Top 10 módszer az önfejlesztésre: ezek a személyes képességek kellenek

Az önfejlesztésre manapság nagyobb szükség van, mint valaha. Érdekes áttekinteni azt a 10 személyes képességet, amelyek segíthetnek nekünk előbbrejutni a mindennapokban.

A gyorsan változó világban az önfejlesztés kiemelt fontosságúvá vált. Az állandó fejlődés és alkalmazkodás képessége nemcsak jól jön, hanem lassan elengedhetetlen is, amelyben kulcsszerepet játszik a személyes fejlődésünk. A karriert, a célokat és a hátterünket illetően egyaránt lényeges a készségek és szokások megfelelő kombinációjának ápolása, ha új szintre szeretnénk lépni a siker és a boldogság felé vezető úton.

Önfejlesztés – ilyen személyes képességek kellenek

Fontos tudni, mely személyes képességek a leginkább lényegesek és miként építsük ezeket fel kellő hatékonyasággal. Lássuk a készségeket, amelyek egy dinamikus, technológia-vezérelt és kapcsolatközpontú jövőre készítenek fel bennünket.

Önfejlesztés és érzelmi intelligencia (EQ)

Az érzelmi intelligencia azért fontos, hogy saját érzéseinket megértsük, kezeljük és hatékonyan ki is tudjuk fejezni, illetve mások érzelmeit illetően is eligazodjunk.

Miért fontos?

Ez a személyes képesség erősebb kapcsolatokat alakít ki másokkal – sokkal jobban megbíznak bennünk és szívesebben lépnek velünk kapcsolatba, ha képesek vagyunk együttérezni és nyugodtan kommunikálni.

Konfliktusmegoldás: az érzelmi intelligencia segít a feszültséglevezetésben, s könnyebben találhatunk mindenki számára előnyös megoldásokat.

Hogyan fejleszthető az érzelmi intelligencia?

Aktív hallgatás: fontos, hogy ténylegesen hallgassuk meg az embereket, mielőtt reagálnánk arra, amit mondanak.

Mindfulness gyakorlatok: jó eszköz a meditáció vagy naplóírás az érzelmi kiváltó tényezők tudatosabbá tételéhez.

Kérjünk visszajelzést: megbízható barátainkat vagy mentorainkat kérjük meg arra, hogy jelezzék, miként kezeljük a stresszt vagy a konfliktusokat.

Fotó: 123rf.com

Önfejlesztés – alkalmazkodóképesség és rugalmasság

Olyan személyes képesség ez, amely lehetővé teszi, hogy változtassunk gondolkodásmódunkon, szokásainkon és stratégiáinkon, amikor váratlan változásokkal találjuk szembe magunkat.

Miért fontos?

Napjainkban egyre szélesebb körben terjed a mesterséges intelligencia (MI), az automatizáció és az új platformok fejlődése.

Karrier-ellenállóképesség: azon képességünk, hogy alkalmazkodni tudunk, segít, hogy továbbra is felvegyenek minket munkahelyekre és releváns maradjunk.

Miként fejlesszük az alkalmazkodóképességet?

Folyamatos tanulás: vegyünk részt rendszeresen online tanfolyamokon, műhely-beszélgetésekben, kövessük gondolatvezetők megnyilvánulásait.

A bizonytalanság elfogadása: a változástól való rettegés helyett érdemes tanulási lehetőségként tekinteni arra.

Kísérletezés és átgondolás: személyes képességeink fejlesztése során próbáljunk ki új eszközöket, munkamódszereket, környezeteket – majd tekintsük át, mi működik ezek közül nekünk a legjobban.

Önfejlesztés – a növekedést serkentő gondolkodásmód

Lényeges az a meggyőződés, hogy fejleszteni tudjuk az intelligenciánkat, képességeinket és tehetségeinket idővel. Vagyis ezek nem rögzült tulajdonságok.

Miért fontos?

A folyamatos önfejlesztéssel lépcsőfokként tekinthetünk a kihívásokra, nem zsákutcaként kezeljük azokat.

