Az, amit megeszünk, nemcsak a súlyunkra, egészségünkre, közérzetünkre hat. A helyes táplálkozás ugyanis a hormonháztartásunkat is befolyásolja. A nem megfelelő étkezés azonban kibillentheti az egyensúlyából. De mi mindennel járhat ez?
A táplálkozás és a hormonok megfelelő működése szorosan összefügg. Nemcsak arra van azonban hatással, hogy hány kilót mutat a mérleg, milyen a közérzetünk vagy mennyire érezzük éppen magunkat egészségesnek.
Táplálkozás és a hormonok egyensúlytalansága
Amikor az étkezésünk nincs összhangban a testünk szükségleteivel, a hormonháztartásunk kibillenhet az egyensúlyából
– hívja fel a figyelmet Hacsavecz Beatrix, HB mérnök-természetgyógyász, inzulinrezisztensekkel foglalkozó terapeuta.
Azonban honnan lehet észrevenni, hogy nem táplálkozunk megfelelően? Hogyan jelez a testünk?
Annak, hogy a hormonháztartásunk kibillent az egyensúlyából, vannak bizonyos jelei. A leggyakoribbak az alábbiak.
- Testsúlyváltozás: hirtelen súlygyarapodás vagy fogyás tapasztalható, ami a hormonok – például inzulin, kortizol, pajzsmirigy-hormonok – egyensúlytalanságát jelezheti.
- Emésztési problémák: puffadás, székrekedés, hasmenés vagy folyamatos gyomorproblémák jelentkeznek.
- Hangulatingadozás: az érzelmi kilengések, a szorongás vagy a depresszió összefügghetnek a vércukorszint-ingadozással és a hormonális változásokkal.
- Alvászavarok: a táplálkozás és a hormonok egyensúlytalansága a kielégítő pihenésre is hat. Amennyiben nehezen tudunk elaludni, vagy éppen ellenkezőleg, túl sokat alszunk, az a melatonin vagy a kortizol szintjének zavart működésére utalhat.
- Fáradtság, energiahiány: a folyamatos kimerültség és lassú regenerálódás ugyancsak lehet a táplálkozási hiányosságok következménye.
- A ciklus megváltozása: sokat mond a túl hosszú, a túlzottan rövid ciklus vagy a vér színének, mennyiségének megváltozása.
- Bőrtünetek: a táplálkozás és a hormonok egyensúlytalansága esetén pattanások, bőrpír, kelések jelentkezhetnek a bőrön, sőt, indokolatlannak tűnő férfias szőrnövekedés tapasztalható.
- Hajhullás: a haj gyorsan reagál a stresszre, a tápanyaghiányra. Így ha a szokásosnál – vagyis a tavaszi, őszi hajhullási időszakon túl – nagyobb mértékű a hajszálak vesztése, az is problémát jelezhet.
Miként hat a hormonháztartásunkra, amit megeszünk?
A táplálkozás a hormonokra közvetlen hatást gyakorol. Hacsavecz Beatrix rámutat, hogy bizonyos ételek, gyógynövények támogathatják az egyensúlyt, míg mások hozzájárulhatnak a hormonális zavarok kialakulásához.
Jó példa a finomított szénhidrátok és cukrok fogyasztása. Az inzulinrezisztencia megelőzhető és kezelhető, ha csökkentjük az egyszerű szénhidrátok fogyasztását és az étrendünket rostokkal, fehérjékkel, egészséges zsírokkal gazdagítjuk.
Kiemelendők a mikrotápanyagok is: a hormonális egyensúly fenntartásához elengedhetetlen, hogy megfelelő legyen a vitamin- és ásványianyag-bevitel a szervezetünkbe. Az ásványi anyagok és vitaminok minősége, mennyisége rendkívül fontos, ahogyan az is, hogy azok megfelelően fel tudjanak szívódni – sokszor ezzel is probléma van, a konzultációk során gyakran van erre példa
– hívja fel a figyelmet a szakember.

Helyes táplálkozás: Milyen étrendet célszerű követni ahhoz, hogy a hormonok működése megfelelő legyen?
A helyes táplálkozás a hormonegyensúlyhoz elengedhetetlen. A megfelelő étrend kialakítása kulcsfontosságú, hogy fenntartsuk a hormonok egyensúlyát.
