A marihuána igenis megváltoztatja az agy szerkezetét

Sokan mondják, hogy ártalmatlan szer, de van mellékhatása, ami sokakat érinthet. Igaz, inkább a függők közül.

Minél korábban kezd egy fiatal marihuánát szívni, annál valószínűbb, hogy megváltoztatja az agy szerkezetét a szer. Azok, akik 16 éves kor alatt kezdtek füvezni, nem rendelkeznek teljesen fejlett prefrontális kéreggel sem, míg a 16 éves kor után marihuana-függővé vált emberek gyorsabban öregszenek.

A prefrontális kéreg a döntéshozatalért, a logikai feladatokért és a komplex gondolkozásért felel, éppen ezért igen aggasztó, hogy a 16 éves kor előtti marihuánahasználat erre a területre is károsan hat. 

“Nem csak a kor számít, ha marihuánahasználatról van szó, de ráadásul a kannabisz mennyisége is hat az agy szerkezetének alakulására” – foglalja össze a lényeget a kutatást vezető Dr. Francesca Filbey, a University of Texas munkatársa.

Az egyetem tudósai 42 aktív marihuánafüggő MRI-eredményeit vizsgálták, akik 21 és 50 év közöttiek voltak. Mindegyikük tinédzserként – átlagosan 14 éves korban - kezdett marihuánát használni, és fiatal felnőttként is rendszeresen szívtak, legalább hetente egyszer.  

Kiderült, hogy minél korábban kezdett egy alany füvezni, annál inkább eltért a normálistól a szürke- és fehérállomány aránya, és a prefrontális kéreg is kevésbé volt fejlett. A 17 éves kor körül füvezni kezdők korábban öregedtek. Mindez bizonyítja, hogy a marihuánahasználat igenis hatással van az agy szerkezetére, és ezek a hatások hosszútávon is kimutathatók.

Nyitókép: https://pixabay.com/users/cytis-1661754/

Nem szeretnél lemaradni a legfrisebb bejegyzésekről?

kövess minket facebook-on is!