A modern világ rohanása különösen a nők számára jelent kihívást. Knight Edina tudatos jelenlét coach és masszőr szerint a mindfulness – vagyis a tudatos jelenlét gyakorlása – hatékony eszköz lehet a stressz kezelésére és az életminőség javítására. Interjúnkban arról beszélgettünk vele, hogy miként építhetők be a mindfulness technikák az elfoglalt nők mindennapjaiba, és milyen előnyökkel járhat számukra.
Miért fontos a mindfulness a mai nők számára?
„A nők gyakran teljesítenek több fronton egyszerre, úgy a munka világában, mint a család és a háztartás körüli teendőkben”
– mondja Edina. A tudatos jelenlét gyakorlása segít a stressz és a szorongás csökkentésében, valamint hozzájárul a belső és külső egyensúly helyreállításához.

Egyszerű mindfulness technikák időhiányban szenvedőknek
Sokan úgy érzik, hogy nincs idejük meditációra vagy hosszabb elmélyülésre. Edina szerint azonban már néhány perc is jelentős változást hozhat.
„Bármely helyzetben alkalmazható például egy egyszerű légzőgyakorlat, mely azáltal, hogy a figyelmünket a légzésünkre visszük, már megteremti a jelenlétünket, abban az adott pillanatban. A légzőgyakorlatot aztán összekapcsolhatjuk egy relaxációs gyakorlattal, ahol a testünket, majd az elménket is lecsendesítjük, picit kikapcsolva az örökös, és sokszor kényszeres gondolkodásunk folyamatát.”
Az időbeosztás függvényében különböző módszereket érdemes alkalmazni:
- Kisgyermekes anyák számára a kicsi/gyermek alvásideje lehet alkalmas egy rövid relaxációs gyakorlatra.
- Karrierépítő nők egy ötperces fókuszgyakorlattal felfrissíthetik az elméjüket munka közben.
- Nyugdíjasok számára a napi meditáció is beleférhet a rutinba.
A tudatos jelenlét gyakorlása kortól és élethelyzettől függetlenül elérhető, de Edina szerint a nők számára különösen természetes lehet, hiszen „fiziológiailag életük része a ciklikusság, a természettel és az élet ritmusával való szorosabb kapcsolódás.”
A mindfulness kiegészíthető kreatív tevékenységekkel is, például rajzolással, énekléssel vagy zenéléssel, melyek serkentik a jobb agyfélteke működését.
A mindfulness beépítése a napi rutinba
Edina szerint az első lépés az elhatározás:
„Tudatosan és aktív figyelemmel kiválasztjuk azt a napszakot, vagy helyzetet, amikor számunkra leghatékonyabban be tudjuk építeni az általunk választott mindfulness gyakorlatot a napi tevékenységeink közé.”
A lényeg az, hogy ne legyen bűntudatunk, ha egy-egy nap kimarad – a tudatos jelenlét rugalmasságot is jelent.
Sokan azért fordulnak Edinához, mert „örökösen zakatolnak a fejükben a múlttal vagy a jövővel kapcsolatos gondolatok.” Gyakori probléma az önbizalomhiány, a stressz, vagy az emberi kapcsolatokból adódó játszmák miatti szorongás.
A bűntudat különösen jellemző érzés, amikor a nők időt szakítanak saját magukra.
„A bűntudat a legalacsonyabb frekvencián rezgő érzés, ezért különösen káros a saját és a környezetünkben lévők egészségére. A magunkra fordított idő és figyelem többszörösen megtérülő befektetés.”

Milyen változások várhatók a mindfulness hatására?
A rendszeres gyakorlás hatására a nők életük szinte minden területén pozitív változásokat tapasztalhatnak:
- Erősödik az önszeretetük.
- Gyakrabban élik meg a flow állapotát.
- Könnyebben kezelik a stresszes helyzeteket.
- Javulnak társas kapcsolataik és munkateljesítményük.
- Csökken az alvászavarok, fejfájás és migrén előfordulása.
Egyetlen tanács a mindfulness-ről
Edina szerint, ha csak egy dolgot vihetnénk magunkkal ebből a beszélgetésből, az ez lenne:
„A jelen pillanat tudatos megélése egy olyan ajándék saját magad számára, melynek képessége mindannyiunkban megvan. Add meg magadnak!”
A tudatos jelenlét gyakorlása Edina saját életében is fordulópontot jelentett.
„Egy olyan élethelyzeti szituációban találtam magam, ahol az önismereti utat választottam a továbbjutáshoz. Miután megtapasztaltam pozitív hatásait, jött egy belső meggyőződés, hogy embertársaimat is hozzásegítsem a tudatos jelenlét állapotának felismeréséhez.”
Edina elhivatott abban, hogy másokat is megtanítson arra, miként teremthetik meg életükben a harmóniát és az egyensúlyt a mindfulness segítségével. Ha szeretnénk nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb életet élni, érdemes követni tanácsait és napi szinten időt szánni a tudatos jelenlét gyakorlására.
