Ez maradt ki a Csernobil-sorozatból egy helyi lakos szerint

Szergej Szputnyikoff összeszedett néhány gondolatot az HBO-sorozatról és a valóságról, ami egész Ukrajnát érintette.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

This is me in May of 1986, right after Chernobyl accident. Check out my new video "HBO Chernobyl. What's up with those ugly glasses" on Ushanka Show on YouTube. Май 1986 года, Киев, УССР. Выпускной альбом 8-Б класса. Нам не разрешили эвакуироваться из-за выпускных экзаменов. #Chernobyl, #HBO, #hbochernobyl , #ushanka_show , #sputnikoff , #bwportrait , #history , #Kiev , #Ukraine, #ussr , #soviet , #1986 , #Киев , #Украина , #чернобыль , #история , #чбпортрет , #пленка , #пленочнаяфотография , #школа, #спутникофф

Sergei Sputnikoff (@ushanka_show) által megosztott bejegyzés,

Szergej a Szovjetunióban született, Kijevben. Fiatal férfi volt, amikor az atomkatasztrófa történt. Ushenka-show címen a szovjet éra sötét pontjairól vezet sikeres YouTube-csatornát és Instagram-oldalt, így természetesen azt is összeszedte, hogy mi a helyzet az HBO nagysikerű sorozatával.

Mély benyomást tettek rá a részletek: az, ahogyan még a rendszámtáblák és a telefoncsörgés is teljesen autentikus volt, akárcsak az ezeréves szemüvegkeretek és rádiók. Elégedett volt a történelmi pontossággal, ám megosztott néhány emléket, ami még pontosabbá tette volna a filmet.

Amikor a peresztrojkának rossz híre volt, az aktuális rádióadást mindig megszakították, és órákon át klasszikus zenét játszottak: ennyi idő kellett ahhoz, a propaganda-gépezet bürokratikus körei lefussanak, és kitalálják, mit kommunikáljanak a nyilvánosság felé.

"Amikor már egy órája Csajkovszkij megy, tudod, hogy valami történt. Az első gondolatom az volt: basszus, de hát Gorbacsov nem halhatott meg, hiszen még olyan fiatal" - mondta a youtuber.

Később persze hírt adtak az atomkatasztrófáról, de nem árulták el, mekkora a baj. Jelezték, hogy a régióban mindenki tartózkodjon a friss zöldségektől és gyümölcsökből, maradjon otthon és ne szellőztessen. A tragédia igazi súlyát azonban amerikai és nyugat-európai forrásokból tudták csak meg. 

Gyakori volt ebben az időben a jódtabletta-túladagolás, amit azért vettek be az emberek, hogy ne radioaktív jódizotópból építkezzen a szervezet, amit éppúgy felvesz, mint a normális, nem sugárzó izotópot. Amennyiben a nyomelem sugárzástól szennyezett, és a pajzsmirigy felhasználja, az nagyban megnöveli a rák kialakulásának kockázatát.

Szputnyikoff szerint érdekes lett volna bemutatni azt is, milyen betegségek jelentek meg a katasztrófát követően a térségben.

Nem szeretnél lemaradni a legfrisebb bejegyzésekről?

kövess minket facebook-on is!