Milyen lények vagyunk, hogy a globális pusztulást és szenvedést képtelenek vagyunk reálisan felfogni?
Instagram-oldalán, - és facebookján is - több részben osztotta meg gondolatait Bódi Sylvi a klímaváltozással és bolygónk megmentésével kapcsolatban. Ez már a sorozat második része:
“Annyi friss zöldséget, gyümölcsöt, ételt vegyél, amennyit megeszel. Ne romoljon semmi rád, ne kelljen kidobni ételt. Engem így neveltek a szüleim. Meg ezt láttam a nagyszüleimnél is, akik éltek olyan korban, ahol mindent meg kellett becsülni és be kellett osztani. Kevesebb autó használat,
Sylvi Bódi (@sylvibodi) által megosztott bejegyzés,
Amennyire csak lehet, kerülni az egyszer használatos műanyagok vásárlását (palack, szívószál, poharak, tányérok stb.). Tudom, hogy ezt nem lehet minden esetben elkerülni, de igyekezni kell minimalizálni ezek használatát. Ivóvizes kulacs, bambusz szívószál, saját bevásárló szatyor stb. Törekedni a kevesebb háztartási hulladékra. Amit lehet, komposztálni. Pl. zöldség, gyümölcs és tojás héja stb. jusson vissza oda, ahova tartozik és táplálja a termőföldet! Ehetnél pl. kevesebb húst, hogy ne kelljen annyi erdőt kivágni. Az ipari állattartás nem csak méltatlan ezekhez az állatokhoz, hanem hatalmas ökológiai lábnyomot is hagy. Arról nem beszélve, hogy az ilyen szánalmas körülmények között antibiotikumokkal, hormonokkal és egyebekkel teletömött rövid életüket leélt állatok húsát fogyasztani nagyon nem tesz jót az egészségnek… Faültetés.
Olvasd tovább itt!