Túlturizmus, amikor a világ túl kicsinek tűnik – 5 tipp, ha utazol

A túlturizmus már nemcsak a világ legnépszerűbb úti céljainak problémája, hanem a helyiek mindennapi életét is megkeserítő jelenség. Ez a globális tendencia mára komoly társadalmi, környezeti és gazdasági feszültségeket okoz – és mindannyiunkat érint.

Mi is az a túlturizmus?

A túlturizmus egyre gyakrabban felbukkanó kifejezés. Egyszerűen fogalmazva akkor beszélünk túlturizmusról, amikor egy adott hely több látogatót fogad, mint amennyit képes elviselni úgy, hogy közben ne sérüljenek a helyi közösség, a környezet és a gazdaság érdekei. Nem csak arról van szó, hogy sok a turista – a gond ott kezdődik, amikor ez a mennyiség már kezelhetetlenné válik.

Velence kanálisai, Barcelona szűk utcái vagy Dubrovnik óvárosa jó példák arra, hogyan válhat egy város saját sikere áldozatává. A lakók panaszkodnak a tömegre, az emelkedő árakra, a zajra és a folyamatos zsúfoltságra. Egy ponton túl a turisták sem érzik jól magukat: elveszik az autentikus élmény, a nyugalom, amit egy nyaralástól várnának.

A túlturizmus hatása a helyiekre és a környezetre

A túlturizmus nem csupán egy turisztikai probléma, hanem komoly társadalmi és környezeti válság is lehet. A túlzott számú látogató hatására nő a légszennyezettség, romlanak az infrastrukturális feltételek, és gyakran veszélybe kerülnek a természeti értékek is.

A lakosság sok esetben kiszorul saját városából, mivel az Airbnb-szállások miatt az albérletárak elszállnak. A kisboltok szuvenírboltokká alakulnak, az éttermek pedig turistákra szabott menükkel dolgoznak. Eltűnik a helyi identitás.

Nem ritka, hogy az idegenforgalom által generált szemét, a zaj és a túlterhelt közlekedés mind a helyiek mindennapjait nehezítik. Ráadásul a klímaváltozás és a túlturizmus kéz a kézben jár. Az egyre gyakoribb repülőjáratok és hajóutak jelentős ökológiai lábnyomot hagynak maguk után.

A túlturizmus ellen például úgy tehetünk, hogy megkeressük a helyi autentikus kis vendéglőket
A túlturizmus ellen például úgy tehetünk, hogy megkeressük a helyi autentikus kis vendéglőket/Fotó: 123rf.com

Mit tehetünk túlturizmus ellen?

Szerencsére nem vagyunk teljesen tehetetlenek. A városvezetők, a turisztikai szakemberek és mi, utazók is sokat tehetünk azért, hogy fenntarthatóbbá tegyük az utazást.

Okos várospolitikák – Egyre több város vezet be belépődíjat a legzsúfoltabb területekre, korlátozza a turistabuszok számát vagy maximalizálja a látogatók számát egy adott időszakra. Velence például 2024-ben napi 5 eurós (kb. 1950 forintos) díjat vezetett be a napi látogatók számára.

Utazói tudatosság – Nekünk, utazóknak is érdemes elgondolkodni: tényleg a legnépszerűbb helyre kell mennünk, pont a főszezonban? Válassz inkább kevésbé ismert, de izgalmas alternatívákat – például a zsúfolt Amalfi-part helyett fedezd fel Kalábria rejtett tengerpartjait.

Környezettudatos utazás – Válaszd a vonatot repülő helyett, szállj meg helyi tulajdonban lévő panziókban, és fogyassz helyi ételeket. Már ezekkel a döntésekkel is sokat tehetsz a túlturizmus mérsékléséért.

Túlturizmus és a jövő turizmusa

A túlturizmus problémája évről évre sürgetőbbé válik, de egyben lehetőséget is kínál arra, hogy újragondoljuk, mit is jelent számunkra az utazás. Az élmény nem attól lesz felejthetetlen, mert a legtöbben posztolják róla az Instagramra, hanem attól, hogy valódi kapcsolatot tudunk kialakítani a helyekkel és az ott élő emberekkel.

Az alternatív turizmus, a lassú utazás, a helyi közösségek támogatása és a tudatos időzítés lehet a kulcs ahhoz, hogy ne váljunk mi is a probléma részévé. A jövő turizmusa talán kevesebb helyre, de mélyebben vezet – és ez nem is baj.

Itt arról olvashatsz: Madeira utazás. Az európai Hawaii-szigetek.

Betöltés...