Káros vagy hasznos? Jó dolog a futás betonon?

Vajon jót tesz a testünknek, ízületeinknek a futás betonon? Sokakban felmerülhet, nem teszik-e ki magukat a fokozott sérülés lehetőségének ilyen esetben. Mi az igazság, árt nekünk a betonon való futás?

Bár nem ez tekinthető a legjobb opciónak, a futás betonon zajlik számos esetben. Hiszen egy városi környezetben jóval előbb találunk ilyen alkalmas terepet a futásra, mint erdős, parkos részt, de ott vannak példaként a futóversenyek is. Valóban jobb zöld környezetben kocogni, azonban a futás betonon sem ördögtől való. Ám sokakban felmerül, vajon megárt-e, nem terheli-e túlzottan az ízületeket, nem okoz-e nagyobb eséllyel sérülést?

Futás betonon – mennyire árt nekünk?

Magyar gyógytornászok egy csapata tisztába tette a fenti kérdést. A Sherlock Rehab honlapján kifejtették: bár az nincs tisztázva, hogy nagymértékben összefügg-e egymással az erőhatások és a futás közbeni ütközésből eredő sérülések, nyilvánvaló, hogy egy nem annyira rugalmas talajon az ízületben jelentősebb feszülés jelentkezik. Ez pedig elsősorban a fáradásos sérülések esélyét emeli.

Fontos azonban, milyen cipőben történik a futás a betonon – hangsúlyozzák a szakemberek. Nem bizonyított viszont az sem, hogy mennyiben hat a sérülések számára, ha másmilyen lábbeliben futunk. Mindenesetre a sérülés rizikóját növeli, ha eleve negatív érzésekkel látunk hozzá a betonon futáshoz, amely pedig egyébként egy egészséges sport – jelezték a gyógytornászok.

Ilyen hatással van ránk a futás betonon
Fotó: 123rf.com

Lényeges a helyes sebesség

A futás sebessége fontos, hogy a porckorongok is jól jöjjenek ki a dologból. Ha gyorsabban futunk és a rázkódás jelentősebb, nem annyira alkalmazkodik jól a gerincoszlop, tehát ilyen esetekben a futás betonon valóban járhat rizikóval. A gyógytornászok arra hívják fel a figyelmet, hogy az útvonalat, amelyen haladunk futás során, válasszuk meg helyesen. Jó, ha van benne parkos rész, sőt akár átugorható ágak és jót tesz a lépcsőzés is.

Mivel a testünk hajlamos arra, hogy egy adott talajtípushoz alkalmazkodjon, ha nem számára ideális környezetben történik a futás, a korrigálásra nem alakul ki a reflex – tehát járhat veszélyekkel, ha mindig ugyanolyan terepen haladunk.

Futás betonon – a megfelelő cipő megválasztása

Napjainkban igazán professzionális sportcipőket is választhatunk, amelyekkel sokat tehetünk a becsapódás csökkentéséért. Fontos tudni, hogy futás során a testsúly háromszorosa terheli a bokánkat, térdünket, gerincünket. Vagyis tulajdonképpen mindent. S ha a futás betonon zajlik, a terhelés még nagyobb.

A megfelelő lábbelik azonban megkímélik lábunkat a terhelés nagy részétől – napjainkban akadnak akár 4 centiméteres vastag talppal készült cipők is. Persze, az igazán jó futócipők drágábbak, de megéri ezeket választani. Remek minőségű cipőket lehet ma már kapni 30-35 ezer forint közötti áron.

Két alapvető dologra oda kell figyelni – hangsúlyozza Kárai Kázmér mesteredző. Az egyik a jó lábbeli, a másik a fokozatosság, amelyet fel kell építeni a futás során.

Érdemes tudni azt is, hogy még a jó futócipőt is fontos cserélni kb. 1000-1200 kilométer lefutása után.

Az, hogy a futás élvezetes lesz-e, nagymértékben függ attól, hogyan állunk hozzá. A szakemberek szerint fontos a változatos terep, s ha a futás betonon történik, a helyes cipőválasztás is elengedhetetlen. Az edzést mindig fokozatosan építsük fel, nekünk megfelelő ütemben.

Betöltés...