Tudod milyen nehéz lehet a gyerek iskolatáskája? Van egy érték, ami fölött a túlzottan nehéz táska a gerincére terhelhető lehet

A gerincferdülés, amely leginkább a 10-16 éves korosztályt érinti, komoly egészségügyi kockázatot jelenthet, ezért a korai felismerés és kezelés elengedhetetlen. A szakember a ragazze.hu olvasóinak elárulja, hogyan tudjuk otthon, szabad szemmel is leellenőrizni gyermekünk gerincét és mennyi súlyt cipelhet egy iskolás a hátán.

A gerincferdülés elsősorban a 10-16 éves gyerekeket érinti, és ha nem kezelik időben, komoly következményekkel járhat. A helytelen testtartás, a hirtelen növekedés és az izmok fejletlensége mind hozzájárulhatnak a deformitás kialakulásához. Kezeletlenül maradva a gerincferdülés nemcsak esztétikai problémát okoz, hanem egyes formájában súlyos, előrehaladott komoly mozgásszervi és belsőszervi szövődményekhez is vezethet. Dr. Lajos Éva, a Budai Egészségközpont ortopéd szakorvosa a kezelési lehetőségekről és a megelőzésről beszélt a ragazze.hu-nak.

Dr. Lajos Éva, a Budai Egészsközpont ortopéd szakorvosa a gerincferdülés kezeléséről beszélt
Dr. Lajos Éva, a Budai Egészsközpont ortopéd szakorvosa a gerincferdülés kezeléséről beszélt/Fotó: Budai Egészségközpont

Mi vezethet a gerincferdülés kialakulásához?

A gerincferdülés van, hogy a laikus számára is, szabad szemmel is jól látható deformitás.

„A gerincferdülés a gerinc fiziológiás görbületeitől való eltérést jelenti. Ha hátulról nézzük, a gerincünk egyenes kellene, hogy legyen, oldalról nézve pedig van egy természetes görbülete. Amikor ez a szerkezet kórosan megváltozik, gerincferdülésről beszélünk. Gerincferdülésen belül megkülönböztetünk funkcionális és strukturális szkoliózist, az utóbbi esetében a leggyakoribb az idiopathiás (azaz ismeretlen eredetűnek nevezett) betegséget. A funkcionális kialakulhat a hirtelen hossznövekedés idején, a csontvázrendszer nő, azonban nem fejlődik hozzá a vázizomzat. Az idiopathiás gerincferdülés eredetét illetően több tényező, számos teória létezik, melyekből a legikább a genetikai eredetet valószínűsítik”

-mondta dr. Lajos Éva.

A szakember szerint a szülők is felismerhetik otthon a gyermekük gerincferdülését.

„A legfontosabb a korai felismerés. Az iskolai szűréseknek kiemelt szerepe van, de a szülők is figyelhetnek bizonyos jelekre. Az úgynevezett Adams-teszttel tudjuk ellenőrizni otthon. Előre hajló testhelyzetben megjelenhet a háti gerinc aszimmetriája. Ezen kívül a vállak, a medence is aszimmetrikussá válhatnak, ez is egy látható jel”

-mesélte az ortopéd orvos, aki szerint a kezelés a ferdülés mértékétől függ.

A gerincferdülés kezelési lehetőségei

„A kezelés függ a a ferdülés típusától, mértékétől, amit a fizikális vizsgálat és az indokolt esetben elvégzett röntgen vizsgálat határoz meg. Ha a gerincferdülés a röntgen felvétel alapján 10-20 fokos, speciális, egyéni gyógytorna javasolt, ami segít az izomzat megerősítésében. 20-40 fok között gerincfűző viselésére is szükség lehet, hogy meggátoljuk a további romlást. 40 fok felett viszont már a műtéti beavatkozás is szóba jöhet. A 90-100 fokos ferdülés pedig az élettel hosszú távon összeegyeztethetetlen, mivel annyira deformáltja a mellkast, és a hasüreget, hogy a belső szerveket, például a szív és a tüdő, emésztőrendszer működését is veszélyezteti”

-árulta el a szakorvos.

Hogyan előzhetjük meg a gerincferdülést?

„A legjobb megelőzés a mozgás. A gyereknek már kicsi kortól kezdve rendszeresen kellene sportolnia, hogy az izomzata megfelelően fejlődjön. A rendszeres testmozgás megerősíti a tartóizmokat, csökkenti a helytelen testtartás kockázatát. Fontos az is, ha már megvan a baj, hogy a szülők támogassák a gyermeket a kezelés során. A kamaszoknál gyakran elutasításba ütközünk, hiszen számukra különösen nehezítő körülmény lehet, ha fűzőt kell hordaniuk, vagy rendszeresen gyógytornázniuk kell. De ha nem kezeljük időben, felnőttkorban már nem lesz lehetőség az ilyen szintű korrekcióra”

-figyelmeztetett dr. Lajos Éva, aki szerint az iskolatáska súlya sem tesz jót sokszor kisiskolás korú gyermekek gerincének.

„Jó lenne, ha a gyermek nem hordana túl nehéz iskolatáskát. Az ideális súly nem haladhatja meg a testsúlyuk 10-15%-át. Indokolt esetben az ortopéd orvos felmentést adhat a túlterhelés csökkentésére”

-javasolta a doktornő.

A gerincferdülés nem csupán esztétikai probléma, hanem komoly egészségügyi kockázatot is jelenthet. A korai felismerés, a megfelelő mozgás és a kezelési lehetőségek megismerése segíthet abban, hogy a gyermek gerince egészségesen fejlődjön és mindez hosszú távon is jó eredményt adjon.

Itt arról olvashatsz: a hajhullás okai. A szakember elmondja, miért ritkul a hajunk és mit tehetünk ellene.

Betöltés...