Az emberek egyre nagyobb figyelmet fordítanak arra, hogy mi kerül a tányérjukra. Az egészséges életmód, a tudatos tervezés és a különböző ételintoleranciák hatására a mindenmentes táplálkozás népszerűsége az utóbbi években egyre inkább növekedett. De vajon valóban egészségesek-e a gluténmentes, laktózmentes és cukormentes diéták, ha egyébként orvosi diagnózis nem indokolja?
A mindenmentes étrend egyre népszerűbb, sokan orvosi diagnózis nélkül is ezt a táplálkozási formát választják. De vajon valóban jár-e egészségügyi előnyökkel, ha valaki mindenmentesen étkezik, vagy csupán egy divathullámról van szó? Erről beszélgettünk Pápai Enikővel, a veszprémi Enikővel Mentesen bolt tulajdonosával.
Nincs pontos statisztika az ételintoleranciáról
Magyarországon nincs pontos statisztikai adat arról, hogy hányan szenvednek ételintoleranciától vagy allergiától. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nem végez ilyen típusú méréseket, és reprezentatív kutatások sem állnak rendelkezésre. Ugyanakkor becslések szerint a lakosság 10-30%-a érintett lehet valamilyen formában. Az intolerancia és az allergia különböző súlyosságú lehet, és előfordulhat, hogy valaki nem is tudja, hogy egy adott összetevőre érzékeny
– magyarázta Enikő. Az azonban biztos, hogy egyre többen tapasztalnak kellemetlen tüneteket bizonyos élelmiszerek fogyasztása után.
Van-e veszélye a mindenmentes táplálkozásnak?
Arra a kérdésre, hogy van-e veszélye annak, ha allergia, intolerancia nélkül hagyunk el bizonyos tápanyagokat az étrendünkből, Enikő részletesen elmagyarázta, hogy nem mindegy, milyen tápanyagról van szó.

Az étrendünkből való tápanyagkihagyás hatása attól függ, hogy pontosan milyen összetevőről van szó, és hogyan pótoljuk azt. A gluténmentes étrend önmagában nem jelent egészségügyi kockázatot, hiszen megfelelő helyettesítőkkel – például hajdina, quinoa, rizs, köles vagy gluténmentes zab – könnyen biztosíthatók az alapvető tápanyagok. A lényeg az, hogy megfelelő minőségű, rostdús élelmiszerekkel pótoljuk azt, amit a gluténmentes étrend során kihagyunk.
A tejmentes étrend azonban ennél jóval összetettebb, sokkal jobban oda kell figyelni, mivel és hogyan pótoljuk az így kiesett fehérjét és ásványi anyagokat.
A tejmentes étrend követése esetén figyelni kell a megfelelő fehérjepótlásra hüvelyesekkel, gabonákkal, hússal vagy hallal, valamint a kalcium bevitelére, amely mandula, mák, szezámmag vagy növényi tejtermékek fogyasztásával biztosítható
– emelte ki a szakértő.
Van-e előnye az egészséges emberek számára?
Sokan úgy gondolják, hogy a glutén-, laktóz- vagy cukormentes étrend csak a betegek számára jelent előnyt, de Enikő szerint ez nem így van.
A gluténmentes táplálkozás például segíthet azoknak is, akiknél még nem diagnosztizálták a gluténérzékenységet. A tejmentes étrend szintén pozitív hatással lehet a szervezetre, mivel csökkentheti a bélrendszeri panaszokat és más egészségügyi problémákat. A cukormentes étrend pedig különösen előnyös lehet, hiszen a finomított cukor csökkentése vagy elhagyása segíthet a súlykontrollban, a bőr egészségének javításában és az energiaszint növelésében.

Milyen hatása van a mindenmentes táplálkozásnak a szervezetre?
A mindenmentes táplálkozásra való áttérés jelentős életmódbeli változásokkal járhat.
Ha jó minőségű, allergénmentes élelmiszereket fogyasztunk, az segíthet a testsúlykontrollban, növelheti az energiaszintet és támogathatja az aktív életmódot. A mindenmentes étrendet követők sokan jobban odafigyelnek arra, hogy mit esznek, és ennek következményeként egészségesebb alternatívákat választanak, ami hosszú távon számos előnnyel jár. Azonban fontos, hogy amit elhagyunk, azt megfelelően pótoljuk, különben hiányállapotok alakulhatnak ki
– hangsúlyozza Enikő.

Divathullám vagy valós igény?
Enikő elmondta, hogy a mindenmentes élelmiszerek iránti kereslet folyamatosan növekszik. A fogyasztók legnagyobb részét még mindig azok teszik ki, akik valamilyen allergia vagy ételérzékenység miatt változtatnak életmódot, ám azok száma is növekszik, akiknek erre nézve nincs orvosi indíttatásuk. Ez részben annak köszönhető, hogy az emberek tudatosabb táplálkozási igénye fejlődik, másrészt az influenszerek és a média hatása is érezhető.
Az emberek sokszor egy népszerű influenszer vagy híresség példáját követve próbálnak ki új étrendeket. Ez ösztönző lehet, de fontos, hogy hiteles forrásokból tájékozódjunk. Olyan influenszerek tanácsait kövessük, akik önmaguk is példaként szolgáltak, így valódi, kézzel fogható eredményekről tudnak beszámolni. Például, ő maga is küzd valamilyen ételintoleranciával, ezért megváltoztatta a táplálkozását, és beszámol az eredményeiről, tapasztalatairól. Ő hiteles, hiszen így él, láthatjuk az élettani hatásokat, hasznos tanácsokat tud adni.
A mindenmentes étrend követése tehát nem csak azok számára lehet előnyös, akik ételintoleranciával vagy allergiával küzdenek. Ha tudatosan és megfelelő tápanyagpótlással végezzük, javíthatja az emésztést, segíthet a testsúlykontrollban, növelheti az energiaszintet és támogathatja az általános jólétet.
Pápai Enikő szerint a legfontosabb az, hogy
ne divatként tekintsünk rá, hanem figyeljünk oda szervezetünk jelzéseire, és ha változtatunk, azt tudatosan és felelősségteljesen tegyük.
