Sokan csak akkor fordulnak orvoshoz, amikor már baj van – pedig a rendszeres szűrővizsgálatok nőknek kulcsfontosságúak lennének a megelőzésben. Egy óra az orvosnál akár éveket is hozzáadhat az életünkhöz.
A modern életvitel tele van stresszel, rohanással és halogatással – különösen, ha az egészségünkről van szó. Pedig nőként számos olyan betegség érinthet bennünket, amelyek korai stádiumban még jól kezelhetők, sőt, teljesen megelőzhetők lennének. A szűrővizsgálatok nemcsak arról szólnak, hogy „minden rendben van-e”, hanem arról is, hogy aktívan törődünk magunkkal – testileg és lelkileg egyaránt.
Mutatjuk, mi az a 7 alapvető szűrővizsgálat nőknek, amelyet érdemes minden évben elvégeztetni. Tedd meg most az első lépést az egészségedért!
Miért fontosak a szűrővizsgálatok nőknek?
A rendszeres szűrővizsgálatok – bár szükséges rossznak és plusz tehernek, intézni valónak tűnhetnek – lehetőséget adnak, hogy bizonyos betegségeket időben észrevegyünk. A nők szervezete hormonálisan és biológiailag is eltérő működésű, ami azt jelenti, hogy bizonyos betegségek – például a mell- vagy méhnyakrák, a csontritkulás, vagy a pajzsmirigyproblémák – gyakrabban vagy korábban jelentkezhetnek, mint a férfiaknál. Sok ilyen betegség kezdetben tünetmentes, és mire panaszok jelentkeznek, már előrehaladott állapotban lehetnek.
A szűrővizsgálatok azért nélkülözhetetlenek, mert lehetőséget adnak arra, hogy ezek a folyamatok még a kezdeti szakaszukban felfedezésre kerüljenek. Egy korán észlelt elváltozás nemcsak hatékonyabban, hanem sok esetben kevesebb beavatkozással is kezelhető. Emellett számos vizsgálat – például a csontsűrűség-mérés vagy a laborvizsgálatok – segíthetnek feltárni olyan kockázati tényezőket is, amelyek a jövőben akár betegségekhez is vezethetnek.
Ezért is érdemes az alábbi hét alapvető vizsgálatot minden évben beütemezni. Saját magunkért, a családunkért, és azért, hogy hosszú távon is teljes életet élhessünk.

Ezek a szűrővizsgálatok nőknek elengedhetetlenek
1. Komplex nőgyógyászati vizsgálat és rákszűrés
A nőgyógyászati szűrés során a női nemi szervek manuális és műszeres vizsgálata, hüvelyi ultrahang vizsgálat, valamint az emlők tapintásos vizsgálata történik. A méhnyakrák szűrés (citológia) 21 éves kortól kétévente javasolt, de már 21 év alatt is ajánlott, ha valaki aktív szexuális életet él.
2. Mellrákszűrés
A mellrák a nők körében az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés. A melleket és a hónaljakat 20 éves kortól naponta tapintsuk át otthon magunk, lehetőleg a menstruációt követő napokban. Évente egyszer pedig bízzuk azt nőgyógyászunkra. A mammográfia a mellrákszűrés alapvető eszköze, 40 éves kor felett évente javasolják, ha a családi kórtörténet indokolja, akkor korábban.

3. Bőrgyógyászati anyajegyvizsgálat
A napsütéses órák számának növekedésével együtt nő a bőrrák kialakulásának esélye is. Évente egyszer ajánlott bőrgyógyásszal ellenőriztetni az anyajegyeket – különösen akkor, ha azok alakja, mérete vagy színe megváltozik.
4. Csontsűrűség mérés
A csontritkulás világszerte több százmillió embert érint, Magyarországon a lakosság 7-10 százalékát, elsősorban a változókorban lévő és annál idősebb nőket sújtja. Ebben az életkorban kétévente, ha a szakorvos szükségesnek ítéli, gyakoribb kontrollra van szükség.
5. Vérkép és anyagcsere-laborvizsgálat
A teljes vérkép, a vércukor-, koleszterin- és májfunkciós értékek éves ellenőrzése segít időben észrevenni a cukorbetegség, a vérszegénység vagy más anyagcsere-betegségek jeleit. Ezek a problémák hosszú ideig tünetmentesek maradhatnak, ezért a laborvizsgálat kulcsfontosságú.
6. Vérnyomás- és EKG-vizsgálat
A szív- és érrendszeri betegségek világszerte vezető haláloknak számítanak, ezért a vérnyomás rendszeres ellenőrzése mellett ajánlott EKG-t is készíttetni évente. Ezzel a szívritmuszavarok és egyéb szívbetegségek is időben felismerhetők.

7. Szemészeti vizsgálat
A látásromlás sokszor fokozatosan történik, észrevétlenül. Évente egyszeri szemészeti vizsgálat segíthet a látásproblémák, valamint a szembetegségek, például a zöldhályog vagy a szürkehályog korai felismerésében.
A megelőzés nem csupán felelősségteljes döntés, hanem az öngondoskodás egyik legfontosabb formája. A szűrővizsgálatok nem csupán egyéni egészségügyi előnyökkel járnak, de a család és a közösség egészségét is támogatják. Ne halogasd, foglalj időpontot még ma!
Olvass még több hasznos cikket Egészség rovatunkban!