Drágább és bonyolultabb lesz Európában utazni – Jó ha tudunk a korlátozásokról

A nyári szezonban egyre több helyen lesznek utazási korlátozások Európában a turisták tömegének kezelésére és a turizmus fenntarthatóságának biztosítására. Emelkednek az idegenforgalmi adók, új belépési rendszereket vezetnek be, és sok helyen szigorítják a szállásokkal kapcsolatos szabályokat. Mindezek következtében az európai utazások nemcsak drágábbak, hanem bonyolultabbak is lehetnek a turisták számára.

Egyre szigorúbb utazási korlátozások Európában a nyári szezonban, hogy kezeljék a turisták tömegét és fenntarthatóbbá tegyék az idegenforgalmat. Emelkednek az idegenforgalmi adók, új belépési rendszereket vezetnek be, és számos helyen szigorítják a szállásokkal kapcsolatos szabályokat. Az utazók számára ez nemcsak drágább, hanem bonyolultabb nyaralásokat is jelenthet.

Túlzsúfolt úti célok: új utazási korlátozások Európában

A legnagyobb változások közé tartozik a turisták számának korlátozása és az új díjak bevezetése. Velence például külön belépődíjat számol az egynapos látogatóknak, míg Athén az Akropolisz látogatószámát 20 000 főben maximalizálta. Barcelonában 2028-ra teljesen betiltják az Airbnb-szállásokat, míg Spanyolország több régiójában is szigorítják a rövid távú lakáskiadást.

Olaszországban emelkedtek az idegenforgalmi adók: Rómában akár 7 euróval (2800 forint) is többet fizethetnek a turisták egy éjszakáért, Velencében pedig 10 (4070 forint) eurós külön díjat vezethetnek be azoknak, akik előzetes foglalás nélkül érkeznek. Görögországban is új adók terhelik a látogatókat, a klímatűrési adó például éjszakánként akár 10 euróval (4070 forint) növelheti a szállásköltségeket. Emellett Santorini és Mykonos hajóval érkező turistái számára is extra díjat vezettek be.

Utazási korlátozások Európában, figyeljünk ezekre indulás előtt
Utazási korlátozások Európában, figyeljünk ezekre indulás előtt/Fotó: 123rf.com

Magasabb költségek: drágulnak a szállások és az idegenforgalmi adók

Az utazási költségek jelentősen nőnek Európában, főként az emelkedő idegenforgalmi adók miatt. Amszterdamban a szállásköltségek 7%-ról 12,5%-ra emelkedtek, ami egy középkategóriás hotel esetében akár 21 eurós (8500 forint) pluszköltséget is jelenthet éjszakánként. Párizsban a luxusszállodákra kivetett új regionális idegenforgalmi adó elérheti a 15,60 eurót (6300 forint) is. Portugália az Azori-szigeteken is bevezette az idegenforgalmi adót, amely éjszakánként és személyenként 2 eurót (414 forint) jelent.

Egyes városokban az Airbnb-típusú szállások szabályozása is szigorodott. Malagában például 43 negyedben tiltották meg a rövid távú lakáskiadást, Madridban és Alicantéban pedig új engedélyeztetési rendszert vezettek be, amely nehezíti a turisták számára elérhető szálláshelyek megtalálását.

Utazások korlátozások Európában: a belépési rendszerek is szigorodnak

Nemcsak a költségek nőnek, hanem az utazás is bonyolultabbá válik az új belépési rendszerek miatt. Az Egyesült Királyság áprilistól ETA (elektronikus utazási engedély) bevezetését tervezi az uniós polgárok számára, amelyért 11,82 (4810 forint) eurót kell majd fizetni.

Az EU is készül egy új rendszerrel, az ETIAS-szal, amely a schengeni övezetbe belépő látogatóknak egy 7 eurós (2800 forint) regisztrációs díjat jelent majd. Bár az indulását többször elhalasztották, várhatóan 2025 közepén lép életbe.

Az utazási korlátozások Európában egyértelműen azt mutatják, hogy a turisták tömege egyre nagyobb terhet jelent a helyiek számára. A cél a turizmus fenntarthatóbbá tétele, ám a változások miatt a jövőben a nyaralók komolyabb szervezéssel és magasabb költségekkel számolhatnak.

 (via)

Itt arról olvashatsz: filmes helyszínek. Lázba hozza a turistákat a Fehér Lótusz.

Betöltés...