A fesztiválozás egészségessé tesz?

Tudósok gyűjtötték össze a zenei rendezvények élettani előnyeit.  

Milliók járnak rendszeresen a zenei fesztiválokra, ahol az otthon maradók szerint italozás és kábítószerezés, szörnyű higiénés körülmények, plusz szemét kaják teszik próbára a szervezetük tűrőképességét. A szervezők szempontjai közt viszont az is szerepel, hogy jól érezzék magukat a látogatók,

ne lebetegedés legyen a kaland vége.

A zene nagyszerű dolog: edukációs és terápiás célra is alkalmas. Az élő zene előnyeit számos kutatás igazolta már: a koncertre járás a kortizol nevű stressz-hormon szintjét képes csökkenteni - foglalja össze Daisy Fancourt. A University College London professzora nyálminták alapján állítja ezt, melyeket klasszikus zenei események, illetve pop koncertek látogatóitól vettek. Mindkét csoport szervezete mérhetően nyugodtabb lett a rendezvényeket követően, a hallgatott műfajtól függetlenül. További előnyöket hordoz az élőzenés közeg: a depresszió kialakulásának kockázatát csökkenti, illetve a megismerés folyamatát elősegíti, ötven éves kor felett is. Julie Ballantyne, a University of Queensland munkatársa, zenei oktatási szakember szerint az ausztrálok koncertlátogatási szokásai is kedvezőek:

Ha már ki tudsz szakadni a mindennapi mókuskerékből,

akkor egy kicsit máshogyan tekintesz magadra is. Ez fontos dolog a lelki egészség szempontjából. Ha barátokkal közös az élmény, akkor az a társas és egyéni jólétetekre is hatással lesz. Dr Chris Howes, a Festival Medical Services alapítója úgy látja, hogy ha mindenki remekül szórakozik körülöttünk, ám mi pont rossz passzban vagyunk, akkor még mélyebbre is kerülhetünk. Ezért állnak rendelkezésre az egészségügyisek közt pszichiáterek és lelki gondozással foglalkozó nővérek is a fesztiválozás során. Vannak komolyabb esetek is persze: nagyjából minden tizedik páciensnél merül fel valamilyen pszichiátriai vagy mentális probléma.

(BBC)

Nem szeretnél lemaradni a legfrisebb bejegyzésekről?

kövess minket facebook-on is!