Attól, hogy nem ismered, még jó választás lehet…

Vírusos napjainkban egyre fontosabb, hogy szervezetünket és immunrendszerünket a megfelelő védelemmel lássuk el. De nem mindegy, hogyan tesszük azt!

A vegyszeres, kemikáliákkal „fűszerezett” vitaminok sokszor nagyobb bajt okoznak, mindazt gondolnánk… Nagyon meg kell nézni, hogy mit vásárolunk meg a boltokban, gyógyszertárakban!

De szerencsére kertünk mindig tartogat újabb és újabb meglepetéseket. Nagyanyáink jegyzetei pedig, mindig a hasznunkra lehet, ha elakadtunk vagy nem tudjuk, hogy bizonyos gyógynövények- melyek a kertünkben, vagy csak az ablakpárkányon is termeszthetők- milyen problémákra nyújt megoldást.

Én a mai napig használom szeretett nagymamám gyógynövényes könyveit, melyből sok-sok hasznos információt szereztem a gyógynövényekkel kapcsolatosan és a gyakorlatban is használom azokat.

Most szeretnék Veled megosztani néhány ritka, de nagyon hasznos gyógynövényt, melyeket bátran használhatsz, nem csak betegség esetén, hanem immunerősítés céljából is!

Kezdjünk is bele a gyógynövények megismerésébe!

Ephedra sinicia, más néven kínai csikófark

Növénytanilag a fenyőfélék csoportjába tartozik, 10-25 cm magas, dúsan elágazó cserje. A meleg, száraz területeket kedveli. Nagyon ritka és védett növény. Eurázsiából származik és Dél-Európától egészen Kínáig terjedt. A kínai orvoslásban gyakran használják asztmatikus panaszokra, magas lázra már évezredek óta. Dioszkoridész szerint: „10 mag borban megíva gyógyítja a hasmenést és a méh túlzott folyását. Sokan széttörik a magokat süteményeket készítenek belőlük és elteszik szükség esetére.” A kínai csikófarknak a szárait és az ágait használják fel

A legfontosabb hatóanyaga az efedrin, pszeudoefedrin, cseranyagok, illóolaj. Jótékony hatásai: görcsoldó, antibakteriális, antivirális, izzadást fokozó, lázcsillapító, vizelet kiválasztást fokozó, hörgőtágító, vérnyomás-fokozó, érösszehúzó, idegrendszert serkentő. Javasolt: a vizelet kiválasztás fokozására, lázcsillapításra, az izzadás elősegítésére, meghűlés, hörgő- illetve tüdőgyulladás, asztma kezelésére. Gyorsítja az anyagcsere folyamatokat és a kalória égetést, ezáltal a fogyókúrát is elősegíti. Nyugtató hatással rendelkezik a központi idegrendszerre, különösen ajánlott a stresszes és túlterhelt időszakokban. Megakadályozza a vírusok és baktériumok szaporodását, elterjedését. Ne alkalmazzukmagas-vérnyomás, álmatlanság, hiánybetegségek fennállta esetén.

Közönséges ördögcérna, más néven farkasbogyó: Maximum 3 méter magasra nő, cserje tüskés ágakkal, lila virágokkal, piros terméssel. Őshazája Ázsia. A bogyókat szokták felhasználni. A kínai orvoslásban remekül használják látásjavításra, a máj és a vese meridiánjára. Segít az impotencia és a gyenge hát és térdek esetén. Táplálja a vért.

De ide tartozik még a kínai ördögcérna, vagy ismertebb nevén a goji bogyó. Kínából, a Himalája lábánál elterülő területekről származik, de Európában is ültetik már, azonban itt gyakran elvadul. A bogyóját ételallergia esetén ne fogyasszuk vagy csak körültekintően. Ne használjuk túlzott meleg és nedvességgel járó léprendellenességeknél. Enyhén mérgező a levelei. A bogyótermését és a gyökerét szokták felhasználni. Gyógyító hatását ismerve 2000 éve termesztik már a Tibeti-fennsík és Belső-Mongólia között a Ningxia síkságon. Csipkebogyóra emlékeztető termését mesterséges szárítás és vegyszerkezelés nélkül gyűjtsük be. Így megőrzi a tápértékét és a gyógyhatásait. Müzlit, kalácsokat, salátákat, rizses vagy halételeket, leveseket lehet készíteni belőle. Íze édes, semleges jellegű. A kínaiak fiatalítószerként is emlegetik. Növeli az életerőt, a szexuális potenciát is fokozza. Kiváló afrodiziákum. Jótékonyan hat a májra és a vesére. Nedvesíti a tüdőt, ezért jótékonyan hat az asztmára és bizonyos allergiás megbetegedésekre. Bőrbetegségek esetén is remekül alkalmazható, pl. pikkelysömör. Javítja a lástást, csökkenti a vérnyomást. Naponta 10-12 g fogyasztható belőle.

Ördögcérna tea: forraljunk fel 1 liter vizet és hűtsük le langyosra, majd tegyünk bele 3 csapott evőkanálnyi ördögcérnát. Áztassuk 1 órán keresztül, majd szűrjük le. Osszuk el három fele és fogyasszuk el a nap folyamán. A teát kúra szerűen fogyasszuk, max 2-3 hónapig.

