10 bizarr tény a kisbabákról, amiket sosem gondoltál volna

Térdkalács nélkül élnek, legfeljebb 20 centi távolra látnak, de a torkukban is van ízlelőbimbó.

1. Egy újszülött gyomra csupán meggymagnyi folyadékot képes befogadni. Ideális esetben ez az anyatej első néhány cseppje, ami az immunitást megalapozza. Életük tizedik napjára a gyomruk máris tojás méretű. 
2. Az újszülöttek még sokat sírnak, de könnycseppjeik ebben az időszakban egyáltalán nincsenek. Épp csak annyi könnyük van, amennyi a szemüket nedvesen tartja.  

via GIPHY


3. Egyes kislányoknak születésük után anyatej szivárog a mellükből. Ennek oka az, hogy az anya ösztrogén- és prolaktinszintjét teljesen átvették. Emiatt nem kell aggódni, ahogyan szervezetük alkalmazkodik a kinti világhoz, a jelenség elmúlik.

4. Minden újszülött enyhén duzzadt mellekkel születik - ez is az anyai hormonok számlájára írható. 
5. Nincs még térdkalácsuk. Gondolkoztál már valaha azon, a babák hogyan tudnak egész nap négykézlábazni úgy, hogy nem fájdul meg a térdük? Egyszerű: a térdkalács kezdetben hiányzik, nagyjából hároméves korra lesz olyan a csontozat, mint a felnőtteké. Akárhogy is: nekik 300 csontjuk van, nekünk csak 206.

via GIPHY


6. A torkuk és a mandulájuk is rendelkezik ízlelőbimbókkal. Az újszülöttek érzékenyek az ízekre, aminek evolúciós oka van: így ismerik fel édesanyjuk ízét, szagát, hogy megfelelő mennyiségű anyatejhez jussanak. 
7. Az első székletnek nincs szaga, és olyan, mint a szurok - magzatszuroknak is szokták nevezni. Ez az, ami magzatkorban került a belükbe, és amitől - egészséges esetben - születés után válnak meg. 

via GIPHY


8. A fejről látni, ki hogyan született. A természetes úton érkező babák feje hosszúkás, míg a császármetszéses babáké enyhén lapos. A fej újszülöttkorban még rugalmas, a koponyacsontok az első életév során szilárdulnak csak meg. 
9. Az újszülöttek legfeljebb 15-20 centire látnak, és nagyjából féléves korukra kezdenek úgy látni, mint egy felnőtt. Addig bőven elég, ha a cicit megtalálják.
10. Minden baba szürke vagy kék szemmel születik, hiszen a melanintermelés kezdetben alacsony, az igazán sötét szemek csak később jelennek meg. 

via GIPHY

Nyitókép: https://pixabay.com/users/pexels-2286921/

Nem szeretnél lemaradni a legfrisebb bejegyzésekről?

kövess minket facebook-on is!