Érdekes meetup lesz csütörtökön a ruhákról - nézd meg te is

Zero waste, slow fashion, tudatos fogyasztás, fenntarthatóság – a divat iránt érdeklődőknek is érdemes megismerkedniük az új fogalmakkal és módszerekkel.

 A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) online meetupján – többek közt Mihalik Enikő modell, és a magyar olimpiai csapat formaruháját tervező Kovács Adél, a METU oktatója részvételével – arról is szó lesz, hogy a ruha életciklusában hogyan érvényesül a fenntarthatóság.

A fenntartható divat fogalma a gyártási és az ellátási lánc minden elemében megjelenik. Az iparág legnagyobb problémája a túltermelés és a túlfogyasztás. Az évente világszerte gyártott 150 milliárd új ruhadarab nagy részét alig használtan dobják ki, 30 százalékát pedig értékesíteni sem tudják.

A ruhagyárak így tulajdonképpen szemetet termelnek.

A fenntarthatóság szempontja az alapanyagnál jelenik meg először. A pamut esetében például a világ vezető biotextil tanúsítványa, a Global Organic Textile Standard igazolja, hogy a textilterméket ellenőrzött ökológiai gazdaságban állították elő, betartva a környezetvédelmi előírásokat és a felnőtt életkorú munkások is méltányos körülmények között dolgoztak. Figyelembe kell venni a szabászat során keletkezett hulladékot: a zero waste, azaz a hulladékmentesség elve szerint a szabás során minimális textilhulladék keletkezése kívánatos. Az alapanyag és a készruha szállítása is jelentősen terheli a környezetet. A fenntarthatósági szempontból

ideális divatárut helyben, helyi munkaerő gyártja.

A gyorsan forgó, tömegtermeléssel előállított fast fashion működése így sokkal nehezebben fenntartható mint egy dizájnermárkáé. A fenntartható divat iránti kereslet növekedésével viszont mind a tömegmárkák, mint a prémium márkák területén kiemelt szerepet kapnak azok a társadalmi felelősségvállalási projektek, amelyek menedzsmentje új ismereteket igényel.

A Budapesti Metropolitan Egyetem

(METU) online meetup-sorozatot szervez

a divat, a mozgókép, a grafika és a fotográfia területe iránt érdeklődőknek. A gondolatébresztő, szórakoztató és inspiráló beszélgetéseken a terület alkotói és a résztvevők fontos társadalmi témákat járnak körül. A december 16-i, első meetupon a divatipar fenntarthatósága mellett arról is szó lesz, hogyan tud egy fiatal a divatszakmában portfóliót, márkát és kapcsolatokat építeni, pályázatokon indulni - a gyártás mellett láthatóvá is válni. A beszélgetésen részt vesz

Mihalik Enikő, az egyik leghíresebb magyar modell,

Kovács Adél divattervező – többek közt a magyar csapat tokiói olimpiára készült formaruha-kollekciójának tervezője –, egyetemi oktató, Csalár Bence divatújságíró, egyetemi szakoktató, a hazai divatbloggerek egyik legrégebbi és legismertebb arca és Feng Ya Xian, a METU divat-és textiltervezés mesterszakos hallgatója.

 

Nem szeretnél lemaradni a legfrisebb bejegyzésekről?

kövess minket facebook-on is!