Zsebpénz a gyereknek: mikor, mennyit és hogyan?

Sok családban visszatérő dilemma, hogy mikortól és mennyi zsebpénz járjon a gyereknek. Vajon van erre szabály? Rozgonyi Attila pszichopedagógus szerint minden a családtól függ, hiszen minden helyzet más. Egy dolog viszont biztos: a következetesség kulcsfontosságú. A szakember egy podcastban fejtette ki, miért ennyire lényeges ez a szempont, és hogyan lehet jól kezelni a zsebpénz kérdését.

Lassan jön a nyár, a gyerekek kikerülnek az iskolapadból, a kötöttségek enyhülnek, szabadabbak lesznek. Felmerül ilyenkor a szülőkben a kérdés: ideje, hogy zsebpénzt adjunk a gyereknek, node mennyit és hogyan? Mi a helyes módszer? Hogyan tanítsuk meg a gyerekeket a pénz helyes kezelésére anélkül, hogy konfliktusokat gerjesztenénk? A kérdésben Rozgonyi Attila pszichopedagógus segít eligazodni, aki egy podcastban osztotta meg gondolatait a témáról.

Watch on TikTok

A zsebpénz, mint bizalomjáték

„Tulajdonképpen egy bizalomjáték, amikor életében először kap a gyerek rendszeresen pénzt. De előtte meg kell beszélni a kereteket. Ha azt a gyerek nem tartja be, annak legyen komoly következménye. Ezt a szülőknek kell kitalálniuk hogyan, például egyáltalán megszűnik a zsebpénz vagy kevesebb lesz. Legyen a cselekedetnek, súlyának megfelelő következménye. Ha többet költ vagy nem arra, amiben eredetileg megállapodtunk, akkor annak legyen következménye. Ez egy tanulási folyamat”

-tanácsolta a pszichopedagógus.

A zsebpénz összegét és bevezetésének idejét minden család magának határozza meg, egy valami nagyon fontos: következetesek legyünk
A zsebpénz összegét és bevezetésének idejét minden család magának határozza meg, egy valami nagyon fontos: következetesek legyünk/Fotó: 123rf.com

A szakember szerint nincs arra szabály, hogy hány éves kortól kapjon valaki zsebpénzt, ezt a családnak kell éreznie és meghatároznia. Egy valami viszont biztos, hogy a pénz kezelését meg kell tanulni. Ez a tanulási folyamat akkor kezdődik, amikor megkapja az első zsebpénzét, ha 14 évesen kapja, akkor onnantól kezdődik. De mi történik akkor, ha a gyerek nem megfelelően használja fel és valami olyat vesz, amit nem lenne szabad? Rozgonyi Attila úgy véli, hogy már a legelején le kell ülni megbeszélni, hogy mi az, amit vehet és mi az, amit nem.

„Ha az első megbicsaklásnál leülnek, megbeszélik, akkor azt is érdemes elmondani, hogy miért tartjuk helytelennek, hibásnak, károsnak azt, hogy valamit megvett. A legfontosabb, hogy következetesnek kell lenni. Érdemes elmondani, hogy ha megint hibázik, akkor mi lesz a következménye.”

Ne legyenek gumiszabályok

A szülői következetesség kulcskérdés, hiszen a gyerekek gyorsan felismerik a lazítható határokat.

„Amit nem szabad, hogy következetlenek legyünk és gumiszabályok legyenek, mert akkor rossz mintát tanul meg a gyerek. A szülők sokszor egész nap dolgoznak, fáradtak, és nincs kedvük beleállni a konfliktusba. A konfliktus pedig magától nem szűnik meg. Ha ez nincs meg, akkor nincs a súlyának megfelelő visszajelzés. A kisebb ellenállás felé haladnak, de nem gonoszságból. Ha nincs visszajelzés, akkor azt úgy veheti, hogy nem annyira nagy baj, amit csinált.”

Mégis mekkora az az összeg, amit adhatunk a gyereknek? A szakember szerint erre nincs kőbe vésett szabály. Úgy véli, az összeg akkora legyen, amekkora belefér a családi kasszába. Ez is egy tanulási folyamat, ennyit tud kigazdálkodni a család. Azonban csak azért, mert jön a nyár, ne adjunk több pénzt a gyereknek.

A kézben tartható pénzkezelés alapjai

Rozgonyi Attila úgy véli, a legfontosabb a következetes nevelés, hiszen a gyerekek a szülői mintákból tanulnak. Ha a szülők betartják a saját szabályaikat, akkor a gyerek is megtanulja, hogyan kezelje felelősségteljesen a pénzt. A zsebpénz nem csupán egy anyagi támogatás, hanem egy lehetőség a tanulásra és a felelősségvállalásra.

Itt arról olvashatsz: anyai agy titka. Ez történi odabent terhesség alatt.

Betöltés...