A súlyzós edzések és diéták világában sokan nem tapasztalnak fejlődést, noha rengeteg időt és energiát fordítanak testük átalakítására. A „no pain no gain”, vagyis nincs fájdalom, nincs nyereség elve érvényesül itt is. De vajon miért nincs látszata az edzésnek és diétázásnak? A választ S. Németh Eszter személyi edző adja meg a ragazze.hu olvasóinak.
Eszter kilenc évig volt aktív versenyző, jelenleg is nemzetközi bíró és eredménylistája tényleg lenyűgöző: Európa-bajnoki II. helyezett, világbajnoki V. helyezett, párosban VB II. helyezett, többszörös magyar bajnok, Magyar Kupa-bajnok, BSM Grand Prix győztes kupák is ott sorakoznak vitrinjében.
Edzőterembe járni és diétát követni már önmagában nagy lépés, mégis sokan csalódottan tapasztalják, hogy erőfeszítéseik nem hoznak látványos eredményeket.
Haszontalan edzés: miért nem izmosodok?
S. Németh Eszter szerint az egyik legnagyobb probléma az edzőtermekben a szakértelem hiánya.
Az emberek úgy gondolják, hogy edző nélkül is eredményesek lehetnek. Ez körülbelül olyan, mintha bemennél egy vívóterembe, kérnél felszerelést és egyből elkezdenél jobbra-balra szurkálni úgy, hogy semmit nem tudsz a sport alapjairól. Így lehetetlen fejlődni
– hozott példát. A személyi edző szerint legtöbben nem ismerik a helyes technikákat, nem tudják, milyen súlyokat használjanak vagy milyen ismétlésszámokkal dolgozzanak.
„A nők gyakran csak úgy ellébecolnak a termekben, túl kis súlyokkal dolgoznak, ami nem elég a fejlődéshez. A férfiak viszont, akik jó izmosak szeretnének lenni, hajlamosak túl nagy súlyokat rángatni, ami káros lehet az ízületeiknek is. Sokszor rendszer nélküli edzéseket végeznek. A teremben gyakran látom, ahogy az emberek egyik gépről a másikra ugrálnak, és nem célzottan azokra az izomcsoportokra edzenek rá, amelyeket fejleszteni szeretnének” – tette hozzá Eszter.
A szakember szerint gyakran helytelenül kivitelezik a gyakorlatokat, rángatják, tépik a súlyokat, nincs meg az ideg-izomkapcsolat, nem célzottan arra az izomterületre dolgoznak, amire szeretnének, ezért nem hatékony a munka. Pedig a mozgás jó dolog, nemcsak a testünkre, hanem a lelkünkre is hat. Összegezve tehát érdemes segítséget kérni az edzőteremben, hogy személyre szabottan állítsák össze az edzéstervünket és azt valóban megfelelően végezzük el.
A táplálkozás is fontos, hogy elérjük az álomalakot
Eszter úgy véli, az edzés önmagában nem elegendő a látványos változáshoz, a táplálkozás szakszerű beállítása is nélkülözhetetlen.
Az emberek többsége nem tudja, hogy mit és hogyan kellene ennie a cél elérése érdekében. Sokszor teljesen koncepció nélkül étkeznek, vagy az internetről próbálnak étrendeket, menüsorokat összeállítani, de ez a fajta megoldás ritkán működik. Az értendeket ugyanis nem lehet egyszerűen csak Google-ből kikeresni, a helyes értend összeállítása külön tudomány
– mondta az edző, aki maga is éveken át tanulta a táplálkozástudományt.
A súlyzós edzés egyfajta testszobrászat, formálja az alakot, ilyen edzésformát érdemes végezni ahhoz, hogy jobb alakunk legyen. Eszter szerint azonban az is fontos, hogy a táplálkozás támogassa ezt a célt.
„Azok, akik hozzám fordulnak, nemcsak edzésprogramot kapnak, hanem táplálkozási tervet is. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy a testük megfelelően reagáljon a terhelésre” – hangsúlyozta.
Ezt kell tudni a táplálékkiegészítőkről
A táplálékkiegészítők szerepe is kiemelkedő. Ezzel kapcsolatban is általában kevés az edzésbe tudatosság nélkül belevágók ismerete, hiszen senki sem születik szakembernek. Sokan például nem tudják, hogy léteznek passzív és aktív zsírégetők. A passzív zsírégetők, mint az L-karnitin, a test természetes zsíranyagcseréjében segítenek, míg az aktív zsírégetők fokozzák az anyagcserét és emelik a testhőmérsékletet
– mondott néhány példát.
Eszter úgy véli, hogy a gyors és látványos eredményekhez elengedhetetlen a szakértői segítség. Tapasztalata szerint azonban azok, akik nem félnek szakemberhez fordulni, továbbá akik szigorúan betartják az edzéstervet, az étrendet és a táplálékkiegészítőket is használják, akár már három hónap alatt radikális változást érhetnek el.