8 jel, hogy a lelked mélyén író vagy

Elképzelhető, hogy titokban ábrándozol egy saját regényről, novelláról, de valószínűbb, hogy pénztárosként, fodrászként vagy tanárként tevékenykedsz, és szent meggyőződésed, hogy semmi közöd nincs az irodalomhoz. Pedig elképzelhető, hogy a lelked mélyén te is író vagy…

1.           Minden érdekesebb, mint amennyire elkeserítő?

Nos, az íróagyú ember – a hétköznapi foglalkozásától függetlenül – kíváncsian figyeli magát és környezetét, és a legsötétebb tragédiája mélyén is megtalálja a történetet, amit érdemes megosztani a világgal. Ha otthagy a párod, kirúgnak a munkahelyedről vagy kitagadnak a szüleid, és máris elképzeled, hogyan fogalmaznád meg a történteket, tagadhatatlanul íróember vagy a lelked mélyén, még ha soha egy sort papírra sem vetettél.

2.           Nagy hatással vannak rád az erős mondatok.

A szavaknak óriási erejük van. A tartalom és a forma összhangja különleges, árnyalt játék, a jelentés számos rétegével. Előfordul, hogy versek (dalszövegek?), sőt prózai szövegek visszhangoznak a fejedben? Ha hatással vannak rád az erős mondatok, és nem félsz sem az idegen, sem a „csúnya” szavaktól, akkor minden bizonnyal a nyelv szerelmese vagy, aki ezt a képességét írásban is képes tökéletesen kihasználni.

3.           Mindig van témád, megtalálod a sztorikat. 

Szívesen hallgatsz meg más embereket, sőt: attól sem riadsz vissza, hogy a buszon vagy az orvosi rendelőben kagylózz egy kicsit. Magukkal ragadnak a történetek, és fejben szépen tovább is gondolod, ki is színezed őket. Előfordult már, hogy a villamoson felfigyeltél egy különös idegenre, aki köré komplett kis életrajzot is költöttél a pillanatok törtrésze alatt? Nos, íróagyad van, gratulálunk!

4.           Kiszúrod a hiányzó láncszemeket is.

Nem csak arra figyelsz, hogy mások mit mondanak vagy tesznek, hanem azt is kiszúrod, ami a dolgok mélyéről hiányzik. A szomorúság a menyasszony szemében az öröm helyett, a nő, aki üres babakocsit tol, a pazar módon felújított lakás, amibe senki se költözik be, a park végében álló autó, amihez hetek óta senki se nyúlt. Az íróagy kiszúrja ezeket az apó részleteket, és követni kezdi a történetet: a sztori a legtöbbször a hiányzó láncszemek mögött van.  

5.           Jó megfigyelő vagy.

Az íróember általában kitűnő emberismerettel rendelkezik, hiszen átlátja mások belső motivációit, és többnyire meg is érti azokat. Az apró gesztusok mellett az alig észrevehető jeleket is olvasod: feltűnik, ha egy szoba berendezése megváltozik, és összeállnak a mozaik darabkái, ha hirtelen belépsz egy helyiségbe, ahol fél órával korábban még szexeltek. Tárgyak, mimikák, érzések – általában könnyedén kiigazodsz ebben a világban.

6.           Felbosszantanak a rosszul megírt könyvek.

Felhúzod magadat, ha pocsékul megírt könyvet olvasol. „Nahát, ennél még én is jobban írok” – mondod bosszúsan, és fel nem fogod, hogyan kerülhetett hasonló giccses vacak a könyvesboltok polcaira. Amikor kiszűröd, hogy mi az, ami működik az írott szó világában, és mi az, ami nem, nyilvánvalóvá válik, hogy íróaggyal gondolkozol.  

7.           Nem hiányzik belőled az empátia.

Aki önmagát megérti és másokat figyel, az ritkábban ítélkezik. Egy író különösebb nehézség nélkül a másik ember helyébe tudja képzelni magát, ezért érti és érzi, hogy mik a tényleges belső mozgatórúgói. Ezen a szinten toleránsabb és megértőbb vagy, mint a többség, akik nem látnak a dolgok mélyére.

8.           Vannak kedvenc szerzőid, akikért rajongsz.

Magával ragad egy jó könyv, egy kiemelkedő életmű, ezért aztán hiába jársz két lábbal a földön, akaratlanul is rajongani kezdesz egyes írókért, akikre titokban példaképként tekintesz. Ki tudja, hamarosan talán kollégaként találkozhattok, elvégre szinte minden megvan benned ahhoz, hogy egy napon te is megírd végre életed nagy könyvét….

Nyitókép: https://pixabay.com/users/stokpic-692575/

Nem szeretnél lemaradni a legfrisebb bejegyzésekről?

kövess minket facebook-on is!