Fokozott motiváció: amennyiben már egyértelmű számunkra, hogy képesek vagyunk fejlődni, az arra ösztönöz, hogy a nehezebb feladatokat hosszabb ideig végezni tudjuk.

Miként fejlesszük a személyes képességeinket?

A kudarcok újrakeretezése: tanulási időszakként tekintsünk ezekre, ne pedig személyes hibaként.

Fejlődés nyomonkövetése: az elért célokról, elért mérföldkövekről célszerű naplót vezetni és levonni a tanulságokat.

Legyenek körülöttünk tanuló emberek: ha olyanokkal vesszük körül magunkat, akik maguk is tanulnak, az minket is ösztönöz.

Önfejlesztés és digitális írástudás

Manapság igen lényeges a digitális írástudás, vagyis a modern technológiában való jártasság, mint személyes képesség: a közösségi média kezelésének értése, az adatkezelés – de az sem árt, ha értünk alapvető kódoláshoz, automatizáláshoz és a legjobb digitális gyakorlatokkal is tisztában vagyunk.

Miért fontos?

Kellhet a munkahelyen: több munkahelyen fontos legalább a digitális eszközök alapszintű ismerete.

Hálózatépítés és láthatóság: az online jelenlét és a technológiai hozzáértés gyakran hozzásegít a szakmai lehetőségekhez – vagy akár meg is szakíthatja azokat.

Hogyan fejlesszük a személyes képességet?

Naprakészség: kövessük a technológiai híreket vagy iratkozzunk fel online oktatóanyagokra.

Gyakorlat fontossága: érdemes kísérletezni új alkalmazásokkal, platformokkal vagy kódolási nyelvekkel.

Adataink védelme: ismerjük meg a kiberbiztonság alapjait személyes és szakmai adataink védelméért.

Fotó: 123rf.com

Önfejlesztés a kommunikációs készségek terén

Ezen személyes képességek fejlesztésével a gondolatok világos kifejezésére és az emberek figyelmes meghallgatásésra is képesek leszünk – legyen szó írásról, beszédről, digitális csatornákon keresztül is.

Miért fontos?

Lényegretörő fogalmazás: a kommunikáció során a nem megfelelő fogalmazás félreértéseket szülhet, amely hibákhoz és feszült kapcsolatokhoz vezet.

Befolyás és meggyőzés: a jól kommunikáló emberek jobb támogatást tudnak nyújtani, hatékonyabban léphetnek fel és jobb üzleteket köthetnek.

Miként fejlesszük ezt a személyes képességet?

Nyilvános beszéd gyakorlása: érdemes klubokhoz csatlakozni, mint például a Toastmasters, vagy önkéntes találkozók vezetésére jelentkezni.

Írás finomítása: indítsunk blogot, vagy legyen professzionális LinkedIn-jelenlétünk.

Kérjünk építő kritikát: érdemes visszajelzést kérni munkatársaktól, vezetőktől vagy mentoroktól.

Önfejlesztés – Kreativitás és problémamegoldás

Az önfejlesztés során nem szabad kihagyni a kreativitást és a problémamegoldó képesség fejlesztését, hogy innovatív ötletekkel rukkolassunk elő, logikus, rugalmas gondolkodásmódot alkalmazazunk a kihívások leküzdése érdekében.

Miért fontos?

Versenyelőny: akik kreatív gondolkodnak, gyakran találnak egyedi megoldásokat, amelyek különböznek másokétól. Ágazatokon átívelő alkalmazás: minden területen használhatók a problémamegoldó készségek, a technológiától a művészetekig.

Miként fejlesszük a személyes képességet?

Tervezési gondolkodási gyakorlatok: érdemes elfogadni keretrendszereket, amelyek az ötletelésben motiválnak bennünket.

Mind-mapping technika: a kreatív megoldások érdekében vizualizáljunk problémákat és megoldásokat.

Cross-Train: nem árt új hobbit vagy készségeket tanulni, amelyekkel stimulálhatjuk agyunk különböző területeit.

Gazdálkodás az idővel és termelékenység

Az önfejlesztési módszerrel azt érhetjük el, hogy a feladatok, célok és napi rutinok rendszerezése megfelelőbb legyen, amivel maximalizálhatjuk a hatékonyságunkat és a kiégés esélyét is csökkentjük.

