Ő Demcsák Zsuzsa legnagyobb példaképe

Demcsák Zsuzsa, a TV2 népszerű műsorvezetője nemcsak a képernyőn, hanem a nők inspirálásában is aktív szerepet vállal. Legújabb, Példaképek című videós podcast-sorozatában olyan embereket szólaltat meg, akik gondolataikkal továbblendítik, erőt adnak, ösztönöznek. Nem véletlen, hogy ő is zsűritag lett az idén indult Ragazze Hősnője pályázatban, amely olyan nők történeteit gyűjti össze, akik bátran szembenéztek az élet kihívásaival, és inspirációt jelenthetnek másoknak is.

Ki a példakép?

„Amikor életemben először elgondolkodtatott a példakép szó, második osztályos voltam. Egy fogalmazást kellett írnunk és én édesanyámat választottam. Olyan szerettem volna lenni, mint ő, és ez sok tekintetben még ma is így van. Talán ezért volt olyan megható, amikor egyszer azt mondta: büszke rám mint anyára. Az ilyen mondatok mélyen megmaradnak és erőt adnak”

– meséli Zsuzsa.

A műsorvezető szerint a családon belüli minták nagyon erősen tudnak hatni ránk, de fontos az is, hogy a példaképek a mindennapjainkban is jelen legyenek. Ez az alapgondolata podcastjának is, amelyben érzelmi, emberi pillanatokat keres.

„Egy-egy mondat, gondolat, ami továbblendít, ami segít megérteni vagy továblépni egy saját élethelyzetből” – szerinte ezek a legfontosabbak.

Inspiráló beszélgetések, amelyek maradandó nyomot hagynak

Zsuzsa számára Kapitány István, a Menedzserszövetség elnöknek gondolatai voltak különösen meghatóak:

„A jó vezető az, aki képes a csapatát úgy motiválni, hogy többre legyenek képesek, mint amit valaha is gondoltak volna saját magukról. Ez nekem nagyon erős gondolat volt.”

A Zwack Sándorral készült interjúból pedig ezt vitte tovább:

„Hagyomány nélkül nincs innováció.” Ez szerinte nemcsak céges, hanem személyes életünkre is igaz: az új dolgok akkor tudnak gyökeret verni, ha valami stabilra épülnek.

Lobenwein Norbert gondolatai is megfogták, aki fiatalon, 19 évesen kezdett tudatosan hallgatni a belső hangjaira.

„A zsigerekre hallgatni sokszor fontosabb, mint bármi másra. Ez a bátorság és önismeret minden siker alapja lehet.”

Demcsák Zsuzsa szerint a podcastok egyik nagy ereje épp abban rejlik, hogy a hallgatók a saját életükre vonatkoztatva tudják beépíteni az elhangzottakat.

„Nekem az ilyen beszélgetések mindig visznek tovább valamit. Lehet, hogy nem azonnal, de egyszer csak beérik a gondolat” – hangsúlyozza a műsorvezető.

Demcsák Zsuzsa
Fotó: TV2

Demcsák Zsuzsa zsűritagként az őszinteséget értékeli

A Ragazze Hősnője pályázat célja, hogy bemutassa: minden nőnek van saját története, amely inspirálhat másokat. Zsuzsa szerint zsűritagként a legfontosabb, hogy a jelentkezők őszintén tárják fel saját történetüket, kudarcaikat és áttöréseiket.

„Az a nagy kérdés, hogy meg tudták-e ismerni saját magukat, felismerték-e az erősségeiket, és képesek-e ezekből építeni valami mást is, amivel a környezetüket jobbá teszik. Nagyon fontos számomra, hogy valaki őszintén meséljen a nehézségeiről is. Hogy lássuk azt az utat, amin keresztülment, ahonnan elindult, és hogy hová jutott el. Ez adhat igazán hiteles példát mások számára is. Sok esetben ezek az emberek az életük legnehezebb szakaszait osztják meg, a legmélyebb gödörből való kimászást. Ezekhez empátia, tisztelet és figyelem kell. Nem ítélkezni akarok, hanem megérteni, megtalálni bennük azt az erőt, amit tovább lehet adni.”

Az igazi inspiráció hétköznapi történetekből fakad

Demcsák Zsuzsa szerint a legnagyobb inspirációt sokszor nem a hírességek vagy a reflektorfényben élők adják – hanem azok a nők, akik csendben, minden nap küzdenek, fejlődnek, újrakezdenek.

„A példakép lehet az is, aki végigcsinálta a válást, aki új pályára állt, aki le tudott győzni egy betegséget, vagy aki segít a közösségének. Ezek a hősnők vannak köztünk. Szerintem az a legfontosabb, hogy ezek az emberek, akik pályáztak, érezzék: fontos, amit átéltek, és érték, hogy megosztják. Az ő történetük mások történetévé is válhat.”

A Ragazze Hősnője pályázat lehetőséget ad ezeknek a történeteknek a bemutatására – és arra is, hogy a jelentkezők maguk is erőt nyerjenek a visszajelzésekből, a figyelemből, az elismerésből.

Zsuzsa úgy látja, minden nőnek szüksége van arra, hogy néha emlékeztessék: amit tesz, az számít. Legyen szó anyaságról, karrierről, önkéntes munkáról vagy egy bátor lépésről a változás felé. A példaképek segítenek ebben – a podcastje és a Ragazze Hősnője pályázat épp ezt hivatott támogatni.

 

 

Betöltés...