A gyerek hisztizik, a cég dübörög – te meg épp összeroppannál? A mentális jólét nem luxus

A modern nő élete egy akciófilmre hasonlít: reggel anya, napközben dolgozó nő vagy vállalkozó, délután taxisofőr, este házvezetőnő. Közben pedig próbálja valahogy megőrizni a mentális jólét törékeny egyensúlyát. De hogyan lehet ennyi szerep között zsonglőrködni úgy, hogy közben ne veszítsd el saját magad? A válasz nem a tökéletességben rejlik, hanem az okos rendszerekben.

Mentális jólét – nem extra, hanem alap

Egy nő, aki egyszerre anya, dolgozó és vállalkozó, nem három életet él – hanem egy olyan komplex világot, ahol ezek a szerepek folyamatosan keresztezik és befolyásolják egymást. Sokszor tapasztalhatod, hogy a napod a gyereked reggeli hisztijével indul, majd egy üzleti prezentációval folytatódik, estére pedig még egy finom vacsorafőzéssel zárul. Ez a sokszereplős élet nem csupán fizikai fáradtságot okoz, hanem mentálisan is kimerít.

Sokan mondják, hogy a vállalkozás a harmadik gyerekük. Csakhogy míg egy kisgyerek érzelmileg is ad, a vállalkozás sokszor csak vesz, legalábbis az elején. Ha nincs mellette támogatás – például egy segítő társ vagy nagyszülő –, akkor könnyen azon kaphatod magad, hogy este már sírni sincs erőd.

A hat éve elhunyt Vekerdy Tamás gyermekpszichológus azt mondta:

„A gyerekek idegesítőek, ha állandóan velük kell lennünk, kiszívják a vérünket, lerágják a húsunkat, amellett, hogy aranyosak, kedvesek, jókat lehet velük marháskodni, de csak akkor, ha az anya kipiheni magát… A gyerek számára a legfontosabb, hogy az anya hogy érzi magát a bőrében… Időként kell, hogy anya is szabadon lélegezzen, elmenjen a férjével vacsorázni, moziba, hogy aztán a gyerek újra egy pihentebb, rághatóbb anyát kapjon vissza. Nagyon fontos, hogy az anya jól legyen. Hogy tudjon örülni az életnek és a gyereknek, és ne csak szenvedjen tőle és a rengeteg tennivalótól”

-mondta a neves gyermekpszichológus.

A mentális jólét nem arról szól, hogy mindig mosolyogsz, és soha nem esel ki a szerepedből. Arról szól, hogy van rendszered, amibe vissza tudsz kapaszkodni, ha épp kibillensz. Van legalább napi 10-15 perced magadra, amikor nem az anyaságot vagy a céget szolgálod, hanem önmagad. És mersz nemet mondani akkor is, ha épp „csak egy e-mailre lenne szükség”.

Hogyan teremtsd meg a mentális jólét alapjait?

Az első lépés a belső engedély. Fogadd el, hogy nem lehetsz minden nap tökéletes anya, briliáns üzletasszony és odaadó feleség. Sőt, néha egyik sem leszel igazán, és ez így teljesen rendben van. A valódi hatékonyság nem az állandó pörgésben rejlik, hanem abban, hogy tudod, mikor mi a legfontosabb. Ha reggel csak egy dolgot tudnál elvégezni, mi lenne az? Ezt a kérdést érdemes minden nap feltenni – máris fókuszáltabban indul a nap.

A mentális jólét létfontosságú egy anyának, így lesz boldog a család
A mentális jólét létfontosságú egy anyának, így lesz boldog a család/Fotó: 123rf.com

A jól működő rendszerek szintén életmentők. Heti menüterv, digitális naptár, előre megírt bevásárlólista – ezek bárkinek hasznos eszközök, akik több szerepben is helyt kell állniuk. Az időmenedzsment titka nem az, hogy minden perced be van osztva, hanem az, hogy tudatosan választod meg, mire mondasz igent és mire nemet.

Az énidő nem önzőség. Egy kávé csendben, egy 15 perces séta vagy egy podcast a kedvenc témádból – ezek a pillanatok teszik lehetővé, hogy másnap is újra fel tudj kelni. Ha sikerül naponta 20 percet szánni a testedre, 20-at a lelkedre és 20-at az elmédre, már rengeteget tettél magadért.

Nem kell mindent egyedül csinálnod. A párod, a gyerekek, sőt akár egy barátnő is lehet segítség – néha elég, ha csak meghallgatnak. Ha megteheted, egy takarítónő aranyat ér, de ha nem, akkor oszd el a házimunkát. Meglepő, de néha még a gyerekek is élvezik, ha a kezükbe adjuk a porszívót vagy a portörlő rongyot. Idővel egyre ügyesebbek lesznek. A család működése közös felelősség.

Szervezd okosan, ne tökéletesen

A kulcs nem a maximalizmus. Aki mindig mindent akar, végül semmit sem élvez. Ezért a legnagyobb szabadság az, ha elengeded a tökéletességet. Nem baj, ha nem főzöl minden nap, ha nem hajtogattad be a ruhákat, vagy ha most nem te készítetted a farsangi jelmezt. A gyerekeid emlékei nem ezek lesznek – hanem az, hogy figyeltél rájuk, jelen voltál.

Az úgynevezett SMART célkitűzés is segíthet, hogy fókuszált maradj. Legyen minden célod konkrét, mérhető, elérhető, releváns és időhöz kötött. Ez nemcsak az üzleti növekedést segíti, hanem azt is, hogy ne veszítsd el a kontrollt. Ha tudod, hova tartasz, kevésbé fogsz elúszni a részletekben.

Használj digitális naptárt, amelybe a gyerekek programjai mellett a saját időtöltésedet is beleírod. Egy anyuka mesélte, hogy náluk már azt is beírják, mikor kell a gyereket szépen öltöztetni a fotózásra – így nem felejtenek el semmit, és kevesebb a feszültség. Automatizálj, amit lehet – online bevásárlás, előre időzített posztok a céges oldalra, ismétlődő feladatok beütemezése.

A mentális jólét ott kezdődik, amikor magad is felkerülsz a saját prioritási listádra. Mert ha te jól vagy, a család is jobban működik. Ha te kiegyensúlyozott vagy, a vállalkozásod is stabilabb lesz. És ha te boldog vagy, a gyerekeid is ezt tanulják majd tőled – nem azt, hogy csak akkor vagy értékes, ha mindenkit kiszolgálsz.

Egy mondatot érdemes újra és újra felidézni, amikor úgy érzed, összeomlasz: nem vagy egyedül. Lehet, hogy most épp káosz az életed, de minden nap új esély arra, hogy kicsit jobban csináld. Nem tökéletesen – csak elég jól.

Itt arról olvashatsz: hatékony szervezés. Hogyan szervezz hatékonyan, ha anya és dolgozó nő vagy?

Betöltés...