Miért fontos?

Munka minőség: a megfelelő időgazdálkodással a nagyhatású feladatokra koncentrálhatunk. Munka és magánélet egyensúlya: amennyiben hatékonyabban ütemezzük be az időnket, több marad a szeretteinkre, az egészségünkre vagy a kedvenc elfoglaltságainkra.

Miként fejlesszük ezt a személyes képességet?

Eszközök használata: az olyan alkalmazások, mint a Trello, Asana és egyéb technikák strukturálhatják a napunkat az idő jobb beosztásával.

Prioritások beállítása: határozzuk meg azokat a feladatokat, amelyek kötelezőek és azokat is, amelyek könnyebb tennivalónak számítanak.

Rutinok kialakítása: a napi szokások következetességével tartós termelékenység érhető el.

Fotó: 123rf.com

Önfejlesztés – Kapcsolat- és hálózatépítés

Lényeges önfejlesztési lépés, hogy ápoljuk az értelmes szakmai és személyes kapcsolatainkat, ugyanis ezek által kölcsönös növekedést érünk el ezekkel a személyekkel együtt.

Miért fontos?

Együttműködés: a stabil hálózatok partnerségeket, mentorálásokat tesznek lehetővé és fellépésekre is felkérhetnek minket. Érzelmi támogatás: a pozitív kapcsolatok ellenállóvá tesznek akkor is, amikor személyes életünkben tapasztalunk hullámvölgyeket.

Miként fejlesszük ezt a személyes képességet?

Aktív elkötelezettség: érdemes részt venni iparági találkozókon, webináriumokon vagy akár online közösségekben.

Hiteles érdeklődés: ismerjünk meg másokat, mit csinálnak és mire is van szükségük.

Nyomonkövetés: olyan apró gesztusokkal, mint egy megköszönő e-mail vagy a LinkedIn-üzenet, új kapcsolatok építhetők.

Önfejlesztés – A pénzügyi ismeretek fontossága

Nem mellékes, hogy értsük a pénz működését – legyünk egy kicsit jártasabbak a költségvetés, a megtakarítás, a befektetés és alapvető pénzügyi tervezések terén.

Miért fontos?

Stabilitást és szabadságot ad: a pénzügyi know-how minket magunkat is szabadabbá tesz. Jobban dönthetünk: a pénzügyekhez való értés hatására bölcsebben dönthetünk, választhatunk, legyen szó üzletről vagy magánéletről.

Miként fejlesszük a képességet?

Oktatási források: podcastok, könyvek, esetleg jó hírű pénzügyi blogok. Gyakorlati alkalmazás: befektetési számla nyitása vagy költségvetési alkalmazások használata a kiadások nyomonkövetése céljából. Gondolkodás hosszútávon: koncentráljunk a fenntartható stratégiákra, például nyugdíjszámlákra vagy diverzifikált befektetésekre.

Önfejlesztés – Ne feledjük a stresszkezelést

Fontos, hogy a mindfulness, a megfelelő stresszkezelés segítségével a jelenben maradjunk és érzelmileg stabilak legyünk – főleg, ha nagy a nyomásvagy gyors tempót diktál a környezet.

Miért fontos ez?

Jó mentális egészség: a krónikus stressz a termelékenységnek nem tesz jót, de a kapcsolatokat és az általános jóllétet is aláássa. Fokozott fókusz: nyugodt elmével a döntéshozatalt és a kreatív gondolkodást is segítjük.

Miként fejlesszük a személyes képességet?

Meditáció vagy légzés: napi 5 perc stresszkezelés is mérsékelni tudja a stresszhormonok szintjét. Rendszeres szünetek: végezzünk a nap folyamán több rövid mentális „visszaállítást”, hogy az elménk tiszta maradjon.

Fizikai aktivitás: bizonyított, hogy a mozgás hatékonyan oldja a stresszt. Ötvözzük mindfulness technikákkal, s máris sokkal jobban érezhetjük magunkat.

(Via)

 

 

 

Betöltés...