Ha szeretnénk megőrizni az egyensúlyunkat, a szorongás és stressz kezelése kiemelten fontos a hétköznapokban is. Íme a legjobb módszerek ahhoz, hogy ezt egyszerűen megtegyük és jól érezzük magunkat.
A szorongás és a stressz könnyen tönkreteheti a napjainkat. Senki sem vágyik erre, de a mentális állapoton túl fizikai testünkre is kihat. Olyan tüneteket okozhat, mint a fáradtság, az izomfeszülés, az alvászavarok. Mi több, egészségügyi problémáink lehetnek, például magas vérnyomás vagy emésztési gondok.
Ha nem vagyunk jól, sem a munkahelyen, sem akár az iskolában nem tudunk megfelelően teljesíteni és ez a magánéletünkre is igaz. A stresszes ember semmilyen szituációban nincs igazán jól. A krónikus szorongás és a stressz rontja az életminőséget. Ezért a stressz kezelése kiemelten fontos. Sosem késő elkezdeni, sőt mielőbb vágjunk bele, hogy az áhított nyugalom beköszöntsön a mindennapjainkba.
A leghatékonyabb módszerek a szorongás és stressz kezelésére az alábbiak – mindenki megtalálhatja köztük a neki valót.
Stressz kezelése: törődj magaddal
Gyakori, hogy az önmagunkról gondoskodást hagyjuk el először, amikor valamilyen gond gyötör. Pedig az öngondoskodás az egyik leglényegesebb a stressz és a szorongás kezeléséhez. Törődjünk magunkkal, szánjunk időt a pihenésre, töltődjünk fel, foglalkozzunk a jó közérzetünkkel. Lehet az bármi, ami leköt és feltölt: olvasás, egy jó kis meleg fürdő, de akár egy kellemes séta is.

Mindfullness és meditáció
A szorongás és stressz kezelésében élen jár a mindfulness gyakorlása. A mindfullness jelentése, hogy a jelen pillanatban tartózkodunk, figyelve a lélegzetünkre, a gondolatainkra és az érzéseinkre.
Ha rendszeresen gyakoroljuk a mindfulness technikákat, agyunkat megtanítjuk arra, hogy higgadtan, nyugodtan reagáljon a stresszre, ahelyett, hogy impulzívan tenné.
Meditációval a tudatosságot gyakorolhatjuk. Elég hozzá egy nyugodt, csendes hely, ahol összpontosítani tudunk. Ha szánunk erre napi 5-10 percet, már is komoly változást hozhat a szorongás és s stressz kezelésében. Napjainkban számos irányított meditációt találunk a neten, de telefonos alkalmazások is léteznek a célra.
Testmozgás a stressz kezelésében
Az egyik legjobb stresszoldó a testmozgás. Ha mozgunk, endorfint szabadítunk fel, amely jó közérzetet biztosít az agynak – s ez javíthatja a hangulatot és mérsékeli a stresszt.
Felesleges órákon át az edzőteremben edzeni. Egyszerű tevékenységek is segítenek. Ilyen a séta, a biciklizés, a jóga vagy a tánc. Ezek a tevékenységek csökkentik a szorongást és sokat tesznek az általános egészségi állapotunkért is. Amennyiben nincs sok időnk, úgy is van mód arra, hogy beiktassuk a mozgást napjainkba. Menjünk lépcsőn lift helyett, vagy nyújtózkodjunk egyet az íróasztalnál. A lényeg, hogy ez rendszeres legyen.
Megfelelő alvás
A stressz és a szorongás kezelésében kiemelten fontos a kielégítő pihenés. Ha nem alszunk eleget – és jól -, akkor a testünk és elménk sebezhetőbb lesz a stresszel szemben.
Törekedjünk tehát arra, hogy meglegyen a napi 7-9 óra minőségi alvásunk. Ehhez pedig teremtsük is meg a körülményeket: mindig legyen egy lelassító, alvásra előkészülő esti rutinunk. Kerüljük a koffeint és a nehéz ételeket lefekvés előtt. A helyiség, ahol alszunk, legyen sötét és nem túl meleg. Segíthetjük a könnyű elalvást olvasással, nyugtató zene hallgatásával, esetleg naplóírással.
Ha rendszeres alvási ütemtervet alakítunk ki, az segíthet a szervezet belső órájának működésében is, könnyítve az alvást és friss ébredést eredményezve.