Máriatövis egy nagyszerű növény. Nem csak májbetegségek esetén alkalmazható. Antioxidáns hatása révén elpusztítja a szabadgyököket, ennek hatására az akut és a krónikus máj betegségek esetén jelentős visszalépés figyelhető meg. Ebből következik, hogy májvédő és regeneráló hatása van. De védi a veséket, az epehólyagot, a bőr és az agysejtjeit a szervezetbe kerülő méreganyagok ellen. Ösztönzi a májat arra, hogy tisztítsa magát a káros anyagoktól, mint pl. az alkoholtól, a drogtól, az antibiotikumtól, a higanytól, a nehéz fémektől, a növényvédő szerektől, az altatóktól. Gyorsítja a fehérje szintézist a májsejtekben, ezáltal arra ösztönzi a májat, hogy több SOD-t termeljen, amely egy szabadgyök pusztító fehérje. Ezen kívül jótékonyan hat a bőrproblémákra, blokkolja az allergiás és gyulladásos reakciót. Fokozza az immunválaszt, a fertőzéseket megsemmisíti, a gyulladásokat megnyugtatja. Stresszes életmód során is alkalmazható.

A kínai angyalgyökér, melyet a nők ginzengjeként is emlegetnek. Maximum 2 méter magasra nő, évelő növény. Világoszöld vagy sárgás virágzatú. Kínában, Koreában és Japánban őshonos. A HKO szerint nőgyógyászati panaszok kezelésére, szabálytalan menstruációtól a menopauzális tünetekig alkalmazható. Megelőzik a görcsöket, gátolja a véralvadást, lazítja a hajszálereket. Vér szabályozó hatása is van. Számos női ivarszervi megbetegedésre nyújthat megoldást. Élénkítő hatásának használják még mellkasi és traumás fájdalmak esetén. Száraz haj és bőr esetén is használható. Ezen kívül használják még antibiotikumként, asztma kezelésére, gyulladásokra, fejfájásra, hashajtóként, influenzára, köszvényre, reumára, náthára, vérképzőként.

Verbéna, avagy a vasfű Európától, Közel-Keleten át Kínáig a legnagyobb varázs erejű növényként tartják számon. Felfedezték, hogy a vasból készült fegyverek okozta sérüléseket gyógyítja, innen ered a vasfű elnevezése is. Szent helyek megtisztítására is használták, varázsitalt készítettek belőle, a gonosz távol tartására is alkalmazták. Leggyakrabban Ázsiában, Európában és Afrika északi területein fedezhető fel a termesztése. Vadonélő növény. Május és június közötti időszakban érdemes gyűjteni a virágos hajtásokat. Tároljuk zárt edényben, évente elveszti a hatását. Kiváló köptető, enyhíti az asztma tüneteit, vértisztító, lázcsillapító, ürömmel együtt vérmérgezés esetén is alkalmazható. Cickafarkkal, korianderrel és édesgyökérrel keverve kezelhető vele a gyomorfekély. Gátolja a túlzott gyomorsav termelést. Orvosolja a gyomorrontást. Javasolják még máj- és epebántalmak megszüntetésére. Javítja a májműködést. Fokozza az epetermelést, az epepangást megszünteti, oldja az epekövet. Tisztítja a vesét, elősegíti a kisebb vesekövek és a vesehomok vizelettel való távozását is a szervezetből. Nem csak méregtelenítő gyógynövény, hanem erősíti az immunrendszert és a szervezet védekező képességét is. Jótékonyan hat a kóros álmatlanságra. Csökkenti a menstruációs fájdalmakat, a tejelválasztást fokozza. Nyugtató és regeneráló hatással bír az idegrendszerre, segít a lehangoltság enyhítésében. Gyulladáscsökkentő, remek lázcsillapító.

Külsőleg használva csillapítja a fogínyvérzést és a foggyulladást. Ülőfürdőként is használható lazítja az izmokat, hozzájárul a szervezet méregtelenítéséhez. Borogatásként fertőtlenít, összehúzza a bőrfelszín sebeit.

Vasfű tea: 1 csésze, forrásban lévő vízbe tegyünk 1.5 g szárított vasfűvet. Áztassuk 10 percig, szűrjük le és már fogyasztható is.

Borogatás vasfűvel: 1.5 dl forrásban lévő vízhez adjunk 1 marék szárított vasfűvet. Hagyjuk 10 percig ázni és tegyük a fájó testrészre. Naponta 2-3 alkalommal ismételjük meg.

Idegesség és ingerlékenység esetén: egyenlő arányban keverjünk össze vasfűvet, kamillát, csukókát, mahóniát, macskagyökeret és gyömbért. Készítsünk belőle teát és igyunk meg naponta belőle egy csészényit. Édesítsük mézzel.

Fájdalomcsillapításra: Két teáskanálnyi vasfűvet tegyünk egy csészébe, majd forrázzuk le és hagyjuk állni 15 percig. Maximum háromszor fogyasszunk belőle egy nap.

Mint látod Te is a kertünk, a gyógyszertárunk is lehet, csak meg kell tanulni a csodás gyógynövényeket használni!

Következő cikkemben még több ritka gyógynövényt fogok neked bemutatni, melyeket érdemes otthon tárolni!

Ha szakmai tanácsra, segítségre van szükséged keress meg bátran az alábbi elérhetőségek egyikén.

Sipos József
Sipos Gazda, növényorvos
www.siposgazda.hu
info@siposgazda.hu
+36 20 519 2745

Forrás: Csak a Nőknek Magazin

Nem szeretnél lemaradni a legfrisebb bejegyzésekről?

kövess minket facebook-on is!