A drognál és az alkoholnál is sokkal jobban pusztítja a fiatalokat a médiahasználat

Egy tanulmány szerint a 10-17 évesek számára veszélyes a médiahasználat, 20-ból 1 pedig függőnek tekinthető.

Egy friss kutatás igen aggasztó módon ír a fiatalok médiahasználatáról. Az Instagram, a YouTube, a TikTok és a videojátékok ezek szerint közvetlenebb veszélyt jelentenek a tizenévesekre, mint az alkohol vagy a drog, legalábbis ez derül ki egy új németországi kutatásból. A kutatók szerint a fiatalok körében a szenvedélybetegségek cunamijával állunk szemben, amit teljesen alábecsülünk, állítja Rainer Thomasius, a Hamburg-Eppendorfi Egyetemi Orvosi Központ (UKE) gyermek- és ifjúkori függőségi kutatásokkal foglalkozó német központjának (DZSKJ) orvosigazgatója.

50-szer veszélyesebb, mint a drog a médiahasználat

A tanulmány megállapította, hogy a 10-17 évesek több mint egynegyede mutat kockázatos vagy kóros közösségi médiahasználatot, 4,7 százalékuk pedig a szakértők szerint függő.

„A veszélyes médiahasználat számai ötvenszer magasabbak, mint a drog- vagy alkoholfogyasztásé ebben a korcsoportban”

 mondja Thomasius. Bár a médiahasználat az alkohollal vagy a droggal ellentétben csak közvetett hatást gyakorol az ember központi idegrendszerére, az agy jutalmazási rendszerére gyakorolt hatása ugyanaz. Mindkét esetben fennáll a függőség kockázata.

„Egyre többet és többet keresünk ugyanabból, és bekövetkezik a kontrollvesztés. A médiahasználat által felemésztett óriási időmennyiség aztán ahhoz vezet, hogy az élet más területei elhanyagolódnak”

– írja a kutató.

A médiahasználat nagyon káros a gyerekeknek
A médiahasználat nagyon káros a gyerekeknek/Fotó: 123rf.com

A médiahasználat feletti kontroll elvesztése súlyos következményekkel járhat a fiatalok számára. Sok esetben iskolai teljesítményük visszaeséséhez vezethet, gyakran a bukásig. Ehhez jön még a társadalmi elszigetelődés, a szabadidős érdeklődés elvesztése és a családi konfliktusok. A fiúk különösen érintettek, 6 százalékuk felel meg a kóros médiahasználat kritériumainak, míg a lányoknál ez az arány körülbelül feleannyi, 3,2 százalék – áll a tanulmányban. Thomasius szerint a lányok szociális készségei a pubertáskorban gyakran fejletebbek. Nemi szerepüknek megfelelően másképp szocializálódnak, és ritkábban szigetelődnek el, mint a fiúk. Ez kulcsfontosságú szempont, amikor egy erőteljes függőség kialakulásáról van szó.

A teljes cikket a nuus.hu oldalon találod.

Itt pedig arról olvashatsz: dallamtapadás. Így tudunk megszabadulni a fülféregtől.

Betöltés...