A spermadonortól született nő azért küzd, hogy a spermadonációt betiltsák

"Ha a tükörbe nézek egy idegent látok. Nem hasonlítok az anyámra. Valószínűleg az arcom a biológiai apám arcának női változata" - mondja a nő, aki a spermadonáció ellen küzd.

Lassan a harmadik generáció nő fel, akik donorsperma segítségével, lombikprogram útján születtek. Többségük örül az életének, és azt tartja az édesapjának, aki felnevelte: számukra a donorsperma egy egyszerű orvosi segédeszköz, ami egy hiányzó anyagot, az életképes spermát pótol.

"Az, hogy donortól születtem, azt mutatja, a szüleim mennyire akartak engem" - mondja az egyik érintett fiú.

Az így, mesterséges körülmények között, két egymással soha nem találkozó ember nászából születő gyerekek egy része azonban nem örül, hogy eredetük tisztázatlan.

"Minden ember identitása szempontjából fontos alap a származás, az eredet, az ősök. Nálunk ez csak félig van meg, az identitásunk fele hiányzik. Bizonyos értelemben idegenek vagyunk saját magunk számára is" - érvel a nő a 60 Minutes 2004-es kisfilmjében.

Szerinte nem csak az aggályos, hogy ismeretlen biológiai apja révén nincs tudomása a lehetséges genetikai betegségeiről, de az is, hogy akár 250-300 féltestvére is lehet. Előfordulhat, hogy közülük talál magának párt, és így féltestvérétől születik - potenciálisan genetikailag sérült - gyereke.

Az utóbbi időben Ausztráliában a spermadonáció-ellenes hangok - hasonló érvekkel - újra egyre erősebbek. Nagy kérdés persze, hogy mi történik azokkal az egyedülálló nőkkel, illetve terméketlen párokkal, akiknek másképp nem lehet gyerekük... 

Nem szeretnél lemaradni a legfrisebb bejegyzésekről?

kövess minket facebook-on is!