A repüléstől való rettegést meglepően egyszerű leküzdeni – Rengetegen küzdenek ezzel a fóbiával

A repülőfóbia sokak életét megnehezíti, pedig leküzdése lehetséges. Tudományosan bizonyított módszerekkel, mint például az expozíciós terápia, csökkenthető a szorongás és a félelem. Ne hagyd, hogy korlátozza az utazásaidat, léteznek hatékony megoldások a félelem legyőzésére. A repülőfóbia legyőzése nem is olyan nehéz.

A repülőfóbia rengeteg ember életét keseríti meg, mégis kevesen keresnek rá megoldást. Pedig a repülőfóbia legyőzése nem lehetetlen: tudományosan igazolt módszerek segítenek a szorongás csökkentésében, a félelmek kontrollálásában és végső soron abban, hogy élvezni tudd az utazást.

Miért olyan nehéz a repülőfóbia legyőzése?

A repülés a világ egyik legbiztonságosabb közlekedési formája, mégis sokan rettegnek tőle. Egyesek a turbulenciától félnek, másokat a lezuhanás gondolata rémít meg, míg mások a zárt térben érzik magukat pánikban.

A repülőfóbia legyőzése sokszor kemény kihívás elé állítja az utazni vágyót
A repülőfóbia legyőzése sokszor kemény kihívás elé állítja az utazni vágyót/Fotó: 123rf.com

„A repülőfóbia nem egyszerű stressz, hanem egy mélyen rögzült félelem”

– állítja a Cleveland Clinic, amely szerint több mint 25 millió amerikait érint ez a probléma.

A fóbia kialakulásának több oka lehet. Egy régi trauma, például egy baleset vagy egy viharos repülőút. Lehet családi minta is. Ha a szülők féltek a repüléstől, a gyerekek is könnyebben átveszik ezt a félelmet. Kontrollvesztés érzése. Sokan attól rettegnek, hogy nem tudják irányítani gondolataikat egy repülőgépen.

„Néha nem is a repüléstől fél valaki, hanem a magasságtól, a bezártságtól vagy attól, hogy rosszul lesz az út során”

– magyarázza Dr. Gail Saltz pszichiáter.

A legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, az az elkerülés. Ha valaki folyamatosan lemondja az utazásait, azzal csak megerősíti az agyában, hogy a repülés veszélyes.

Repülőfóbia legyőzése: ezek a leghatékonyabb módszerek

A félelem kezelésére az egyik leghatásosabb eszköz az úgynevezett expozíciós terápia. Ez a módszer fokozatosan szoktat hozzá a repüléshez. Először csak repüléssel kapcsolatos videókat nézzél. A következő lépés egy reptér meglátogatása. Végül egy rövid repülőútra menjél el, amely segít hozzászokni az élményhez. Ez a technika bizonyítottan csökkenti a szorongást, mert az agy hozzászokik a helyzethez, és idővel már nem reagál pánikkal.

Emellett más trükkök is segíthetnek. Például légzéskontroll. Lassú, mély légzés csökkenti a pulzust és a stresszt. Egy jó módszer: szívd be a levegőt 5 másodpercig, tartsd bent egy pillanatra, majd fújd ki 7 másodperc alatt. Zenehallgatás, filmnézés vagy olvasás segíthet elterelni a gondolatokat a félelemről. Ha turbulencia van, mondd magadnak: „Ez teljesen normális, a repülőgépek erre vannak tervezve.”. Egyre népszerűbbek a VR-szimulációk, amelyek segítenek hozzászokni a repülés élményéhez egy biztonságos környezetben.

Hosszú távú stratégia a repülőfóbia ellen

A félelem legyőzéséhez az egyik legfontosabb lépés az, hogy ne engedjük, hogy az irányítsa az életünket.

„Nagyon kevés dolog van az életben, ami teljesen kockázatmentes. Minden nap vállalunk apró kockázatokat, hogy teljes életet élhessünk”

– emlékeztet Dr. Saltz.

A terápiák hatása már 8-10 hét után érezhető lehet, de mindenkinek más tempóban működik. A legfontosabb, hogy a repülést ne kerüljük el, hanem tudatosan tanuljuk meg kezelni a vele járó szorongást. Ha pedig egyszer sikerül átlépni a félelmünkön, egy egész világ nyílhat ki előttünk.

(via)

Itt arról olvashatsz: a stressz műtét alatt még jól is jöhet.

Betöltés...