A nőnap eredetileg nem is március 8-ra, hanem február 23-ra esett. Végül a Julianus-naptárral szemben a Gergely-naptár győzött és március 8-a lett a nemzetközi ünnep dátuma. A nőnapi különlegességek közé tartozik például, hogy Tajvanon a kormány ezen a napon teszi közzé a női lakosok derékméretét, Kínában félnapos szabadságot kapnak a hölgyek, Portugáliában pedig csajos estét szerveznek maguknak. Magyarországon ennél sokkal szolidabban, virággal és csokoládéval szokták ünnepelni a hölgyeket ezen a munkásmozgalmi eredetű ünnepen.
A Valentin-nap és az anyák napja mellett a nőnap az egyik legforgalmasabb időszak a virágárusok számára, de kevesen tudják, hogy ez az ünnep egy harcos eredetű mozgalomból indul. Eredetileg nem a kedveskedés és az ajándékozás állt a középpontban, hanem a nők küzdelme az egyenjogúságért és a jobb munkakörülményekért. Az évtizedek során a nőnap hagyományai kezdenek átalakulni. Bár a legtöbb országban még mindig virágokkal és ajándékokkal lepik meg a férfiak a nőket, több helyen máshogy ünneplik meg.
A nők egyenlő bért és jobb munkakörülményeket követeltek
A nőnap gyökerei egészen az ipari forradalom korába nyúlnak vissza, amikor a nők tömegesen jelentek meg a munkaerőpiacon – főleg a textiliparban, gyárakban és egyéb ipari létesítményekben. A körülmények azonban embertelenek voltak: 11-12 órás munkaidő, alacsony bérek és veszélyes munkakörnyezet volt jellemző. Nem csoda, hogy a nők egyre inkább felemelték a hangjukat a változásért.
Az első jelentős demonstrációt 1857. március 8-án tartották New Yorkban, ahol mintegy 40 ezer munkásnő vonult utcára egyenlő bért és munkaidő-csökkentést követelve. Bár a tüntetést erőszakkal feloszlatták, a mozgalom nem állt meg: az elkövetkező évtizedekben egyre több országban szerveződtek női érdekképviseletek, szakszervezetek és feminista mozgalmak.
Az 1909-es év kulcsfontosságú volt: az Amerikai Szocialista Párt február utolsó vasárnapjára hirdette meg az első hivatalos nőnapot, amely 1913-ig ezen a napon maradt. Az áttörés 1910-ben következett be, amikor Clara Zetkin német szocialista aktivista a Koppenhágában rendezett Nemzetközi Szocialista Nőkongresszuson javasolta, hogy minden évben tartsanak egy világszintű nőnapot.

A nőnapi különlegességek Oroszországtól Magyarországig
Oroszországban a nőnapnak különösen nagy jelentősége van. 1917-ben, a háborús körülmények és az éhínség közepette a nők a „kenyeret és békét” jelszóval kezdtek sztrájkba. Az országban akkoriban még a Julianus-naptár volt érvényes, így a nők sztrájkja február 23-án kezdődött, azonban a Gergely-naptár szerint ez március 8-ra esett. Néhány nappal később II. Miklós cár lemondott, az ideiglenes kormány pedig szavazati jogot biztosított a nőknek.
Magyarországon már 1913-ban is tartottak nőnapi megemlékezést, a Rákosi-korszakban az ünneplés kötelezővé vált, és szovjet mintára 1948-tól március 8-án tartották meg. Az eredetileg munkásmozgalmi töltetű nap a későbbiekben megszelídült: virágokkal, apró ajándékokkal kedveskednek az urak ezen a napon a hölgyeknek.
Nőnapi különlegességek a világban
Bár a nőnap sok helyen elvesztette eredeti jelentését, vannak országok, ahol különleges szokásokkal ünneplik. Olaszországban a férfiak sárga mimózát ajándékoznak a hölgyeknek, amely Teresa Mattei politikus és partizán választása volt. Ő úgy vélte, hogy a viola és a gyöngyvirág – eredetileg a nőnap jelképei voltak – túl drágák és ritkák, így a mimóza lett az olasz nőnap virága. Oroszországban a sárga tulipán és a mimóza a legnépszerűbb ajándékok, és a nőnap hivatalos állami ünnep, akárcsak Fehéroroszországban, Kazahsztánban és Üzbegisztánban.
Egészen furcsa hagyománnyal találkozhatunk Tajvanon: a kormány minden évben nőnapon közzéteszi a női lakosok derékméretére vonatkozó kutatási eredményeket, ezzel próbálják felhívni a figyelmet az elhízás veszélyeire.
Kínában a nők félnapos szabadnapot kapnak, és sok munkahelyen külön kis ajándékkal kedveskednek nekik. Portugáliában az ünnepnek egy teljesen más arca van: a nők ilyenkor gyakran szerveznek csajos estéket, és az urak nélkül mennek el szórakozni.
Romániában és Bulgáriában a nőnap egybeesik az anyák napjával, így nemcsak a férfiak, hanem a gyerekek is köszöntik a hölgyeket kisebb ajándékokkal, rajzokkal. Berlin 2019 óta munkaszüneti napként ünnepli a nőnapot, ezzel Németország egyetlen tartománya, ahol hivatalosan is pihenőnap.
Egyes közép- és kelet-európai országokban, így Magyarországon is, az urak virággal és csokoládéval lepik meg a hölgyeket, de a feminista szervezetek minden évben igyekeznek visszahozni a nap eredeti, harcos szellemiségét.