Berlinben a művészek a járvány alatt az erkélyükön állítanak ki

A német főváros Pankow kerülete megtelik izgalmas műtárgyakkal.

Berlinben is kijárási korlátozások vannak, a karanténba vonult művészeket pedig úgy tűnik, senki sem zavarja az alkotói magányukban. Ténykedésük gyümölcseit viszont szívesen megmutatják a külvilágnak: vasárnap és hétfőn kiállítják műveiket – az erkélyükre.

View this post on Instagram

Kunstwerke hautnah zu bestaunen erweist sich mit den Abstandsregeln in Corona-Zeiten als schwierig. Doch wer am vergangenen Wochenende im Berliner Stadtteil Prenzlauer Berg unterwegs war, hat hin und wieder eine kreative Installation an Balkonen betrachten können: Künstler, die derzeit aufgrund der geschlossenen Galerien ihre Werke nicht ausstellen können, haben diese stattdessen auf ihren Balkonen zur Schau gestellt. Die Kuratorinnen Övül Durmuşoğlu und Joanna Warsza sehen die Ausstellung „Die Balkone. Life, Art, Pandemic, Proximity in Windows & Balconies” als eine Art Solidiaritätsbekundung angesichts der sozialen Distanzierung. Rund 50 Kunstschaffende aus Berlin zeigten ihre Arbeiten als kreative Botschaften während der Pandemie. Die Werke reichten von Performances bis hin zu Installationen. Fotos: AFP/ Reuters • • • #diebalkone #ovuldurmusoglu #övüldurmusoglu #joannawarsza #covid19 #corona #coronavirus #virus #socialdistancing #pandemie #streetart #prenzlauerberg #berlin #balkon

A post shared by TRT Deutsch (@trtdeutsch) on

Hogy oda sétáljanak a követési távolságot megtartó járókelők, azt egy térkép segíti elő, melyen bejelölték a látnivalókat. Ám nem javasoltak útvonalat, nehogy túl sokan gyűljenek fel egy-egy ponton. A Prenzlauer Berg városrész kurátorai és képzőművészei mini galériákat mutatnak így meg: közel ötvenen csatlakoztak már a szükség szülte akcióhoz, melyet Övül Durmusoglu és Joanna Warsza szervezett.

View this post on Instagram

#DieBalkone Life, art, pandemic and proximity start in 2h across Prenzlauer Berg in Berlin. Come for a lonely walk!

A post shared by Joanna Warsza (@joanna_warsza) on

Az

Élet, művészet, járvány és szomszédság

alcímű kezdeményezés leírásában szerepel az is, hogy

Az erkély az a rés, ahol a magánszférába betekinthetünk. Véget is ér ott a lakás, meg nem is. A történelem során helyet kapott itt már a nyitottság és a remény, de ugyanúgy az elnyomás szimbóluma is lehetett.

A Pankow kerület ezen menő része a kreatívok és a kávézók otthona. A rögtönzött kiállításon összecsomózott kötelek, fekete-fehér fotók és ruhaszárítóra kiaggatott költemények is képviseltetik magukat.

View this post on Instagram

A post shared by on the run (@raulwalch) on

Látványos a négy ablakot is érintő vécépapír-folyam, de Raul Walch lebegő kék-fehér szobrai is megragadnak:

A bezártság nem jelenti azt, hogy a gondolatok is béklyót kapnak. A művészek így is megtalálják a módját, hogy üzenjenek a közönségnek.

idézi a smithsonianmag az alkotót.

View this post on Instagram

✨Baghdad Clotheslines✨✨works with an afterlife✨👌 #tarkibbaghdad #baittarkib #baghdad #iraq ✌️✨

A post shared by on the run (@raulwalch) on

Nem szeretnél lemaradni a legfrisebb bejegyzésekről?

kövess minket facebook-on is!