7 dolog otthon, amiről sosem gondolnád, hogy ekcémát okozhat

Az ekcéma a bőr krónikus, gyulladásos, az immunműködés egyensúlyának zavara miatt kialakuló betegsége, amely minden esetben bőrgyógyász szakember figyelmét igényli.

Nem minden ekcéma kiváltó oka ugyanaz, ezért teljesen fölösleges egyetlen összetevőt keresned, ha még nem tudod, mi okozza a gondot. Akárhogy is, a friss kutatások szerint bizonyos környezeti hatások csak rontanak a helyzeten: ezeknek az elkerülésére tehát érdemes odafigyelned, ha csak lehet.

1.           A megszokott tisztálkodó szerek

Sokan nem is gyanakszanak arra, hogy egy egyszerű tusfürdő, sampon, habfürdő, testápoló vagy kézkrém lehet a ludas, amikor az ekcéma kiújul. Ha új terméket vásárolsz, és érzékeny, ekcémára hajlamos a bőröd, először mindig egy kisebb felületen próbáld ki, hogy nem lép-e fel allergiás reakció a termékkel való érintkezéskor. Ha már egy ideje használod az új szerzeményt, de csak most újult ki az ekcéma, próbáld meg szűkíteni a kört: tedd félre a terméket, hogy lásd, javul-e a bőröd állapota. 

via GIPHY

2.           A mosópor

Az egyik háztartási termék, amely a leggyakrabban bőrproblémákat okoz, a mosópor. Sokan „rügyeznek” ki a hatására, míg másoknak az ekcémával kell szembenézniük. Ha nagymosás után viszketsz a tiszta ruhák teregetését követően, elképzelhető, hogy új mosópor után kell nézned. Néha előfordul, hogy a gyártó változtat a bevett formulán, és ezért a korábban bevált terméktől kell megszabadulnod. 

via GIPHY

3.           A ruházat

Ha valaki ekcémával küzd, egyáltalán nincs könnyű helyzetben, amikor új ruhákat vásárol magának. Ha már a bőrgyógyász segítségével sikerült is megállapítani, hogy mi minden okozhatja a tünetek súlyosbodását, időről időre új anyaggal is találkozhatsz, amely irritációt válthat ki. Figyeld, hogy melyek azok az anyagok, amelyek kedveznek az ekcéma kiújulásának, és kerüld ezeket mindenáron.

via GIPHY

4.           A háziállatok

Amennyiben atópiás ekcémával küzdesz, a háziállatok közelsége csak ronthat a helyzeten. A nyáluk és a szőrük egyaránt kiválthatja a bőr gyulladásos tüneteinek kiújulását, ezért vigyáznod kell. Az orvosok általában belátják, hogy nem szabadulhat meg az ember a hű társától csak úgy, egyik napról a másikra, ezért a szokásos javaslat ilyen esetekben az állat rendszeres fürdetése szokott lenni.    

via GIPHY

5.           A poratka

A házi poratka mikroszkopikus méretűre töredezett, így a levegőben szálló beszáradt széklete az, ami a kellemetlen tüneteket – az ekcémát éppúgy, mint az allergiát – okozza. A lakáson belüli allergének közül a poratka okoz leggyakrabban különféle problémákat. Védekezni ellene gyakori porszívózással és portörléssel lehet, és érdemes a párnáidat és az ágyneműket is hetente mosnod. A függönyök, lábtörlők, falvédők és szőnyegek szintén kedvező táptalajai az atkáknak, így lehetőleg minél kevesebb textilt tarts az otthonodban.  

via GIPHY

6.           A kaja

A legtöbb ekcémás beteg számára az élelmiszerek nem jelentenek veszélyt, az atópiás ekcéma esetében azonban a kaja is veszélyforrás lehet. A gondokat általában a tejtermékek, a tojás, az olajos magvak, a dió és a búza okozza, a Nemzetközi Ekcéma Szövetség szerint ezeket érdemes elkerülni a bőr egészsége érdekében az érintetteknek.

via GIPHY

7.           A stresszhelyzetek

A szakemberek felfigyeltek arra, hogy a stresszes időszakok többnyire kedveznek a különféle bőrproblémák kialakulásának. Nincs ez másképp az ekcémával sem. Ha gyakran újul ki a gyulladásos betegség, érdemes elgondolkozni a teljes életmódváltáson: elsősorban a stresszt kiváltó tényezőket kell csökkenteni.

via GIPHY

A fontos az, hogy érintettként mindenképpen szakember tanácsát kérd, és magad is tudatosan figyelj a problémát kiváltó tényezőkre.

 Nyitókép: https://pixabay.com/users/stocksnap-894430/

Nem szeretnél lemaradni a legfrisebb bejegyzésekről?

kövess minket facebook-on is!