Csészehajigálás, robbanókocsi, varázslójelmez – Különleges húsvéti népszokások a világ körül

A húsvét, a legnagyobb keresztény ünnep, és míg itthon a locsolkodás, a tojásfestés és a csokinyúl keresése a szokás, a világ más tájain egészen elképesztő hagyományok terjedtek el.  Van, ahol a húsvétot tűzijátékkal ünneplik, máshol omlettet készítenek több ezer tojásból, sőt olyan ország is akad, ahol húsvéti thrillereket olvasnak vagy épp varázslónak öltöznek a gyerekek. Íme a leghajmeresztőbb húsvéti népszokások.

Locsolkodás, sonka és hímes tojás – így ünneplünk mi

Hazánkban a húsvét elmaradhatatlan része a locsolkodás, amely során a fiúk, férfiak kölnivel vagy vízzel „öntözik” meg lányokat, hogy azok egész évben frissek és üdék legyenek. A lányok cserébe festett tojást, csokit vagy egy kupica itókát adnak. A húsvéti asztalon sonka, főtt tojás, torma, kalács és egy kis sütemény várja a családot – a húsmentes nagyböjt után igazi lakoma ez.

De ha azt hinnénk, hogy mindenhol így zajlik a húsvét, nagyot tévedünk. A világ számos pontján egészen más hagyományok élnek.

Mediterrán húsvéti forgatag: Spanyolország, Görögország, Korfu

Spanyolországban a húsvét inkább színpompás vallási karnevál: körmenetek, passiójátékok és ünnepi kosztümök tarkítják a nagyheti napokat. A „Mona de Pascua” édesség – torta tollakkal, csokitojással – elmaradhatatlan ajándék a gyerekeknek.

Görögországban a húsvét a legfontosabb ünnep, és minden napja szakrális jelentőséggel bír. Az Epitafiosz, Krisztus sírjának feldíszítése, majd a körmenet különösen megható része az ünnepnek. Az ortodox hagyományban a húsvéti asztal főszereplője a majrícá leves, amelyet a templomi mise után fogyasztanak el a családok.

A görög Korfu szigetén húsvét szombatján egészen egyedi látványosságban lehet része az arra járónak: az emberek edényeket – csészéket, serpenyőket – hajigálnak ki az ablakon. A hatalmas csörömpölés a tavaszt, az új termést és az újrakezdést hivatott jelképezni.

Különleges húsvéti népszokások vannak a világban
Különleges húsvéti népszokások vannak a világban. Finnországban varázslónak öltöznek a gyerekek/Fotó: 123rf.com

Húsvéti népszokások Skandináviában: varázslók és bűntények

Igazán különleges népszokás van Skandinában. Norvégiában például az emberek húsvétkor bűnügyi regényeket olvasnak – ez a Paaskekrimmen. Az egész egy 1923-as reklámkampánnyal indult, de ma már a könyvesboltok külön polcon árulják a „húsvéti krimiket”.

Finnországban a gyerekek varázslójelmezbe öltöznek, arcukat kifestik, és házról házra járnak, miközben verseket mondanak, kis ágacskákat ajándékoznak, cserébe édességet vagy apró ajándékokat kérnek. Olyasmi ez, mint Halloween, csak tavaszi kiadásban – és vallási felhanggal.

Húsvéti népszokások Európa közepén: tojásfák, locsolás és húsvéti tüzek

Németországban a húsvét szinte meseszerű. A gyerekek színes tojásokat akasztanak a kertekben álló fákra – ezek az úgynevezett húsvéti tojásfák, amelyek tényleg úgy néznek ki, mintha a természet tavaszi díszei lennének. A tojásokat nem csak díszítik, hanem el is rejtik, és a húsvéti nyuszi – der Osterhase – az, aki titokban édességeket és apró játékokat csempész ezekbe a fészkekbe.

Az ország keleti részén hagyomány a húsvéti lovaglás, ahol ünnepi öltözetű férfiak lóháton hirdetik a feltámadás üzenetét. Egy másik látványos hagyomány a húsvéti tűzgyújtás: óriási máglyák égnek szerteszét, melyek a fényt, az életet és Krisztus feltámadását jelképezik.

Lengyelországban a húsvéti népszokások legalább ilyen élénken élnek: a locsolás itt sem marad el, de a fiúk vödörből öntik a vizet a lányokra – állítólag aki elkerüli a locsolást, az egy évig nem talál párra. A reggelinél az egész család együtt ünnepel, sonka, tojás, babka és a mazurek sütemény kerül az asztalra.

Francia ínyencségek és tűzijátékos olasz húsvét

Franciaországban a harangok húsvét előtti pénteken „Rómába mennek” – azaz elnémulnak, hogy Jézus halálára emlékezzenek. A gyerekek ekkor kezdik el keresni a csokitojásokat, melyeket – a történet szerint – a harangok hoznak vissza Rómából húsvét reggelére.

A gasztronómia nem marad háttérben: bárány, disznó, lamala (cukros báránysüti is az asztalra kerül. Dél-Franciaországban, Haux városában húsvéthétfőn egy hatalmas közös omlett készül: 4500 tojásból sütik, amit akár 1000 ember is jóllakva fogyaszthat el. A legenda szerint maga Napóleon parancsolta ezt, miután megkóstolta a helyiek omlettjét.

Olaszországban a húsvét vallási és családi ünnep egyszerre. A „colomba pasquale” (húsvéti galambkalács) mellett elmaradhatatlan a báránysült. Firenzében azonban a húsvét igazi látványossággal társul: a Scoppio del Carro (robbanókocsi) ünnepségén egy tűzijátékokkal felszerelt díszkocsit húznak végig a városon, majd a húsvéti mise végén robbanásszerű fényjátékkal zárják le a szertartást.

Itt arról olvashatsz: ha gyereked szerette a Harry Pottert, ezeket a könyveket imádni fogja. Fantasy könyvek gyerekeknek.

Betöltés...