Bolondok napja: a legmeredekebb tréfák – Te bedőlnél?

Április elseje hagyományosan a bolondok, pontosabban a bolondozások napja, amikor bárki a legképtelenebb tréfát űzheti embertársaival. Gyerekkorunkban felemás zoknit vettünk fel, megpróbáltuk a tanárokat megviccelni és fordított napot tartottunk – már amelyik pedagógus erre vevő volt. Azonban a történelemben ennél sokkal meredekebb tréfák, átverések is megtörténtek. Az egész világon az egyik legjobb és legviccesebb nap a bolondok napja az évben.

A bolondok napja eredete: egy félreértés vagy ősi hagyomány?

A bolondok napja eredetéről többféle elmélet is létezik, és egyik sem teljesen bizonyított. Az egyik legismertebb magyarázat szerint a hagyomány 1564-re vezethető vissza, amikor IX. Károly francia király úgy döntött, hogy az újév kezdetét április 1-jéről január 1-jére helyezi át. Mivel abban az időben az információ lassan terjedt, sokan még mindig április 1-jén ünnepelték az újévet, és őket a többiek bolondoknak tartották, ezért elkezdték megtréfálni őket.

Egy másik verzió szerint a bolondok napja már az ókori rómaiak előtt is ismert volt. Március végén ünnepelték ugyanis a Kübelé-kultusz követői a Hilaria nevű fesztivált, melynek során az emberek álruhába bújtak és megtréfálták egymást. Egyes kutatók szerint a bolondok napja innen eredeztethető.

A kelta népszokások is szóba jöhetnek, hiszen az északi népek április elején vidám tavaszköszöntő ünnepeket tartottak, melyekhez hozzátartoztak a tréfák és ugratások is. Egy másik magyarázat a tavaszi napéjegyenlőséghez köti a bolondok napját: ekkor az időjárás kiszámíthatatlansága „megbolondította” az embereket.

Bár az eredete nem egyértelmű, az bizonyos, hogy évszázadok óta világszerte megünneplik ezt a napot, és az emberek ilyenkor kedvükre megviccelhetik egymást.

A bolondok napja és a legendás csínytevések

Az évek során rengeteg kreatív és világhírű tréfát hajtottak végre április elsején. A bolondok napja minden évben lehetőséget ad arra, hogy kisebb-nagyobb átverések áldozatai legyünk, kisebb közösségben vagy akár egész országosan.

Az egyik legismertebb bolondok napi csíny 1957-ben történt, amikor a BBC televízió egy híradásban arról számolt be, hogy Svájcban a farmerek rekordmennyiségű spagettit szüreteltek a fákról. A riporthoz még olyan felvételeket is mellékeltek, amelyeken emberek hosszú tésztaszálakat szedtek le a fákról. Rengetegen bedőltek a hírnek, és telefonon érdeklődtek arról, hogyan kell ültetni a spagettifát.

Svédországban 1962-ben csak egyetlen tévécsatorna létezett, az is fekete-fehér adást sugárzott. Ezen a napon azonban a technikus, Kjell Stensson a képernyőn bejelentette, hogy egy új technológiának köszönhetően a nézők saját maguk színesre változtathatják a képernyőt – mindössze egy nylonharisnyát kell ráhúzniuk a televízióra. Több százezer svéd megpróbálta ezt a trükköt.

A bolondok napja lehetőséget ad arra, hogy megvicceljük a másikat
A bolondok napja lehetőséget ad arra, hogy megvicceljük a másikat/Fotó: 123rf.com

Az egyik legnagyobb francia csínytevés az volt, amikor egy újság azt állította, hogy az Eiffel-tornyot el fogják bontani, és helyére egy stadion épül. A hír annyira hihetőnek tűnt, hogy többen komolyan vették és tiltakozni kezdtek a tervek ellen.

Az Egyesült Államokban egy újság 1878-ban bejelentette, hogy Thomas Edison kifejlesztett egy olyan eszközt, amely képes a vizet borrá változtatni. Az emberek annyira izgatottak lettek, hogy tömegesen keresték az új találmányt, csak hogy kiderüljön: mindez csupán áprilisi tréfa volt.

Az angolok sem maradhattak ki a mókából: egy újság arról adott hírt, hogy a híres londoni Big Ben mutatós órája digitális kijelzőre vált. Ez sokakat felháborított, míg mások egyszerűen csak nevettek az egészen.

A bolondok napja mostanában: internetes átverések és kreatív tréfák

A modern technológia megjelenésével a bolondok napja új szintre lépett. Az internet tele van áprilisi tréfákkal, és a nagyvállalatok is évről évre részt vesznek a mókában.

A Google az egyik legnagyobb „bűnös” a bolondok napi tréfákban. Egyik leghíresebb csínyük az volt, amikor bejelentették a Google Nose nevű funkciót, amely állítólag lehetővé tette a felhasználók számára, hogy illatokat érezzenek a számítógépük képernyőjén keresztül. Sokan kipróbálták a funkciót, de természetesen semmilyen illatot nem éreztek.

Az egyik nagy gyorsétterem hálózat 1998-ban bemutatta az úgynevezett „balkezes whoppert”, amelyet kifejezetten balkezes emberek számára fejlesztettek ki. Az emberek özönlöttek az éttermekbe, hogy megkóstolják az új hamburgert – csakhogy semmiben nem különbözött az eredetitől.

A bolondok napja minden évben megnevetteti a világot, és még a legkomolyabb embereket is meg tudja tréfálni. Az évek során számtalan kreatív csíny látott napvilágot, és valószínű, hogy a jövőben is folytatódik ez a vidám hagyomány.

Itt arról olvashatsz: zsebpénz a gyereknek, hány éves kortól mennyit adjunk?

Betöltés...