A dohányzásról leszokás kevés embernek megy egyszerűen. Egy okosóra alkalmazás azt ígéri, segít ebben. De vajon valóban olyan nagy segítség?
Tegye fel a kezét, aki leszokott és nem élt meg komoly mélypontokat közben! A dohányzásról leszokás kemény dolog, hiszen egy függőségről van szó. Vajon segíthet egy okosóra alkalmazás? Egy új tanulmány állítása szerint valódi támaszt adhatnak az okosórák, hogy tartósan le tudjuk tenni a cigit.
Dohányzásról leszokás – egy úttörő alkalmazás
A dohányzásról leszokás segítéséhez a kutatók kifejlesztettek egy igazi úttörő mozgásérzékelő szoftvert. Észleli azokat a tipikus kézmozdulatokat, amikor az ember cigarettát vesz a kezébe és tartja azt. Amint a rendszer a cigi használatát érzékeli, az okosóra képernyőjén figyelmeztetés jelenik meg.
Az eszközön levő alkalmazás olyan szöveget küld, amelyet dohányosok, illetve már leszokottak írtak. Az okosóra használója ilyenkor rezgést is érez – mindez arra készteti, hogy mégse gyújtson rá.
Többféle szöveg létezik, többek között például az, hogy „Ha abbahagyod a dohányzást, könnyebben lélegezhetsz.” vagy „A leszokás jó dolog”, de akad olyan is, amelyik azt írja le elrettentésül, hány cigarettát szívott el az üzenet küldője egy nap alatt.

Időben történő beavatkozás a dohányzásról leszokáshoz
A Bristoli Egyetem kutatói hozták létre a fenti eszközt a dohányzásról leszokáshoz. Meglátásuk szerint ez az applikáció az első, amely valós időben avatkozik be, hogy a dohányzók ne essenek vissza, ha már belekezdtek a leszokásba. Az app teljes egészében az okosórán működik és nem kell okostelefonnal összekapcsolni.
Minden dohányos és velük foglalkozó szakember is tudja, hogy a kezdet nehéz. Az elején, a kihagyás időszakában sebezhetőek a leszokóban levők – fennáll annak az esélye, hogy teljesen visszaesnek
– emelte ki Chris Stone, a Bristoli Egyetem dohány- és alkoholkutató csoportjának munkatársa. Mint mondta, az okosórák népszerűek az emberek körében és az ötletet is jónak tartják, hogy ez az eszköz közvetítsen számukra üzeneteket.
Ha azonosítani tudják a kihagyási pontot és ekkor hajtanak végre beavatkozást, van mód javítani a leszokási kísérlet sikerén
– fogalmazott Stone.
Mint mondta, a céljuk az volt, hogy a beavatkozások megtervezésekor hasznosítsák a legújabb gondolkodásmódot, s mindezt egy komfortos, hordható csomagolásban nyújtsák át azoknak, akiknek erre szükségük van. A dohányzásról leszokást segítő alkalmazás minimális terhet ró a felhasználóra. Ugyanakkor maximálisan elkötelezett abban, hogy módosítsa a viselkedését.
A kutatók a JMIR Formative Research folyóiratban tették közzé tanulmányukat. A dohányzásról leszokást segítő okosóra alkalmazást 18 ember bevonásával tesztelték. A résztvevők 18 és 70 év közöttiek voltak, napi szinten több mint 10 cigaretta volt az adagjuk. A cigit a jobb kezükben tartották. Mindannyian 2 héten át hordták az alkalmazással feltöltött TicWatch órát, mielőtt kitöltötték volna a kutatók által készített, 27 kérdésből álló kérdőívet.
A felhasználók többsége elégedett volt
A résztvevők 66 százaléka azt írta, számára elfogadható volt az okosóra hordása, melyet mozgásérzékelő szoftverrel láttak el. A 61 százalékuk szerint az üzenetek tartalma releváns volt rájuk nézve.
A dohányzásról leszokáshoz tervezett okosóra alkalmazás a jelek szerint számos pozitív visszajelzést kapott. Többek között azt, hogy az applikáció felhívta a figyelmet a dohányzásra, pozitív érzéseket keltett a leszokással kapcsolatban, sőt elgondolkodtatta a felhasználókat és folyamatos bátorítást adott.
Természetesen azért akadtak negatív visszajelzések is. Ilyen volt például, hogy az ismételt üzenetek egy idő után nem hatékonyak, illetve, hogy egyes üzenetek nem jelentek meg elég gyorsan. Több dohányzásról leszokásban levő ember jelezte, hogy az üzenetek lehetnének változatosabbak, s akadt, aki arra panaszkodott, hogy néhány üzenet homályos volt számára.
A kutatók azt tervezik, hogy végeznek egy hosszabb távú hatékonysági próbát – többféle üzenettel.
Az okosórák hasznos módszerek lehetnek a dohányzásról leszokásban, de szükségesek még további kutatások, hogy a hatékonyságukba belelássanak
– mondta Alizée Froguel, a Cancer Research UK prevenciós politika menedzsere a kísérlettel kapcsolatban.
(via)