, mely a pozitív gyermekkori élményeket térképezi fel a 14-19 éves korcsoportban. A teljesség igénye nélkül elárulhatom, hogy 378 főtől vett minta alapján, hogy a személyes kapcsolatokban lévő elmagányosodás a fiatalok körében sosem látott arányban jelenik meg. Egyéni problémáikban, nehéz döntéseikben, kríziseikben nem kapnak segítséget és nem is tudják milyen lehetőségeik vannak segítséget kapni.
2025. április 1-én megalakult a Felhőn Szállók Egyesület, mely több segítő szakember összefogásának az eredménye. Minden programelem művészeti, kulturális felhanggal került kidolgozásra.
Programelemek: rendhagyó osztályfőnöki óra, szülői akadémia, tematikus élő könyvtár, iskolai témanapok, osztálytermi, kortárs színházi előadások; online egyéni és csoportos tanácsadás szülők, pedagógusok és diákok részére. Leggyakoribb témakörök, amiben segítséget kértek: függőségek, családon belüli és kapcsolati erőszak, pályaorientáció, fejlődési krízisek
Plusz:
- Rendhagyó osztályfőnöki órák
- Élő könyvtár (pályaorintáció)
- Közösségi tér tervezés (MOME projektmunka)
A Ragazze Hősnője pályázat támogatója: Sencor Magyarország, Omorovicza Budapest, Blue Colibri (Connect Konferencia), Játékszín, Női váltó, Agnes Silka