Hacsavecz Beatrix nagy segítségnek tartja az alábbi étrendi szokásokat.
- Szénhidrátbevitel optimalizálása: a finomított cukrokat és feldolgozott élelmiszereket kerülni kell, helyettük lassú felszívódású összetett szénhidrátok – például teljes kiőrlésű gabonák, hüvelyesek, zöldségek – fogyasztása javasolt.
- Rostban gazdag ételek: a rostok segítenek a vércukorszint szabályozásában, támogatják az emésztést és hozzájárulnak a hormonális egyensúlyhoz.
- Egészséges zsírok: az avokádó, a diófélék és az olívaolaj fogyasztása elősegítheti a hormonok egyensúlyát.
- Megfelelő fehérjebevitel: ez azért fontos, mert az esszenciális aminosavak nélkülözhetetlenek a hormonok előállításához.
Egy étrend általában személyre szabott. Felmerül a kérdés, milyen vizsgálatok kellenek, esetleg elég-e állapotfelmérés, hogy kiderüljön, hogyan lenne megfelelő a táplálkozás a hormonegyensúly érdekében?
Hacsavecz Beatrix szerint az étkezést mindenkire egyénileg szükséges szabni, hiszen minden szervezet más és más állapotban van. Egy, az életvitelhez nem alkalmazkodó táplálkozási rend nem fenntartható hosszú távon és újabb problémákhoz vezet.
Fontos az állapotfelmérés és laborvizsgálatok, utóbbiak közül a 3 pontos terheléses vizsgálat, ahol cukrot és inzulinszintet egyaránt vizsgálnak. Önmagában a cukorérték nem elegendő, mint ahogy sokan gondolják. Lényeges a pajzsmirigyfunkciók, a kortizol- és nemi hormonok szintjének mérése – ezek mind segíthetnek az egyéni eltérések felmérésében.

Egyre gyakoribb az inzulinrezisztencia
A táplálkozás és a hormonok kapcsolatát illetően egyre gyakoribb probléma az inzulinrezisztencia, amely azonban megfelelő életmóddal kezelhető
– hívja fel a figyelmet Hacsavecz Beatrix.
Bizonyos ételek fogyasztásával, illetve egyes élelmiszerek kerülésével az IR-t kordában lehet tartani és egyáltalán nem nehéz vele együttélni. Ajánlott ételnek számítanak a teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek, gyümölcsök, sovány fehérjék, egészséges zsírok. Kerülendő élelmiszerek azonban a finomított szénhidrátok, a cukros ételek és italok. Érdemes a túlzott tejtermék-fogyasztásról is lemondani.
Inzulinrezisztencia esetén az étkezés ritmusa is nagyon lényeges. Fontos a rendszeres, kiegyensúlyozott étkezés, amely nem emeli túlzottan az inzulinszintet. Ne éheztessük ki magunkat, mert ezzel stresszhelyzetbe kényszerítjük a szervezetünket – a válasza pedig a raktározás és a hízás lesz.
Kapjon kiemelt figyelmet a stresszcsökkentés, hiszen a stressz önmagában is a vércukorszint emelkedését eredményezi: sajátítsunk el új stresszkezelési technikákat, de a gyógynövények, illóolajok bevonása ugyancsak segítséget jelenthet.
A megfelelő mennyiségű és minőségű alvási szokás kialakítása ugyancsak fontos, ahogyan az is, hogy rendszeresen mozogjunk.
Bár a táplálkozás sokat segíthet, ronthat is a helyzeten, ha valaki szorongást kapcsol az étkezési szabályokhoz, túl merev szabályokat akar magára erőltetni, amelyek nem egyeznek az életvitelével, s ellenzérzéseket váltanak ki.
Érdemes tudni, hogy az étkezés nem változtatható meg tartósan, amennyiben a gondolkodásmód és a szokások megváltoztatása nem történik meg
– mondja Hacsavecz Beatrix.
Vagyis, mint oly sok minden, a megfelelő étrend kialakítása is fejben dől el. Az egészséges életmódhoz vezető út, melyben a táplálkozás és a hormonok egyensúlya főszerepet játszik, önfegyelmet és kitartást igényel. Ám egyben egy önismereti út is.
A kezdeti nehézségek után azonban lényegesen jobb közérzet és sok esetben formásabb megjelenés lesz a jutalmunk.
