A hajhullás okai sokfélék lehetnek, az öröklött tényezőktől kezdve a hormonális változásokon át egészen az életmódbeli szokásokig. A probléma nemcsak az idősebb generációt érinti, hanem fiatalabb korban is megfigyelhető a hajritkulás. Dr. Fáy Andrea, a Budai Egészségközpont bőrgyógyásza a ragazze.hu-nak elmondta: a hajvesztés hátterében állhat hormonális egyensúlyhiány, vitaminhiány, de akár krónikus betegségek is. A szakemberrel beszélgettünk, milyen típusai vannak a hajhullásnak, mikor érdemes orvoshoz fordulni, és hogyan lehet visszaszerezni a dús, egészséges hajkoronát.
Kevesen gondolnak bele, hogy a hajvesztés milyen komoly hatással lehet az önbizalomra és a mindennapokra. A férfiaknál a homlok magasodása és a fejtető kopaszodása társadalmilag elfogadott jelenség, mégis egyre többen érzik zavarónak a változást. A nőknél a hajhullás még érzékenyebb téma, hiszen a dús haj az egészség és a szépség szimbóluma. A probléma sok esetben átmeneti, például szülés után vagy stresszes időszakokban, de ha tartósan fennáll, komolyabb kivizsgálást igényel.

Mi állhat a hajhullás hátterében?
„Bár sokan a férfiasság jelének tarják, ha az uraknak magasodni kezd a homlokuk, több hónapon keresztül fennálló fokozott hajhullás esetén, érdemes utánajárni, hogy mi állhat ennek a hátterében. Férfiak esetében a legtöbb esetben öröklött tulajdonságok határozzák meg a hajvesztést, a hajhagymákon lévő receptorok fokozottabban érzékenyek az androgén (azaz a férfi nemi jellegért felelős) hormonokra, ilyenkor a vérben ezen hormonok szintje normális. A férfias kopaszodás ugyan társadalmilag elfogadott jelenség, mégis egyre több férfit zavar a hajritkulás. Ha a család felmenő férfi tagjainál is korai életkorban kezdődött a kopaszodás, akkor nagy eséllyel így lesz a következő generációnál is; várhatóan a kezelésre is nehezebben reagál a fejbőr, ezért fontos időben elkezdeni az antiandrogén terápiát”
– magyarázza Fáy Andrea. A férfias típusú kopaszodás kezelhető, de fontos időben lépni.
„Ma már vannak olyan a fejbőrbe adható mezoterápiás/injekciós kezelések, amelyek rendszeres alkalmazásával nagyobb az esély a hajritkulás megállítására, lassítására. Férfiaknál az életkor előrehaladtával ritkuló haj, különösen a homlok vonalán, a halántéktájon és a fejtetőn, a legtöbb esetben természetes jelenség, ugyanakkor egyes faktorok, mint például a stresszes életmód, kevés alvás, dohányzás, nem megfelelő táplálkozás felgyorsíthatják/felerősíthetik ezt a folyamatot. Ritkán előfordulhat, hogy a hajhullás hátterében a már említett androgén hormonok emelkedett szintje áll, ilyenkor részletes kivizsgálás szükséges”
– tette hozzá a bőrgyógyász. A diffúz hajhullás, vagyis amikor a haj egyenletesen ritkul a fejbőr egész területén, más okokra vezethető vissza.
„A diffúz hajhullás hátterében számos ok állhat, lázzal járó akut fertőzés, krónikus gyulladások, vegyi hatások, nyomelem- és vitaminhiány, az immunrendszer átmeneti gyengülése, szervi megbetegedések. Ezekben az esetekben, ha a kiváltó okot sikerül megszüntetni, a haj növekedési ciklusa is helyreáll, bár legtöbb esetben stimuláló kezelésre (hajszesz, vitaminpótlás, mezoterápia) ilyenkor is szükség lehet. Egyes gyógyszerek mellékhatásaként is tapasztalható fokozott hajhullás, krónikus lappangó betegségek (gyulladások, gócok, pajzsmirigybetegség, felszívódási zavarok) jele is lehet. Kémiai, fizikai hatások, környezeti ártalmak elsősorban a haj szerkezetbeli rendellenességeit idézik elő. Hajhullást okozhat a fejbőr fokozott faggyútermelése. A hegesedéssel járó fejbőrbetegségek a szőrtüsző végleges pusztulásával járnak, ott nem várható későbbiekben sem a haj visszanövése”
-árulta el lapunknak a szakember.
