A modern világban a nők gyakran zsonglőrködnek a munkahelyi elvárások, a családi kötelezettségek és a társadalmi elvárások között. Az állandó megfelelési kényszer és a rohanó életmód komoly megterhelést jelent a szervezet számára, különösen a női hormonháztartás esetében. Bár a stressz természetes élettani reakció, és haszna is van, ha tartósan fennáll, súlyos hormonális egyensúlytalanságokat okozhat. A női hormonrendszer rendkívül érzékeny és összetett, így a krónikus stressz hatásai sokkal mélyebben befolyásolják, mint a férfiaknál.
„A stressz egy természetes biológiai reakció, amely rövid távon segíthet a túlélésben, hosszú távon azonban komoly egészségügyi problémákhoz vezethet”
– magyarázta Dr. Bagaméry Judit gyógyszerész, hormonegyensúly tanácsadó és cikluszsinkron oktató.
„Amikor stresszt élünk át, a mellékvese adrenalint, majd kortizolt termel, amelyek felkészítik a szervezetet a „harcolj vagy menekülj” reakcióra. Ha azonban a stressz állandósul, a túlzott kortizolszint felboríthatja a hormonális egyensúlyt, ami menstruációs zavarokat, pajzsmirigyproblémákat, termékenységi gondokat és fokozott gyulladásos folyamatokat okozhat.”
A női hormonháztartás egyedisége
A női hormonrendszer rendkívül finoman hangolt és összetett, mivel nemcsak a stresszreakcióért felelős hormonok működését kell szabályoznia, hanem a menstruációs ciklust, a termékenységet és az ösztrogén-progeszteron egyensúlyt is. Emiatt különösen érzékeny a stresszre, mivel a kortizoltermelés prioritást élvez, amikor a szervezet veszélyt érzékel. Ez azt jelenti, hogy a nemi hormonok termelése csökkenhet, különösen a progeszteron szintje eshet vissza, ami PMS-t, rendszertelen ciklust és perimenopauzális tüneteket okozhat.
„Ahogy szoktam mondani, a női szervezet evolúciós szempontból egyszerűen működik: vagy túlél, vagy szaporodik. Ha ezt az egyet megjegyzed, akkor már érteni is fogod, miért van az, hogy krónikus stressz miatt megborul a hormonháztartás”
– magyarázta a szakértő.

A stressz hatása
Az életkor előrehaladtával a hormonrendszer még érzékenyebben reagál a stresszre. Fiatal korban (20-as, 30-as évek) rendszertelen menstruációt és meddőséget okozhat, perimenopauzában (40 év fölött) felerősítheti a hőhullámokat és alvászavarokat, míg menopauza után a petefészkek ösztrogéntermelése jelentősen csökken, és a hormon egy részét a zsírszövet alakítja át mellékvesében termelődő androgénekből. Ilyenkor a krónikus stressz csökkentheti a mellékvese DHEA-termelését, ami hozzájárulhat az ösztrogénszint további csökkenéséhez, növelve a csontritkulás és a szív-érrendszeri betegségek kockázatát.
Mit tehetünk a stressz ellen?
„A stresszcsökkentés kulcsa a hormonális egyensúly támogatása”
– hangsúlyozza Dr. Bagaméry Judit. Szerencsére vannak hatékony stresszcsökkentő technikák, amelyek segíthetnek helyreállítani a hormonális egyensúly. A mély hasi légzés csökkenti a kortizolszintet, a mindfulness és a meditáció segít az érzelmi szabályozásban, a kiegyensúlyozott mozgás pedig optimalizálhatja a stresszhormonok szintjét.
A szakértő kiemeli, hogy:
„Az aromaterápia az agy limbikus rendszerére hat, tudományosan bizonyított, hogy bizonyos illatok enyhítik as stresszt és csökkentik a szorongást, illetve hogy aktiválják a paraszimpatikus idegrendszert”.
Az étrend is kulcsszerepet játszik a hormonális egyensúly fenntartásában. A stabil vércukorszint elősegíti a kortizol normális szinten tartását, míg a feldolgozott ételek és a cukor fogyasztása megemelheti azt. Az omega-3 zsírsavakban, antioxidánsokban és B-vitaminokban gazdag étrend pedig csökkentheti a stressz negatív hatásait.
A napi rutin optimalizálása is sokat segíthet. A reggeli nyugalom, a fehérjedús étrend, a napi legalább harminc perces könnyű mozgás, valamint a megfelelő időbeosztás és az esti digitális detox mind hozzájárulhat a hormonok egyensúlyának fenntartásához.

Dr. Bagaméry Judit a kifejezetten elfoglaltak számára is tartogat pár hasznos tanácsot
„Néhány egyszerű, napi szinten alkalmazható technika gyorsan és hatékonyan segíthet a stressz csökkentésében.”
A szakértő ehhez javasolja a Box légzést, vagyis a 4-4-4-4 módszert, ami 4 másodperc belégzés, 4 másodperc légzésvisszatartás, 4 másodperc kilégzés, 4 másodperc szünet. Ez a technika segít az idegrendszer megnyugtatásában. Emellett hasznos segítség a progresszív izomlazítás, ami már öt perc alatt enyhíti a feszültséget, valamint a mikroszünetek és a nevetés.
„A nevetés bizonyítottan csökkenti a stresszhormonokat és fokozza az endorfinok termelését. Illetve az ölelés! Ne felejtsük el ezt az ősi reakciónkat. A testi kontaktus, az ölelés aktiválja a paraszimpatikus idegrendszert, ami megnyugtat minket”
– hangsúlyozza a szakember.
A stressz kezelése tehát kulcsfontosságú a hormonális egyensúly fenntartásában. A megfelelő életmódbeli változtatásokkal, mint a helyes táplálkozás, a pihenés, az aromaterápia és a rendszeres mozgás, jelentősen csökkenthetjük a stressz ártalmait, és támogathatjuk a női hormonháztartás optimális működését.