Ezek az állandó fáradtság okai – Lehet, hogy orvoshoz kell fordulni

Cseppet sem kellemes így kezdeni egy napot. Az állandó fáradtság okait célszerű mielőbb kideríteni, hiszen mindennapjainkra rányomja a bélyegét – lehet, hogy teljesíteni sem igazán tudunk semmilyen téren.

Ha nap mint nap azzal ébredünk, hogy valami nem stimmel, nem árt utánajárni az állandó fáradtság okainak. Aki folyamatosan nyomott, az nemcsak hogy nem tudja élvezni a mindennapjait – a teljesítőképessége csökken, munkáját sem igazán végzi hatékonyan.

Az állandó fáradtság oka több dolog is lehet, kezdve attól, hogy nem tudunk jól aludni, a fizikai szinten jelentkező egészségügyi gondokig. Bizonyos esetekben a helyzet egyszerűen kezelhető. Ám ha nem tudjuk az állandó fáradtság okait és nem teszünk semmit, csak görgetjük magunk előtt a problémát. Három fő oka lehet annak, ha valaki folyamatosan fáradt. Vannak kategóriák: a fizikai, a pszichológiai és az életmódbeli.

Az állandó fáradtság oka lehet, ha nem pihenünk eleget, nehezen tudunk elaludni, álmatlanságban szenvedünk. Lehet kiváltó ok az egészségtelen életmód is – ha helytelenül táplálkozunk és nem mozgunk eleget. Az állandó fáradtság oka lehet a stressz, a depresszió, az, hogy nehezen birkózunk meg az élet kihívásaival. Kiemelten ide tartozik a gyász, vagy ha egy csecsemőről kell gondoskodni. Hormonális változások ugyancsak kiválthatják az állandó fáradtságot: a pubertáskorba lépés, a várandósság időszaka, vagy a menopauza, a változókor. Az állandó fáradtság okai lehetnek azonban bizonyos betegségek is – így a mirigyláz és a Covid-19, a koronavírus. Egyes gyógyászati ​​kezelések és gyógyszerek – például a kemoterápia -, szintén okozhatnak egy ideig álmosságot.

Baj lehet? – Egészségi állapotok az állandó fáradtság okaként

Nem árt ugyanakkor elgondolkodni, ha a folyamatos fáradtság régóta fennáll és nem egyértelmű számunkra, mi okozza. Egészségügyi állapotot is jelezhet ugyanis. A krónikus fáradtság kapcsolatban állhat a szorongással és a depresszióval a szakembetek szerint. Aki ettől szenved, az akkor is nyomott és fáradt, ha bőven aludt 6-9 órát. Az állandó fáradtság okai lehet bizonyos fizikai egészségi állapotok – például az alvási apnoe, de a vérszegénység és menopauza is.

Fotó: 123rf.com

Olyan egészségügyi állapotok is eredményezhetnek folytonos fáradtságot, mint a cukorbetegség, a pajzsmirigy túlműködés (hyperthyreosis), a myalgiás encephalomyelitis vagy a krónikus fáradtság szindróma. A szakértők mindenesetre mindenkit óva intenek attól, hogy magunkat diagnosztizáljuk. Első lépésben érdemes pár rutinszerű dolgot módosítani a napunkban, amelyek segíthetnek a fáradtság és a kimerültség leküzdésében. Tegyük meg például az alábbiakat:

  • Együnk egészségesen és mozogjunk rendszeresen.
  • Törelkedjünk a minden nap ugyanazon időben lefekvésre, illetve 6-9 órás alvásra.
  • Igyekezzünk lazítani pár órával lefekvés előtt – olvassunk, hallgassunk zenét vagy akár podcastot.
  • Alvóhelyünk minősége számít: pihentető, nyugodt környezet legyen, alkalmas a relaxáláshoz. Nem jó, ha túl világos, zajos vagy meleg. Ezeket a zavaró tényezőket zárjuk ki.

Az állandó fáradtsághoz egyes szokások is hozzájárulhatnak

Bizonyos szokásokkal a jó alvás nem igazán érhető el. Ilyen a dohányzás, a túlzó alkoholfogyasztás, a túl sok evés, vagy az is, ha túlzásokba esünk a koffeinfogyasztást illetően. Ne végezzünk intenzív testmozgást közvetlenül lefekvés előtt, vagyis az edzéseinket semmiképp se ilyenkorra időzítsük. A telefon képernyőjét nézegetni szintén rossz ötlet elalvás előtt, nem segíti a pihenést, az elalvást. Érdemes a készüléket már előbb eltenni.

Ha az állandó fáradtság oka nem egyértelmű…

Folyamatos fáradtság esetén a reakcióink lelassulnak, információfeldolgozási képességünk csökken, előfordulhatnak memóriazavarok, szórakozottság, a mozgásunk kevésbé lehet koordinált. Emiatt könnyen szenvedhetünk balesetet, termelékenységünk, teljesítőképességünk csökken a munkahelyen is. Ha már mindent megpróbáltunk a fáradtság mérsékelésére, de nem jártunk sikerrel, kérjünk tanácsot háziorvosunktól. Elképzelhető, hogy ebben az esetben egészségügyi probléma áll a háttérben és szükség lehet egy háziorvosi beutalóra szakorvoshoz.

Ha nem egyértelműek az állandó fáradtság okai és esetleg más furcsa tüneteink is vannak – például meglepő fogyás, hangulatingadozások, fulladás, zihálás alvás közben -, nagyon fontos orvostól segítséget kérni, hiszen komolyabb betegség is állhat a háttérben.
(Via)

 

 

 

 

 

 

 

Betöltés...