A női hajhullásnak más okai is lehetnek
„Nőknél a szülést követő hónapokban, a szoptatási periódusban jelentkezhet fokozott hajhullás, ez az úgynevezett postpartum hajhullás, ami jelentős hajvesztéssel járhat. Elsősorban a homloknál, a hajas fejbőr határánál és a halántéktájon ritkul meg jelentősen a haj. Várandósság alatt a szervezet által termelt nagyobb mennyiségű ösztrogén hormon hatására a haj megerősödik, sűrűsödik. Szülést követően az ösztrogén hormonok szintje, a korábbi normál szintre lecsökken, ami hajhulláshoz vezet. Szerencsére ez rendszerint csak átmeneti állapot, szülést követő fél-egy éven belül spontán megszűnik. A szoptatási időszakban fontos vasban, vitaminban gazdag ételeket, esetleg vitaminkészítményeket fogyasztani, vitamin tartalmú hajszeszeket alkalmazni. Ha a haj továbbra is ritkásabb marad, vagy a hajhullás állandósul érdemes szakorvoshoz fordulni. Nők esetében is jelentkezhet a fejtetőn hormonális jellegű hajritkulás. A férfiak kopaszodásával szemben ez általában a fejtetői régió diffúz ritkulásával jár és nem vezet teljes hajvesztéshez. Trichológiai kivizsgálás mindenképp javasolt”
-mondta a doktornő.
Hajhullás okai: külső tényezők és életmód is állhat a háttérben
Sokan nem is gondolnak rá, de a mindennapi szokások is befolyásolhatják a haj állapotát.
„A stressz, a rossz táplálkozás, a túl kevés alvás mind hozzájárulhat a hajhulláshoz. Egyes diéták, amelyek túlzottan korlátozzák a tápanyagbevitelt, szintén problémát okozhatnak. A gyakori hajfestés, a hajvasalás, a hajkiegyenesítő vegyszerek használata és a magas hőfokon történő hajszárítás károsíthatja a hajszálakat”
– figyelmeztet. A fejbőr egészsége is kulcsfontosságú.
„A túlzott faggyútermelés vagy a különböző fejbőrbetegségek hajhullást okozhatnak. Bizonyos bőrbetegségek végleges szőrtüszőpusztulással járnak, ilyenkor a haj nem nő vissza. A megfelelő fejbőr ápolás, a masszázs és a hajhagymák stimulálása a haj növekedésének serkentésében”
– mondja dr. Fáy Andrea.
Így tarthatjuk egészségesen a hajunkat
A hajhullás megelőzéséhez fontos a megfelelő étrend és hajápolás.
„A változó korban a női és férfi hormonok egyensúlya felborul, az ösztrogén szint csökkenése miatt szintén a fejtetőn ritkul meg a hajzat. Fitoösztrogén tartalmú élelmiszerek fogyasztásával, fitoösztrogén, ösztrogén és koffein tartalmú hajszeszek alkalmazásával lassíthatjuk ezt a folyamatot. Előfordulhat, hogy szükség lehet hormonpótlásra, nőgyógyász, bőrgyógyász szakorvossal érdemes konzultálni. A hajhullásnak ugyanakkor lehetnek életmódbeli okai is. Különösen a tartós stressz, a kevés alvás, a nem megfelelő táplálkozás (kevés tápanyagbevitel, például egy diéta során) szintén okozhatja a haj minőségének romlását és a hajhullást. A haj formázásának is vannak olyan módjai, amelyek hosszabb távon hajvesztést okozhatnak. A gyakori hajfestés, a különböző hajkiegyenesítő vegyszerek használata, a magas hőfokon történő hajvasalás, hajszárítás a hajszálak töredezéséhez, kihullásához vezethetnek”
-figyelmeztet a bőrgyógyász, aki adott még néhány tippet a szép hajkorona eléréséhez:
„A haj kíméletes kezelése, megfelelő eszközökkel, kevesebb vegyi anyaggal történő ápolása mellett kisebb a hajvesztés. A hajhagymák egészségét, a fejbőr vérellátottságát segíti, ha időnként, legalább hajmosás közben finoman átmasszírozzuk a fejbőrt. A haj egészsége érdekében fontos az alkohol és a dohányzás kerülése, és a megfelelő, jó minőségű fehérjében, ásványi anyagokban (vasban, cinkben) és vitaminokban gazdag táplálkozás is. Megfelelő hajápolás, vérbőség fokozó hajszeszek, vitaminos fejpakoló segítségével gyorsíthatjuk a gyógyulást.”
Itt a napi tízezer lépés megtételéről olvashatsz. Így érhetjük el a kívánt hatást.