Támogató közeg
A szorongás és a stressz kezelésében a szociális támogatás is nagyon lényeges. Beszélgessünk barátokkal, családtagjainkkal vagy olyasvalakivel, akiben megbízunk. Ez ugyanis nemcsak vigasztaló, hanem perspektívát is nyújthat számunkra.
A szeretteinkkel töltött idő komoly szerepet játszik a stresszkezelésben. Lehet az egy telefonhíváson keresztüli beszélgetés, egy közös kávézás, egy séta együtt – ezek mind csökkenthetik a szorongás és az elszigeteltség érzését.
Amennyiben úgy érezzük, nincs kivel beszélgetnünk, érdemes csatlakozni egy támogató csoporthoz, vagy szakmai segítséget kérni. Ha beszélünk a gondunkról, sok esetben már az óriási segítség – mintha nagy súlyoktól szabadultunk volna meg.
Stressz kezelése táplálkozással? Naná!
A szorongás és a stressz kezelése szempontjából az étkezésünk is igen fontos, hatással van ugyanis a hangulatunkra és az érzéseinkre. A testi és lelki egészséget ugyanis nagymértékben segíti a kiegyensúlyozott étrend, ami gazdag gyümölcsökben, zöldségekben, teljes kiőrlésű gabonákban és sovány fehérjékben.
Vigyázzunk azonban a túlzott koffeinfogyasztással, a cukorral, a feldolgozott élelmiszerekkel, mert ezek nem segítenek, éppen ellenkezőleg. Jobb elkerülni őket, ha stabilan szeretnénk tartani a vércukorszintünket és csökkentenénk a hangulati ingadozásokat, az ingerlékenységet és a stresszt.
Fontos továbbá, hogy igyunk elég vizet. Ha dehidratáltak vagyunk, az fáradtságot és ingerlékenységet válthat ki, a stresszt is ronthatja. Fogyasszunk sok vizet elménk és testünk megfelelő működéséért.

Állítsunk fel határokat
A stressz kezelésében kiemelt szerepe van annak, hogy megszabjuk határainkat és képesek legyünk nemet mondani. Ha túlterheltnek érezzük magunkat, nyomják a hátunkat a felelősségek és a feladatok, nagy eséllyel leszünk stresszesebbek. A belső egyensúly megtartásához fontos felállítani a határokat és hatékonyan beosztani az időt.
Első lépésben érdemes meghatározni prioritásainkat és nemet mondani olyan kötelezettségvállalásokra, amelyek nincsenek összhangban értékeinkkel és céljainkkal.
Éljünk bizonyos technikákkal is, amelyek segítenek jól gazdálkodni az időnkkel. Ilyen például a teendő listák készítése, a feladatok kisebb lépésekre szedése, illetve amennyiben lehet, azok delegálása – amelyek mind segítséget jelenthetnek a stresszkezelésben. Kérhetünk segítséget és tarthatunk szünetet, ha szükségünk van rá.
Szükség esetén forduljunk szakemberhez
Ha a szorongás és a stressz rosszabbodik és nem tudunk egyedül megbirkózni vele, fontos, hogy felkeressünk egy szakembert.
A stressz kezelésben hatékony lehet a terápia, a tanácsadás, valamint ha kell, a gyógyszeres kezelés. Egy mentális egészségügyi szakember segíthet a szorongás és a stressz mögöttes okainak azonosításában, s személyre szabott stratégiákat ajánl ezek kezelésére.
Relaxációs technikák a stressz kezelésében
Érdemes kipróbálni a relaxációs technikákat is. Ilyenek a mélylégzési gyakorlatok, a progresszív izomlazítás vagy az irányított képalkotás, amelyek mind segítségünkre lehetnek a test és az elme megnyugtatásában. Hatékony technika például a 4-7-8 légzési módszer: vagyis, lélegezzünk be 4 másodpercig, tartsuk vissza a lélegzetünket 7 másodpercig, majd lassan lélegezzünk ki 8 másodpercen át. Az egyszerű gyakorlat csökkentheti a szorongást és nyugodt állapotot alakíthat ki.

A pozitív gondolkodás elérése
Gondolataink komoly szerepet játszanak a stressz megélésben. Míg a negatív gondolkodás felerősítheti a szorongás érzését, a pozitív gondolkodás segít megküzdeni a szorongással és a stresszel.
Fontos és hasznos gyakorlat a hála. Naponta szánjunk időt arra, hogy elgondolkodjunk azon, miért lehetünk adott napon hálásak. Ez a figyelmünket a stresszes dolgokról azokra helyezi át, ami jól alakul az életünkben.
A szorongás és a stressz kezeléséhez érdemes beépíteni mindennapjainkba a megerősítéseket, vagyis a pozitív, erőt adó kijelentéseket. Ez ugyanis jelentős segítséget adhat a negativitás leküzdésében és az ellenálló képesség kialakításában.
Tartsuk észben, hogy rosszabb napjainkon is fontos a kedvesség magunkkal szemben, ahogyan az is, hogy saját erőfeszítéseinket elismerjük.