Az esküvőszervezés világa az elmúlt években jelentős változásokon ment keresztül, különösen a Covid járvány és a vele járó gazdasági hatások következményeként. Balázs-Szűcs Zsuzsanna esküvőszervező tapasztalatai és szakmai véleménye szerint az igények, az esküvői trendek és a költségvetési szemlélet is jelentős mértékben átalakultak.
„A Covid után nagyon jellemző volt, hogy nem mertek a párok előre tervezni annyira, amennyire korábban tették. Nem foglalták le a helyszínt vagy a szolgáltatókat 1-1,5 évvel korábban, hanem sok esetben kivártak, és pár hónappal az esküvő előtt döntöttek csak”
– mesélte Zsuzsanna. A helyzetet tovább bonyolította a háború és az infláció, amelyek újabb bizonytalanságot hoztak.
„A párok kisebb létszámú esküvőket tartanak, és sokszor próbálnak spórolni a profi szolgáltatókon, de ez gyakran a rendezvény minőségére is hatással van.”
Zsuzsanna hangsúlyozta, hogy sok esetben a pár és a család nagyobb szerepet vállal az esküvő lebonyolításában:
„Ez azt eredményezi, hogy a párra és a családra sokkal nagyobb szerep hárul, kevésbé tudják élvezni az eseményt, és sokszor szervezetlen, kicsit káoszos lesz az esküvő.”
Új esküvői trendek: kisebb, meghittebb

A Covid és a gazdasági helyzet változásai mellett a kisebb, intimebb esküvők egyre népszerűbbek. Zsuzsanna szerint a fiatalok rájöttek, hogy nem szükséges mindenkit meghívniuk, akit „illik”.
„A párok rájöttek, hogy nem kötelező meghívni olyan vendégeket, akikkel évek óta nem tartják a kapcsolatot”
– tette hozzá. Az új megközelítés lehetővé teszi, hogy a pár igazán fontos emberek körében ünnepeljen.
Generációs különbségek az esküvőkben
A generációk közötti különbségek is egyre inkább megmutatkoznak az esküvők világában.
„A TikTok, Instagram, Pinterest hatása egyértelműen érzékelhető”
– mondta Zsuzsanna. A Z generáció sokkal inkább az új, kreatív megoldásokat keresi:
„A párok előszeretettel választanak pezsgőtornyot, fánkfalat, vagy szivárvány színű füstbombát, és szeretnék megörökíteni az eseményt trendi videókkal. Az esküvők teljesen más élményeket kínálnak, mint a régebbi időkben.”
A hagyományosabb esküvői szokások, mint a menyasszonytánc vagy a pénzsöprögetés, már sokkal ritkábbak, különösen a nagyvárosokban.
„A fiatal párok már inkább saját, személyre szabott élményeket keresnek.”
Ár- és költségvetési változások az esküvőszervezésben

Az esküvői költségek az utóbbi években jelentősen megemelkedtek. Zsuzsanna kiemelte, hogy a legnagyobb áremelkedés a helyszínek és az étel-ital költségeit érintette.
„A legtöbbet a helyszín és az étel-ital költségek emelkedtek. Ez a rezsiárak növekedésével és az alapanyagok drágulásával magyarázható”.
Az infláció és az adózási változások következményeként a szolgáltatók is kénytelenek voltak emelni áraikat:
„A szolgáltatók is emelték az áraikat az infláció miatt, és a KATA elkaszálása sem segített a szakmában dolgozókon. Idénre talán visszatértünk egy kb. 10%-os évi áremelkedéshez, de 2023-ban nem volt ritka az sem, hogy az esküvői helyszíneknek év közben 25-30%-ot kellett emelniük.”
Esküvői trendek a jövőben
A jövőbeni esküvői trendek szintén egyértelmű irányt mutatnak.
„A létszám csökkenése biztosan folytatódik”
– mondta Zsuzsanna. A social media hatása pedig tovább nő majd:
„A párok egyre inkább az esküvőjük másnapján szeretnék megkapni a képeket és videókat, hogy azokat azonnal megoszthassák Instagramon, TikTokon. A képek és videók álló formátumban történő elkészítése egyre fontosabb, hiszen ezt lehet könnyen posztolni”
– tette hozzá. Zsuzsanna szerint emellett a nem hagyományos esküvői menük (mint például a foodtruck vagy a vegán lehetőségek) és az esküvős hétvégék, valamint az egyedi helyszínek is egyre inkább népszerűvé válnak:
„Az egyedi helyszínek és a különleges esküvői élmények kereslete továbbra is emelkedni fog.”
Zsuzsanna szerint az esküvői ipar folyamatosan alkalmazkodik a változó körülményekhez és a párok igényeihez. Az esküvők egyre inkább személyre szabottá válnak, és a fiatal generációk kreativitása, valamint a gazdasági helyzet hatásai mind-mind formálják majd az esküvői trendeket a jövőben.